Jačmeň na oku: domáca liečba a príznaky vážnejšieho ochorenia

Jačmeň na oku: domáca liečba a príznaky vážnejšieho ochorenia

Začervenaná zdurenina na viečku, nepríjemná bolesť a hnis. Reč je o jačmeni na oku, ktorý sa vyskytuje u detí aj u dospelých ľudí bez ohľadu na vek. Ako proti tejto nepríjemnej infekcii úspešne bojovať? Povedzme si viac o tom, aké sú príznaky a domáca liečba jačmeňa v oku. Jačmeň na oku (hordoelum) je ochorenie oka, ktoré síce neohrozuje zrak, no patrí k poriadne nepríjemným a bolestivým očným infekciám. Prejavuje sa zdureninou na dolnom alebo hornom viečku, ktorá vzniká ako následok zápalu mazovej žliazky mihalnice. Okolie zapáleného miesta sčervená, začne nepríjemne páliť. Infikovaná zdurenina postupne opuchne a zahnisá. Sprievodným príznakom je tiež tlak v oku a slzenie či nepríjemný pocit cudzieho telesa v infikovanom oku. Ak na jačmeň v oku nezaberá domáca liečba, je nevyhnutné vyhľadať pomoc očného lekára, aby sa predišlo chronickým zápalom.

Vonkajší jačmeň je častejší

Jačmeň môže byť vonkajší – vtedy sa bolestivá hrčka nachádza na okrajoch viečka. Menej často sa vyskytuje vnútorný jačmeň, ktorý sa zvykne označovať aj ako vlčie zrno. Namiesto toho, aby sa hnis hromadil na vonkajšej strane, vzniká pri vnútornom jačmeni zdurenina pod povrchom viečka.

Liečba jačmeňa na oku je často zdĺhavejšia a komplikovanejšia než pri vonkajšej forme tohto ochorenia, keďže zrno napáda hlbšie žľazy. Na druhej strane, ochorenie má menej bolestivý priebeh. Od jačmeňa ho odlíšite na základe umiestnenia zdureniny. Samotné vlčie zrno je taktiež o niečo väčšie ako jačmeň.

Jacmen na oku, liecba a priznaky

Aké sú príčiny vzniku jačmeňa

Za vznikom tohto nepríjemného ochorenia môže byť hneď niekoľko príčin. Častým dôvodom je infekcia spôsobená baktériami, konkrétne stafylokokmi. Viac náchylní na jačmeň sú ľudia s oslabenou imunitou, cukrovkou, hormonálnymi poruchami alebo nevykorigovanou refrakčnou chybou. Príčinou tiež môže byť chronický zápal mihalnice. Jačmeň zvykne potrápiť aj ľudí s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou, a to najmä vtedy, ak nenosia predpísané dioptrie – oči sa totiž v takých prípadoch príliš namáhajú. Upchávanie mazových žliaz môže spôsobovať aj tuk, mejkap či prach. Ochorenie trápi mužov i ženy, a to bez ohľadu na vek. Jačmeň na oku sa bežne vyskytuje aj ako očné ochorenie u detí, ktoré sa najčastejšie špinavými rukami dotýkajú tváre a očí. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí práca v šere, v prašnom prostredí alebo pri počítači. Na očnú infekciu môže vplývať aj klimatizácia či dlhodobé sledovanie televízie.

Ako liečiť jačmeň na oku doma

Ak sa rozhodnete zatočiť s jačmeňom sami bez pomoci lekára, najväčší úspech v domácej liečbe môžete dosiahnuť použitím teplých obkladov. Použite len čistú látku, napríklad gázu alebo uterák, ktorý priložte na desať minút na infikované oko. Na obklady môžete použiť napríklad bórovú vodu alebo očianku. Na liečbu jačmeňa doma je vhodný aj harmanček, pri opakovaných zápaloch by ste ho však mali vynechať. Oslabenému oku totiž viac uškodí ako pomôže. Postup treba opakovať niekoľkokrát za deň, najlepšie každú hodinu.

V žiadnom prípade si na oko nesiahajte špinavými rukami ani sa nesnažte si hnis vytlačiť prstami. Na urýchlenie liečby by ste nemali nosiť kontaktné šošovky, zabudnite tiež na očný mejkap.

Domaca liecba jacmena na oku

Kedy vyhľadať pomoc lekára

Rýchlou a účinnou možnosťou liečby jačmeňa je návšteva očného špecialistu. Vyšetrenie očí je rýchle a bezbolestné, lekári zvyčajne na ochorenie predpisujú masť s kortikoidmi či antibiotickú masť. Ak sa jačmeňa neviete zbaviť viac ako sedem dní, prípadne sa začervenanie a opuch presunuli i na líce či krk, mali by ste čo najskôr navštíviť očného špecialistu. Lekára navštívte aj vtedy, ak vás jačmeň na oku trápi opakovane alebo vám zdurenina nedovolí zavrieť oko. Ľudia po transplantácii, s onkologickým ochorením či cukrovkári by mali vyhľadať pomoc odborného špecialistu hneď pri prvých príznakoch a nečakať, kým sa ochorenie rozšíri ďalej. Opakované zápaly totiž môžu signalizovať problémy s imunitou, navštíviť by ste preto mali okrem očného lekára aj imunológa.

Kedy je potrebný chirurgický zákrok

V prípade, že jačmeň, respektíve vlčie zrno na viečku pretrváva niekoľko týždňov, je nevyhnutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu. Jednoduchý zákrok sa na našej očnej klinike vykonáva pod lokálnou anestéziou. Spočíva vo vytlačení nahromadeného hnisu a odstránení tenkého obalu, ktorý sekrét pokrýva. Na ranu sa počas niekoľkých dní aplikuje antibiotická masť, v niektorých prípadoch je potrebné oko previazať pre lepšie hojenie. Celkovo je však prognóza vyliečenia veľmi dobrá.

Dôkladná prevencia jačmeňa na oku

Ochoreniu vlčieho zrna / jačmeňa na oku sa dá predchádzať dodržiavaním niekoľkých zásad. Jačmeň na oku je sčasti nákazlivý, nikdy sa preto nedotýkajte očí neumytými rukami. V domácnosti by mal mať každý člen rodiny svoj vlastný uterák na tvár, dámy by mali dbať na dôkladné odlíčenie očného mejkapu pred spaním. Skutočne obozretní by ste mali byť najmä pri malých deťoch. Toaletné potreby, obliečky či uteráky je potrebné meniť pravidelne a prať pri vysokých teplotách. Ak sa u dieťaťa vyskytuje jačmeň opakovane, nezabudnite s ním zájsť k detskému pediatrovi, ktorý mu urobí kultivačné vyšetrenie z výterov nosa a hrdla, aby sa vylúčila prítomnosť stafylokokov.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 52 3211 351 - Poprad
+421 55 2850 636 - Košice