Často kladené otázky (FAQ)

Pripravili sme pre vás odpovede na často kladené otázky (FAQ) pacientov VESELY | Očná Klinika. (neplatí pre obvodné očné ambulancie VESELY)

Odpovede na organizačné otázky – dospelí

1. Aká je čakacia doba na vyšetrenie a/alebo operáciu očí?

Čakacia doba na termín vyšetrenia očí u nás závisí od druhu zákroku a dopytu klientov. Rozumieme, že každý preferuje najskorší možný termín. Vždy vám ponúkneme najskorší možný termín vyšetrenia či operácie/laserového zákroku, dostupnosť závisí od celkového dopytu.

Rezervácia termínu na očné vyšetrenie/operáciu:

Pred vyšetrením alebo operáciou očí vám doručíme SMS, aby sme vám termín pripomenuli. Ak prídete, nemusíte ho potvrdzovať. Ak sa však nemôžete dostaviť, informujte nás, prosím, aby sme uvoľnený termín na vyšetrenie alebo operáciu mohli poskytnúť ďalším záujemcom.

2. Ako sa dostanem na kliniku? Aké sú možnosti parkovania pri VESELY | Očná Klinika?

VESELY | Očná Klinika BRATISLAVA

Klinika sa nachádza na Karadžičovej 16 v poslednej budove CBC 5 (vysoká oranžová budova s nápisom Zepter). Autom môžete prísť od ulice Dostojevského rad smerom na Záhradnícku. Parkovanie je možné v podzemnej garáži. Vstup na platené parkovisko sa nachádza v podzemnej garáži administratívnej budovy CBC 3. Odtiaľ je možné prejsť až pod budovu CBC 5, v ktorej sídli klinika na 1. poschodí, kam sa dostanete výťahom. Ak prídete MHD, priamo pred budovou CBC 5, v ktorej sídli naša klinika, je zastávka MHD – Šoltésovej. Obsluhujú ju linky: – č. 40 (Staré Mesto, Nové SND / Hlavná stanica) – č. 78 (Staré Mesto, Nové SND / Stanica Podunajské Biskupice) Z autobusovej stanice (zastávka Autobusová stanica) sa k nám dostanete linkou č. 40 (smer Hlavná stanica) alebo pešo (cca 10 min).

VESELY | Očná Klinika POPRAD

Klinika sa nachádza v blízkosti začiatku Námestia sv. Egídia. Pred rampou na parkovisko na námestí odbočte podľa veľkej popisnej tabule s nápisom VESELY | Očná Klinika vľavo a dostanete sa priamo pred budovu kliniky. Parkovisko pre pacientov sa nachádza pri budove kliniky.

VESELY | Očná Klinika KOŠICE

Klinika sa nachádza v centre mesta na Továrenskej 8 v budove Bastion. Ak prídete autom, parkovisko pre pacientov je v podzemnej garáži „trakt B“, -1. poschodie. Ak prídete MHD, pred klinikou je autobusová zastávka MHD – Nám. Maratónu mieru. Obsluhujú ju linky: – č. 17 (Luník VIII / Lingov) – č. 19 (KVP, kláštor / Napájadlá) – č. 22 (Džungľa / Baňa Bankov) – č. 36 (Madridská / Moskovská) Z vlakovej a autobusovej stanice (zastávka Staničné námestie) sa k nám dostanete linkou č. 17 (smer Luník VIII) alebo č. 19 (smer KVP, kláštor).

3. Máte zmluvy so zdravotnými poisťovňami alebo si očnú zdravotnú starostlivosť hradím sám/sama?

So zdravotnými poisťovňami máme zazmluvnené iba niektoré operačné výkony. Ostatné výkony si hradí pacient sám na základe aktuálne platného cenníka.

4. Potrebujem k vám výmenný lístok?

Nie, výmenný lístok nie je potrebný.

Odpovede na medicínske otázky – dospelí

5. Mám záujem o odstránenie dioptrií. Ktorá metóda je pre mňa vhodná?

Približne do 40. roku života je možné absolvovať laserovú operáciu, po 40. roku života sa odporúča zákrok PRELEX – teda výmena šošovky. Všeobecne platí, že lekár každého pacienta posudzuje individuálne a na základe predoperačného vyšetrenia určí, ktorý zákrok je pre vás vhodný.

6. Aký je rozdiel medzi metódami FemtoLASIK a iLASIK?

  • iLASIK je najmodernejší zákrok femtosekundovým laserom.
  • Metóda iLASIK je vďaka najmodernejšej technológii ešte presnejšia, šetrnejšia a viac individualizovaná pre pacienta. Viac o metóde iLASIK sa dozviete tu.

7. Prečo by som si mal pri operácii sivého zákalu vybrať laser CATALYS?

Vďaka laseru CATALYS je zákrok presnejší a rýchlejší. Tento najmodernejší laserový prístroj skráti použitie ultrazvuku, pri operácii sivého zákalu, čím napomáha lepšiemu hojeniu po operácii, zvyšuje bezpečnosť zákroku a minimalizuje riziko komplikácií.

8. Potrebujem k vám predošlé lekárske správy?

Ak ste sa v minulosti liečili na očný problém, každá informácia je pre nás cenná. Nie je to však nevyhnutné.

9. Ako často musím chodiť na kontroly po operácii očí?

Každý človek je jedinečný, je to individuálne a potreba následných kontról po laserovej operácii očí závisí od posúdenia ošetrujúceho lekára.

10. Je tehotenstvo alebo dojčenie kontraindikáciou pre očné operácie?

Áno, pre všetky očné operácie sa neodporúča, a to z dôvodu užívania kortikoidov.

11. Aké sú iné kontraindikácie pre operácie očí?

Pri operácii katarakty a metóde PRELEX je to prebiehajúci zápal oka. Viac o operácii PRELEX sa dozviete tu. Pri zákrokoch iLASIK a FemtoLASIK sú to tenké rohovky, ektatické zmeny rohovky (napr. keratokonus), jazvy na rohovke, dystrofie a degenerácie rohovky, herpetické zápaly rohovky, trhliny sietnice, imunosuprimovaní pacienti a pacienti s ťažkými autoimunitnými ochoreniami, pacienti s predispozíciou pre hojenie keloidnými jazvami. Viac o operácii iLASIK sa dozviete tu.

12. Ako dlho trvá rekonvalescencia po zákrokoch?

Každý človek je jedinečný, je to individuálne. Všeobecne platia pre rekonvalescenciu po laserových zákrokoch/operáciách oči tieto periódy:
  • odstránenie sivého zákalu: 3 – 4 týždne,
  • odstránenie dioptrií metódami iLASIK a FemtoLASIK: týždeň – potom bez obmedzení (okrem kúpania sa na kúpaliskách a pod.),
  • CXL cross-linking: 3 – 4 týždne,
  • transplantácia rohovky: 1 mesiac.
Pri metóde PRELEX a operácii sivého zákalu sa odporúčajú nasledovné opatrenia:
  • týždeň po zákroku sa vyhýbajte namáhavej ťažkej práci, nepredkláňajte sa a nedvíhajte ťažké predmety,
  • aspoň týždeň spite na opačnej strane tváre, ako je operované oko, prípadne spite na chrbte,
  • odporúčame pokojový režim (1 – 6 týždňov),
  • vyhýbajte sa prašnému a zafajčenému prostrediu,
  • 3 týždne nešportujte,
  • nevyplachujte si oči,
  • nepoužívajte mejkap.

13. Môžem po operácii oka navštíviť wellness alebo kúpalisko?

Nadmerne vlhké prostredie a styk oka s vodou môžu spôsobiť infekciu. Ak by prenikla dovnútra oka, mohla by spôsobiť trvalé poškodenie zraku. Z toho dôvodu je po všetkých operáciách očí potrebné mesiac vynechať wellness, saunovanie, kúpanie na kúpaliskách, vo vodných nádržiach či v mori.

14. Je rozkvapkanie na vyšetreniach a kontrolách pravidlom?

Rozkvapkanie očí sa používa, aby sme mohli vyšetriť a posúdiť tie časti oka, ktoré sú za obvyklého stavu pre lekára neprístupné. Potreba rozkvapkania je u každého človeka individuálna, radšej s tým však rátajte, najmä, ak sa chystáte prísť na vyšetrenie autom.

Odpovede na organizačné otázky – deti

Pred vyšetrením dieťaťa nás, prosíme, vždy informujte o jeho veku. Taktiež vás prosíme, aby ste nám vopred oznámili, ak je dieťa náročnejšie na spoluprácu (autizmus, ADHD a iné) – a to z dôvodu, že takéto vyšetrenie trvá dlhšie a je potrebné vyčleniť pre dieťa viac času.

15. Od akého veku vyšetrujete deti?

Malých bábätiek sa týka preplach očných kanálikov, ktorému sa na našich klinikách nevenujeme. Špecializujeme sa na škúlenie, krátkozrakosť a ďalekozrakosť u detí.

Odpovede na medicínske otázky – deti

16. Ako prebieha detské očné vyšetrenie? Rozkvapkávajú sa oči aj deťom?

Ak je u nás dieťa po prvý raz, väčšinou je rozkvapkanie potrebné. Deti sa na rozdiel od dospelých zvyknú rozkvapkať 2 – 3x (dospelí len raz). Po aplikovaní kvapiek môže dieťa pociťovať štípanie, prosíme vás preto, aby ste ho na to vhodnou formou pripravili. Po rozkvapkaní je potrebné počkať 30 minút, celé vyšetrenie trvá približne hodinu a 30 minút. Priebeh detského vyšetrenia:
  • Čítanie obrázkov, písmen alebo čísel. Ide o vyšetrenie s refraktometrom – brada a čelo sa položia na prístroj (menšie deti sa fotia). Prosíme, pripravte dieťa vhodnou formou na to, čo ho čaká.
  • Rozkvapkanie očí,
  • Detského pacienta si následne vezme do opatery detská očná lekárka, ktorá rieši anamnézu, očnú reflexiu, vyšetrenie očného pozadia a vyšetrenie štrbinovou lampou (svetlom). Je potrebné, aby dieťa vydržalo svietenie do oka – pripravte ho, prosíme, na to vhodnou formou.