Ako si zlepšiť zrak

Ako si zlepšiť zrak: Cviky, potraviny a dôležité vitamíny

O zrak a oči by sme sa mali starať rovnako pravidelne ako sa každodenne venujeme iným, „populárnejším“ častiam svojho tela. K zlepšeniu zraku vám môže pomôcť nielen vyvážená strava, ale aj súbor jednoduchých, no efektných cvikov. Problémy so zrakom dnes patria k najčastejším zdravotným ťažkostiam, ktoré trápia nielen starších ľudí, ale aj osoby v produktívnom veku či dokonca deti. Veľkú vinu na tom nesie aj súčasná doba. Pri počítači sedíme denne dlhé hodiny, doma zas oddychujeme sledovaním televízie, prípadne trávime čas zábavou na smartfónoch či tabletoch. Na oči sú kladené čoraz väčšie nároky, ktorých následkami je často veľká očná únava, pálenie očí a neskôr aj rôzne zdravotné problémy so zrakom. Rovnakú pozornosť, akú venujeme iným častiam svojho tela, by sme mali venovať aj svojim očiam. 

Jednoduché cviky na dobrý zrak

Možno vás to prekvapí, no jedným z najlepších spôsobov, ako si v niektorých prípadoch udržať dobrý zrak – či dokonca si ho mierne zlepšiť v prípade, že už nejaké problémy s očami máte – je pravidelné cvičenie. Špecifické cviky na dobrý zrak pomáhajú s koordináciou očí a zlepšujú výživu zrakových nervov. Tieto nenáročné cviky nielen uvoľňujú očné svaly, ale zároveň ich aj posilňujú. Ich obrovskou výhodou je to, že ich môžete precvičovať kdekoľvek – doma, vo vlaku, v škole či v práci. Jednoducho kedykoľvek pociťujete, že sú vaše oči unavené a vysilené.

Čo robiť, ak vás bolia oči

Výborným cvikom na relaxáciu a uvoľnenie očných svalov v prípade, že dlho upierate zrak na krátku vzdialenosť (pozeranie do obrazovky, čítanie dokumentov), je zahľadenie sa do diaľky. Už po niekoľkých minútach dôjde k poklesu napätia v tejto oblasti a k citeľnému upokojeniu namáhaných očí. Podobný efekt docielite aj pomalým žmurkaním a zaostrovaním. Pri výdychu zavrite oči a snažte sa ich čo najviac uvoľniť. Cviky môžete pokojne opakovať niekoľkokrát denne. Odporúčame ich najmä vtedy, keď máte zrak dlho zaostrený na jeden blízky predmet. Ak však bolesť očí pretrváva dlhodobejšie alebo je veľmi intenzívna, určite by ste nemali váhať a radšej navštívte očného lekára. Môže totiž ísť o závažnejšie problémy než je únava alebo prepracovanosť očí a odborná pomoc je preto nevyhnutná.

Precvičovanie zaostrovania zraku

Na zlepšenie zaostrovania môžete využiť ako pomôcku aj svoj prst. Ten si dajte približne 15 centimetrov od tváre, pričom striedavo zaostrujte na prst a následne na nejaký iný objekt, ktorý sa nachádza vo väčšej vzdialenosti. Očné svaly môžete precvičovať a posilňovať hneď niekoľkými spôsobmi. Nadýchnite sa a pohľadom sa zamerajte na koreň nosa, pri výdychu zas na jeho špičku. Následne sa pohľadom snažte pozrieť najskôr čo najviac vpravo a čo najviac vľavo. Cieľom je, aby ste pri tomto cvičení nehýbali hlavou ani krkom. Na podobnom princípe funguje aj krúženie očí: Pri nádychu sa bez pohnutia pozrite hore a s výdychom prejdite pohľadom vpravo dole. Pri ďalšom nádychu začnite s pohľadom vľavo, postupujte pritom akoby do kruhu. Na to, aby ste oči poriadne precvičili a posilnili, je potrebné k cvikom pristupovať poctivo, a to každý deň. Ak však pociťujete neustály problém so zaostrovaním na blízko alebo do diaľky, pomôcť vám môže aj jednoduchý a bezbolestný operačný zákrok, ktorý vám vráti ostrý a jasný pohľad na všetky vzdialenosti. O dobrom zraku nerozhoduje len genetika a druh zamestnania alebo či pravidelne nosíte okuliare. Vplyv môže mať aj samotná výživa.

Vitamíny a potraviny na dobrý zrak

Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že na kvalitu videnia vplývajú viaceré vitamíny a antioxidanty. Pôsobia nielen vo forme prevencie, ale vedia pomôcť aj vtedy, ak už nejaké problémy so zrakom máte. Ak si chcete čo najdlhšie udržať dobrý zrak, zaraďte do svojho jedálneho lístka potraviny bohaté na vitamín A. Jeho nedostatok sa prejavuje na prívode zrakového pigmentu rodopsín, ktorý má priamy súvis s kvalitou videnia v šere a v noci. Vitamín A nájdete napríklad v mlieku, brokolici, šaláte, špenáte či inej listovej zelenine. Nachádza sa aj v pečeni a sladkých zemiakoch. Pre ochranu zraku sú veľmi dôležité aj antioxidanty luteín a zeaxantín. Štúdie totiž veľmi jasne preukázali, že znižujú riziko výskytu rôznych chronických ochorení očí. Výdatným zdrojom týchto živín je v prvom rade už spomenutá listová zelenina. Okrem týchto látok je pre udržiavanie zdravých očí dôležitý dostatočný príjem vitamínu C a E a prvkov ako zinok a selén.

Nezanedbať preventívne vyšetrenie

Očné cviky a vitamíny síce dokážu prispieť k zdraviu vášho zraku, nemali by však nahradiť pravidelné odborné očné vyšetrenia. Ak pociťujete zhoršené videnie, náhle zmeny vo videní alebo máte nad 40 rokov, určite by ste si mali dohodnúť termín na očné vyšetrenie. Pri mnohých očných ochoreniach prichádza k nenápadnému a pomalému zhoršeniu zrakovej ostrosti, čo môže spôsobiť neskoré spozorovanie očného ochorenia. Vďaka preventívnemu očnému vyšetreniu môžete zabrániť vzniku očných ochorení a s nimi spojenému zhoršenému videniu.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 52 3211 351 - Poprad
+421 55 2850 636 - Košice