Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Ada Straková: „Túžila som opäť kvalitne vidieť.“

Rozhovor s Adou Strakovou

Adu Strakovú poznajú mnohí ako výbornú slovenskú televíznu moderátorku a hlásateľku, ktorá je aj ambasádorkou boja proti rakovine prsníka. Roky pomáhala zvyšovať prevenciu a povedomie v starostlivosti o zdravie, no napokon sa sama nevyhla nepríjemnému sivému zákalu. Toto ochorenie sa prejavuje postupným zakaľovaním zraku, čo bol aj Adin prípad. Po tom, čo sa jej ostatné roky zhoršoval zrak, sa rozhodla pre operáciu na VESELY | Očná Klinika v Bratislave. Ako to dopadlo? Prečítajte si príbeh jej očí.

Máte za sebou krásnu kariéru televíznej hlásateľky. Vaše oči boli pod televíznymi svetlami namáhané niekoľko rokov.

Kedy sa vám začal zhoršovať zrak?

V minulosti som mala problém len pri čítaní na blízko pri umelom osvetlení. Neskôr som nosievala okuliare do diaľky, ktoré mali približne 1 dioptriu. Aj mojej mame sa zhoršovalo videnie a ja som vedela, že ma čaká niečo podobné. S videním do diaľky som začala mať problém až pred dvomi rokmi.

Ako sa u vás prejavovali príznaky sivého zákalu?

vesely-ocna-klinika_sivy-zakal_ada-strakova
Pán doktor Veselý dôkladne kontroluje pacientkin stav po operácii sivého zákalu.
O zákale som vedela už asi 3 roky pred operáciou. No o vážnejšom probléme môžem hovoriť až od minuloročných Vianoc. Vtedy som už vedela, že sa liečbe nevyhnem a problém budem musieť začať riešiť. Prvým príznakom bolo, keď som videla text správ bežiacich na lište dole v televízii nejasne, hoci som už vtedy mala 4,5 dioptrie.

Čo vás presvedčilo podstúpiť operáciu na našej klinike

Kliniku som poznala už dlhšie. Prvý kontakt s ňou sa udial pred niekoľkými rokmi v čase, keď klinika propagovala prevenciu glaukómu. Rozhodla som sa vtedy nepodceniť toto ochorenie a objednala som sa na preventívne vyšetrenie. K prevencii ma odjakživa viedla moja maminka, ktorá pracovala v zdravotníctve. Operáciu sivého zákalu na klinike mi odporučil aj môj obvodný lekár. Počula som na ňu mnohé dobré referencie a aj samotná návšteva kliniky vo mne zanechala pocit dôvery. Na druhej strane som túžila opäť kvalitne vidieť a tak som vedela, že operáciu musím podstúpiť.

Mali ste zo zákroku strach? Ako ste sa s ním vysporiadali?

(Pri sivom zákale sa operuje najprv jedno oko a najskôr o týždeň druhé. Pre niekoho to môže byť stresujúce.) Zo začiatku som mala nejaké obavy. Moje ľavé oko bolo na tom horšie ako pravé, preto mi ho operovali ako prvé. Príchodom na operačnú sálu však zo mňa opadol všetok stres a obavy. Mohla za to dôvera v odbornosť kliniky a pána doktora Veselého. Celkovo som sa na klinike cítila veľmi príjemne. Boli tam milé sestričky, recepčné a príjemné prostredie, ktoré svojím spôsobom tiež odbúrava stres. Odchádzala som v absolútnej duševnej pohode. No a najväčšia radosť sa dostavila, keď som si mohla pozrieť televíziu bez okuliarov.

Mali ste počas zákrokov alebo po nich bolesti?

vesely-ocna-klinika_operacia-sivy-zakal_ada-strakova
Ada Straková s MUDr. Veselým po vydarenom zákroku. Tešíme sa z pacientkinej spokojnosti.
Čakala som, že budem pociťovať ťahanie alebo niečo podobné. To sa nakoniec nedostavilo. Po asi 10 hodinách od zákroku som začala cítiť rezanie v oboch očiach. Dve hodiny som to vydržala, ale potom som kvôli tomu volala pánovi doktorovi. Pamätám si, ako ma ubezpečil slovami: „Chvalabohu, že to prišlo. Už bolo na čase.“ Vysvetlil, mi že je to úplne v poriadku a že bolesti postupne prejdú. A bolesti skutočne odzneli. Tento čas som si krátila najmä telefonovaním s priateľkami. Okrem nich mojej rekonvalescencii pomohli aj kvapky, ktoré som si dávala podľa pokynov lekára.

Ako sa zmenil váš zrak po zákroku?

Veľmi, okamžite a citeľne. Videla som nádherne a ostro. Všetko bolo lepšie. Čo by ste poradili tým, ktorí s operáciou očí váhajú? Podľa mňa to súvisí s povahou človeka. Ja som bola k prevencii vedená od mladosti a so zákrokom by som zbytočne nečakala. Je však na každom, v akej miere si chce zlepšiť kvalitu života. V mojom zrelom veku je najdôležitejší zrak, sluch a pohyb. A keď si takto môžem pomôcť, prečo to neurobiť? Samozrejme je potrebné zvážiť plusy aj mínusy. No na to, aby sa človek rozhodol, že operáciu podstúpi, sa v prvom rade musí zbaviť strachu.

Čo si teraz najradšej vychutnávate vďaka novému zraku?

Výsledok je úžasný. Veľmi sa teším, že si teraz so sebou nemusím brať okuliare do spoločenskej kabelky. Keď idem do divadla, zrazu vidím dobre na pódium aj bez nich. Okuliare na čítanie mi neprekážajú, sú už pre mňa módnym doplnkom. Teším sa, že teraz vidím život v novom, ostrejšom svetle. Jediný, kto sa tomu občas „neteší“, je môj manžel, keďže teraz vidím na linke každú smietku. 😊 Pokiaľ máte záujem o operáciu sivého zákalu aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice