Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Primár MUDr. Kolesár: „Východniari si našu kliniku za prvý rok obľúbili“

Naša klinika oslávila rok pôsobenia na novom mieste – v Košiciach. Metropola východu sa tak zaradila medzi Bratislavu a Poprad ako tretie pracovisko VESELY | Očná Klinika na Slovensku. Čo prvý rok priniesol, čo vás na klinike čaká a ako možno predísť očným ochoreniam? Porozprávali sme sa s košickým primárom MUDr. Jaroslavom Kolesárom, MPH.

Po roku už je možné bilancovať. S čím vás Košičania navštevujú najčastejšie?

Najčastejšie vykonávame operácie sivého zákalu, výmenu šošovky po štyridsiatke metódou PRELEX a laserové odstránenie dioptrií zákrokom iLASIK. Pacienti k nám však chodia nielen z Košíc, ale z celého východného Slovenska – od Rimavskej Soboty až po Sninu, na severe po Bardejov.

Je východ Slovenska z pohľadu očného lekára niečím špecifický?

V porovnaní so západom na východe prichádza väčšie množstvo pacientov v pokročilejšom štádiu ochorenia. Je to spôsobené tým, že pacienti zanedbali svoj stav alebo nemali možnosť dostať sa ku kvalitnej liečbe. Oftalmológia sa však v posledných rokoch posunula výrazne vpred. Diagnózy, ktoré boli donedávna neliečiteľné, dnes dokážeme efektívne riešiť. Aj malé zlepšenie niektorým pacientom výrazne zlepší kvalitu života.

S čím všetkým dnes dokážu oční lekári ľuďom pomôcť? Aké vyšetrenia a zákroky vykonávate?

VESELY Očná Klinika primár MUDr. Kolesár
Pán primár víta pacientku na klinike. Ľudský prístup je pre nás na prvom mieste.
Na klinike poskytujeme komplexnú ponuku vyšetrení a zákrokov. Okrem skôr spomenutých vykonávame aj operácie rôznej patológie a tumorov mihalníc i spojoviek, transplantácie rohoviek a amniovej membrány. V budúcnosti tiež plánujeme zaviesť glaukómové filtračné operácie, operácie sklovca i sietnice. Prínosom pre región je aj naša detská očná ambulancia, ktorých je v Košiciach akútny nedostatok.

Aký bol prvý rok pre VESELY | Očná Klinika v Košiciach?

Priznám sa, na začiatku som mal malú dušičku, ako sa bude klinike na novom mieste dariť. Brány sme otvorili vlani na prelome marca a apríla a do konca roka sme úspešne vykonali vyše 1 000 operácií. Ďalších vyše 2 300 pacientov sme vyšetrili. Osobne som veľmi rád, že sa nám darí skĺbiť špičkovú odbornú starostlivosť, profesionalitu a ľudský prístup v príjemnom modernom prostredí, čo ocenili viacerí odborníci zo Slovenska i zahraničia.

Dnes sa veľa hovorí o prevencii. Čo môžu ľudia spraviť pre svoj zrak už dnes?

VESELY Očná Klinika primár-MUDr. Kolesár vyšetrenie
Skúseným pohľadom pána primára prešli oči mnohých pacientov.
V prvom rade by som odporúčal zájsť na preventívnu prehliadku k očnému lekárovi. Po dovŕšení 40. roku života je vhodné absolvovať prehliadku každý rok, pretože mnohé očné ochorenia sa začnú prejavovať s pribúdajúcim vekom. Mnohí tiež dnes pracujú dlhé hodiny pri počítači. Neustále zaostrovanie na krátku vzdialenosť môže spôsobiť chronickú únavu očí a zhoršenie zraku. Jednoduchým riešením je tráviť viac času v exteriéri, v ktorom si oko dokáže odpočinúť.

Čo by ste odporučili rodičom? Ako sa správne starať o zrak detí?

Je zrejmé, že vývoj ide dopredu. Chcieť, aby dieťa nepoužívalo mobil alebo počítač, je dnes prakticky nemožné. Riziko spočíva v tom, ak deti trávia väčšinu času pozeraním na displeje. Pestujeme si takto populáciu krátkozrakých ľudí. Preto je dôležité, aby sa rodičia usilovali vytvárať dieťaťu zmysluplný program aj s pohybom a pobytom vonku. Nie je to len o starostlivosti o zrak – môžu tak predísť aj iným neduhom, akými sú obezita či ochorenia chrbtice.

Kto je MUDr. Jaroslav Kolesár, MPHVESELY Očná Klinika MUDr. Jaroslav Kolesár foto

  • Oftalmológii sa venuje viac než 25 rokov. Pôsobil ako prednosta očnej kliniky UNLP v Košiciach.
  • Je jedným z najskúsenejších očných chirurgov na Slovensku. Venuje sa najmä vnútroočným operáciám.
  • Pochádza z Košíc. Má rád prírodu, knihy a modelárstvo, vo voľnom čase sa venuje športu.
   

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice