Presbyopia ako starecká vetchozrakosť – test, liečba a operácia

Presbyopia ako starecká vetchozrakosť – test, liečba a operácia

Presbyopia, inak známa ako starecká vetchozrakosť alebo starecká slabozrakosť, je očná vada postihujúca každého bez výnimky. Prečítajte si, ako sa prejavuje a čo sa dá proti nej robiť v zmysle jej liečby či operácie. Odrazu začnete mať problém s čítaním novín, e-mailu alebo SMS správ. Mobil či knihu si musíte odďaľovať čoraz viac od očí, aby ste vôbec mohli písmenká prečítať. Blízke predmety začínate vnímať hmlisto. Čo je za tým? Ak máte po štyridsiatke, je vysoká šanca, že sa u vás začínajú prejavovať prvé príznaky ochorenia známeho ako starecká vetchozrakosť. Tento typ slabozrakosti predstavuje refrakčnú chybu, ktorá postihuje každého po dovŕšení určitého veku. Ľuďom začína najčastejšie znepríjemňovať život medzi 40. a 45. rokom života. Účinná prevencia zatiaľ neexistuje.

Keď šošovka stráca pružnosť

Presbyopiu možno jednoducho charakterizovať ako potrebu okuliarov na čítanie a zaradiť ju môžeme medzi ochorenia zraku podmienené vekom. Očná šošovka je u mladého človeka pružná, čo jeho očiam umožňuje bez problémov rýchlo zaostriť na predmety v rôznych vzdialenostiach. Časom sa táto elasticita vytráca spolu so schopnosťou akomodácie oka. V prípade prítomnosti ďalekozrakosti sa tento problém objaví skôr, pri krátkozrakosti zas neskôr. Svoje maximum dosahuje vetchozrakosť okolo 60. roku života – po tomto období sa už vada u človeka obvykle ďalej nezhoršuje.

Ako sa prejavuje presbyopia

Najtypickejším príznakom presbyopie je neustále zväčšovanie vzdialenosti medzi očami a predmetom, na ktorý hľadíme – či už je to kniha, mobil alebo e-mail. Tomuto ochoreniu sa preto často hovorí tiež „syndróm krátkych rúk“. Spočiatku stačí, ak si predmet, ktorý držíte, vzdialite o niekoľko centimetrov od tváre, postupne vám však už nestačia ani natiahnuté ruky. Ľudia okrem toho pociťujú problémy aj pri iných aktivitách – napríklad pri varení, cvičení či v práci, keď potrebujú zaostriť na blízky predmet. Človek, ktorého začne toto ochorenie trápiť, pri snahe rozoznať písmenká v texte často prižmuruje oči. Typické je tiež rozmazané a hmlisté videnie. Sprievodnými symptómami je okrem toho bolesť hlavy a očí či únava z namáhania zraku.

Otestujte si svoj zrak doma

Ak chcete rýchlo a bez pomoci lekára zistiť, či sa náhodou už aj u vás neprejavuje presbyopia, môžete si doma vyskúšať jednoduchý čítací test. Stačí si z internetu stiahnuť text a umiestniť ho do bežnej vzdialenosti pri čítaní novín alebo knihy, teda približne 40 centimetrov od očí. Postupne prečítajte text vo všetkých veľkostiach až po riadok, na ktorý už nie ste schopní zaostriť. Nezabudnite si označiť, ktorá veľkosť bola pre vás ešte normálne čitateľná a ktorá už nie. Pri vyhodnocovaní testu postupujte podľa návodu. Cieľom je odhaliť, či sa u vás už neprejavujú prvé príznaky presbyopie.   presbyopia starecka slabozrakot

Presbyopia / krátkozrakosť a jej liečba

Jedinou možnosťou liečby boli v minulosti špeciálne okuliare a v prípade inej refrakčnej chyby sa pacientovi predpisovali dvoje dioptrie – jedny na čítanie a druhé do diaľky. Ide o nepraktické riešenie, pri ktorom je potrebné okuliare neustále striedať podľa toho, čo práve robíte. Pre ľudí s vetchozrakosťou sú k dispozícii aj tzv. bifokálne okuliare s viditeľným predelom medzi vrchnou a spodnou časťou, určenou na čítanie textu, alebo okuliare s multifokálnymi sklami bez predelu. Dnes sa využívajú aj multifokálne kontaktné šošovky, ktoré – podobne ako dioptrie – predpisuje očný špecialista. K tomu by ste mali zájsť nielen vtedy, keď už pociťujete pri videní problémy. Ak máte nad 40 rokov, očného lekára by ste mali navštíviť minimálne raz za rok v rámci preventívnej prehliadky ostrosti zraku. Vďaka nej možno odhalíte aj iné očné ochorenie, ktoré vám pri neskorom diagnostikovaní môže vážne ohroziť zrak.

Presbyopia a operácia – využite bezpečnú možnosť odstránenia poruchy

Súčasné moderné medicínske technológie ponúkajú oveľa pohodlnejšie riešenie vekom podmienenej očnej vady. Veľmi obľúbenou je metóda PRELEX, počas ktorej sa pacientovi odstráni vlastná šošovka a implantuje sa umelá šošovka, plne nahrádzajúca okuliare na čítanie, ale aj dioptrie určené do diaľky a na blízku vzdialenosť. Ide o rýchly a bezbolestný ambulantný zákrok, ktorý trvá približne 15 minút. Na trvalé riešenie sa tiež využíva modernejší spôsob implantovania šošovky, a to pomocou femtosekundového lasera. V takom prípade ide o zákrok FemtoPRELEX. Femtosekundový laser dokáže vo veľkej miere nahradiť manuálne kroky očného chirurga, čím sa dosahuje vysoká bezpečnosť a precíznosť – pacienti sa tak nemusia obávať vzniku komplikácií. Strach zo žiarenia nie je na mieste, moderné lasery dokážu zabezpečiť žiadaný výsledok aj s použitím nízkej energie žiarenia. Vďaka modernej technológii budete opäť vidieť ostro na všetky vzdialenosti už do niekoľkých minút po zákroku. Na Slovensku využíva špeciálny femtosekundový laser CATALYS, priamo navrhnutý pre operácie šošovky, ako jediná naša VESELY | Očná Klinika. Počas vstupnej konzultácie vám naši odborníci poskytnú viac informácií ohľadom možnej liečby a navrhnú ďalší postup. Za niekoľko minút vaše oči omladnú doslova o desiatky rokov a na okuliare budete môcť pokojne zabudnúť.  

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 52 3211 351 - Poprad
+421 55 2850 636 - Košice