7 tipov pre hladkú rekonvalescenciu po operácii šedého zákalu
Rekonvalescencia po operácii šedého zákalu je dôležitou súčasťou liečby tohto zákerného ochorenia. Doba hojenia operovaných očí závisí od použitej operačnej metódy, avšak vo veľkej miere ju dokážete ovplyvniť aj vy. Máme pre vás užitočné tipy, ktoré vám pomôžu pri rýchlejšom zotavení a návrate do bežného života.
Čo je šedý zákal
Povedzme si najprv, čo je to šedý zákal. Odborne sa nazýva katarakta a ide o degeneratívne ochorenie ľudskej šošovky. Tak, ako na pokožke vekom pribúdajú vrásky, ľudská šošovka sa vplyvom starnutia postupne zakaľuje, čím dochádza k postupnej strate zraku. Súvisí to s hromadením splodín látkovej premeny v šošovke, čo spôsobuje zmenu jej priehľadnosti z čírej na kalnú, hnedú či bielu a zároveň jej “tvrdnutie”. Spolu s tým sa zhoršuje zraková ostrosť.
Sivý zákal sa najčastejšie začína objavovať po prekročení 55. roku života. Nepomáhajú naň žiaľ žiadne mastičky, kvapky či pilulky. Jediným riešením je operačný zákrok.
Moderný prístup k liečbe
Sivý zákal sa kedysi operoval manuálne, teda skalpelom a až v neskoršom štádiu. Lekári ho nechávali takzvane vyzrieť.
„Dnes máme iný prístup. Nie je vhodné čakať, kým úplne vyzreje, pretože operovať sivý zákal vo veľmi pokročilom štádiu obnáša možné vážne komplikácie. Pacienti však nemusia podliehať panike, keď im oftalmológ diagnostikuje toto ochorenie. Sivý zákal sa vyvíja veľmi dlho, kým sa dostane do nezvratného štádia, trvá to niekoľko rokov. U každého je rýchlosť progresu individuálna. Sme zástancovia prístupu operovať vtedy, keď pacientovi prekáža a obmedzuje mu život. Napríklad vidí horšie v šere, svet je odrazu menej farebný či kontrastný,“ hovorí MUDr. Andrea Falatová zo žilinskej pobočky VESELY Očná Klinika.
Metódy operácie sivého zákalu
Sivý zákal možno operovať dvoma spôsobmi – klasicky manuálne a modernejšou metódou FLACS, teda za asistencie femtosekundového laseru. Ten nahrádza manuálnu prácu chirurga a celý zákrok robí šetrnejším, precíznejším a bezpečnejším.
„Ide o pomerne rýchly, približne desaťminútový ambulantný zákrok v lokálnej anestézii, počas ktorého nahrádzame zakalenú šošovku novou, umelou, ktorá pacientom vráti ostrý a jasný zrak. Väčšinou sa operuje najprv jedno oko a potom po dvoch-troch dňoch až týždni druhé,“ hovorí MUDr. Falátová.
Doba rekonvalescencie po operácii šedého zákalu
Platí pravidlo, že čím modernejšou metódou sa zákrok vykonáva, tým rýchlejšia je doba rekonvalescencie. Pri laserovom odstránení sivého zákalu je doba hojenia výrazne kratšia. Videnie po operácii karatakty je lepšie už bezprostredne po zákroku. Do bežného života sa môžete vrátiť prakticky už na druhý deň. Zotavovanie trvá približne 6 týždňov.
7 tipov na úspešné hojenie
K úspešnému hojeniu a zabráneniu pooperačných komplikácií viete v nemalej miere prispieť aj vy tak, že budete dodržiavať nasledovné rady:
- Doprajte svojim očiam odpočinok. Hoci už na druhý deň po zákroku sa môžete vrátiť k svojim bežným aktivitám, napríklad sledovať televíziu alebo čítať knihu, odporúča sa oči niekoľko dní nadmerne nenamáhať a nezaťažovať.
- Vyvarujte sa pohybom a aktivitám, ktoré by mohli zvyšovať očný tlak. Prinajmenšom týždeň nedvíhajte ťažké bremená, necvičte s činkami či na stroji v posilňovni a nevykonávajte činnosti v predklone, kedy je riziko zvýšenia vnútroočného tlaku. Zvýšený vnútroočný tlak by mohol spomaliť hojenie.
- Pri manipulácii s očami majte vždy umyté ruky, zbytočne sa však očí nedotýkajte a nepretierajte si ich.
- Dôsledne a pravidelne si aplikujte do očí očné kvapky predpísané vašim ošetrujúcim lekárom na podporu hojenia a zabránenie infekcie.
- Udržiavajte oči v čistote a suchu. Prinajmenšom týždeň si dávajte pozor, aby sa vám do očí nedostala voda, prípadne chemikálie zo šampónov, sprchových gélov či krému na tvár. Pozor aj na líčenie. Z maskary či očných tieňov by mohli do očí spadnúť drobné nečistoty a spôsobiť ich podráždenie. Rovnako by sa mohli do očí dostať baktérie vyvolávajúce zápal.
- Chráňte si oči slnečnými okuliarmi. Po zákroku môžu byť vaše oči citlivejšie na svetlo. Slnečné okuliare ich ochránia nielen pred slnečným žiarením, ale aj pred prachom, vodou či dymom.
- Pozor na prašné a vlhké prostredie. V pooperačnom období sa vyvarujte situácií a prostredí, keď by sa do oka mohli dostať baktérie a vyvolať zápal. Vyvarujte sa vode a prašnému prostrediu, teda pobytu v bazéne, na kúpalisku, pri mori či jazerách, práci na záhrade, ale aj saunovaniu.