Detská očná
ambulancia

Prevencia, diagnostika,
liečba

Detská očná ambulancia

Naši odborníci na detské očné lekárstvo s dlhoročnými skúsenosťami v tomto odbore poskytujú preventívnu starostlivosť, diagnostiku, liečbu detských očných ochorení a odborné poradenstvo. Zrak vašich detí bude v našej detskej očnej ambulancii v tých najlepších rukách!

Kompletná starostlivosť
Špičkoví odborníci
Individuálny prístup
Overené postupy

V našej všeobecnej detskej ambulancii poskytujeme:

• Preventívnu očnú starostlivosť
• Predpis dioptrických okuliarov
• Meranie očného tlaku
• Diagnostiku očných ochorení (upchaté slzné kanáliky, zápal spojiviek, pohybové a neurologické poruchy očí, dioptrické chyby,…)
• Liečbu očných ochorení a poradenstvo súvisiace s ich liečbou

Všetky vyšetrenia a cvičenia v našom detskom centre VESELÉ Očká sú bezbolestné a vyšetrovacie metódy prispôsobujeme individuálnemu veku a stavu každého pacienta. U menších pacientov, ktorí ešte nevedia čítať, neprebieha odhad a vyšetrenie zrakovej schopnosti pomocou klasického očného vyšetrenia, ale skôr hravou formou s rôznymi testami, ktoré odhalia, či oči vidia dobre a či správne spolupracujú.

Záleží nám na tom, aby naši najmenší pacienti nepociťovali žiadny strach a aby vyšetrenie prebiehalo v príjemnej atmosfére. Venujeme im preto dostatok času a pozornosti.

Predpis okuliarov pomocou najmodernejšieho vyšetrenia

VESELY Očná Klinika detské okuliare

Bude vaše dieťa potrebovať dioptrické okuliare? Z vyšetrenia nemusíte mať obavy, sme pripravení aj na tých najmenších pacientov. Pri meraní tzv. refrakčnej chyby (či je dieťa krátkozraké, ďalekozraké alebo trpí astigmatizmom) používame u detí starších než dva mesiace a u ťažko spolupracujúcich pacientov moderný špecializovaný prístroj s názvom binokulárny autorefraktometer. Pomocou neho dokážeme rýchlo, presne a dôkladne diagnostikovať zrakový nedostatok zo vzdialenosti jedného metra, a to bez toho, aby sme potrebovali do očí aplikovať očné kvapky.

Neváhajte a príďte so svojím dieťaťom na toto špecializované očné vyšetrenie. Čím skôr mu bude diagnostikovaná dioptrická chyba, tým úspešnejšia bude jej následná liečba.

 

Kedy je správny čas na prvé očné vyšetrenie?

Ak vaše dieťa nemá žiadne prejavy naznačujúce, že s jeho zrakom nie je všetko v poriadku – neškúli, nadmerne neslzí, nemá v očiach hnis, začervenanie či zápal – prvú preventívnu očnú prehliadku odporúčame približne v 2. roku života. V prípade akýchkoľvek ťažkostí, akými sú upchaté slzné kanáliky a podobné oftalmologické ťažkosti každého druhu sa však na nás môžete obrátiť kedykoľvek aj v mladšom veku.

Preventívne detské očné vyšetrenie

Našu ambulanciu môžete so svojím dieťaťom navštíviť aj bez odporúčania od všeobecného lekára.
Preventívne očné vyšetrenie je úplne bezbolestné, bezdotykové a dieťa ho môže podstúpiť v akomkoľvek veku.

Upozornenie: Kompletné očné vyšetrenie v niektorých prípadoch vyžaduje aj rozkvapkanie očí špeciálnymi očnými kvapkami, čo spôsobí dočasné rozšírenie zreničiek vášho dieťaťa. Vďaka tomu dokážu naši odborníci podrobne skontrolovať aj zadný segment oka. Po rozkvapkaní zreničiek vidí dieťa mierne rozmazane a neostro, jeho schopnosť čítať je preto obmedzená. Tento stav trvá zväčša pár hodín, maximálne dva dni.

 

Prečo dbať na zrak detí už od narodenia?

V prvých týždňoch sa vyvíja zraková fixácia

V prvých týždňoch po narodení sa dieťaťu vyvíja takzvaná zraková fixácia, teda schopnosť upriamovať pohľad a vnímať blízke i vzdialené predmety. Zraková ostrosť je v tomto období vyvinutá na menej než 10 %.

Prvé 2 roky: Vývoj zrakového centra v mozgu

Najcitlivejším vývinovým obdobím je prvých šesť mesiacov života, počas ktorých sa dieťaťu vyvíja zrak najrýchlejšie. Počas prvých dvoch rokov dochádza k výraznému vývoju zrakového centra v mozgu.

Medzi 3. – 10. rokom sa vývoj zraku spomaľuje

Medzi tretím a desiatym rokom života sa vývoj zraku spomaľuje a po nástupe puberty ho už viac nemožno ovplyvniť tak ako v mladšom veku.

Očné ochorenia je ideálne liečiť do 7. roku života

Každé dieťa sa narodí so zrakom, ktorý ešte nie je naplno vyvinutý. Zrak sa vyvíja až do 7. roku života.

Väčšina očných ochorení sa najlepšie a najrýchlejšie lieči práve v detskom veku, ideálne do 7. roku života. Zásadným faktorom, ktorý dokáže ovplyvniť zrak našich najmenších na celý život, je pravidelná preventívna prehliadka, vďaka ktorej dokážeme v tomto senzitívnom období zistiť, či prebieha každé štádium vývinu zraku správne. Pri vyšetrovaní a diagnostike je nesmierne dôležitý individuálny prístup s prihliadnutím na vek malých pacientov.

Výhody pravidelnej prehliadky

Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke dokážeme v tomto senzitívnom období zistiť, či prebieha každé štádium vývinu zraku správne. Pri vyšetrovaní a diagnostike je nesmierne dôležitý individuálny prístup s prihliadnutím na vek malých pacientov.

Varovné signály pre bezodkladnú návštevu očného lekára

 • Rýchla únava očí
 • Nedostatočná koncentrácia
 • Trenie a šúchanie očí
 • Časté žmurkanie a prižmurovanie očí
 • Škúlenie
 • Svetloplachosť
 • Pristupovanie bližšie k predmetom
 • Šikmé držanie hlavičky pri koncentrovaní
 • Nešikovnosť, nemotornosť
 • Vrážanie do predmetov
 • Bolesti hlavy
 • Sťažovanie sa na dvojité videnie
 • Problémy pri čítaní a písaní, nechuť k čítaniu
 • Problémy pri maľovaní a vystrihovaní

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 55 2850 636 - Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.