Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Laserová operácia očí – kedy je ten správny čas?

Všimli ste si vo svojom okolí, že stále viac ľudí nosí okuliare? Pod nárast počtu najmä mladých so zhoršeným zrakom, ktorí si musia zvykať na život s okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami, sa podpisujú aj dlhé hodiny v práci pri počítači či so smartfónom v ruke. Nie každému však okuliare vyhovujú. Čo robiť, ak si na ne nedokážete zvyknúť?

Nepraktických dioptrií je možné sa zbaviť modernými, bezpečnými a bezbolestnými metódami, napriek tomu mnohí váhajú alebo zákrok odkladajú. Prečo?

Som príliš mladý. Je už vhodný čas?

Laserový zákrok na odstránenie dioptrií je vhodné absolvovať v dospelosti, keď je náš zrak stabilizovaný. Vo všeobecnosti teda platí, že po dovŕšení 18 rokov.

Na obavy, ktoré sa s operáciami očí obvykle spájajú, nie je dôvod. Moderné technológie totiž napredujú veľmi rýchlo. Na Slovensku je dostupná aj najmodernejšia metóda iLASIK, ktorú u nás vykonáva len očná klinika VESELY. Ide o top certifikovaný operačný postup na odstránenie krátkozrakosti a ďalekozrakosti s garanciou bezpečnosti a kvality.

Táto technológia spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá, preto je ako jediná certifikovaná vesmírnou agentúrou NASA. Iba túto metódu môžu podstúpiť astronauti a piloti, ktorí potrebujú pri práci dokonalý zrak. Samotný zákrok aj krátka doba hojenia sú na rozdiel od starších operačných metód celkom bezbolestné. Ďalšou výhodou je, že vďaka digitálnej 3D mape oka, ktorú vytvorí špeciálny prístroj, je iLASIK na mieru úplne pre každého.

Nevidím až tak zle. Nie je lepšie počkať?

Laserova operacia oci
Na očnej klinike VESELY si zakladáme na individuálnom prístupe k pacientovi. Pred zákrokom vám všetko vysvetlíme a doprajeme vám čas na rozhodnutie.

Keď je zraková chyba ustálená, nie je na čo čakať. „Najvhodnejší čas na zákrok je vo chvíli, keď si sami uvedomujeme benefity, ktoré nám do života prinesie a túžba po vyššej kvalite života je väčšia než prípadné obavy. Laser dokáže odstrániť všetky dioptrie, aj extrémne,“ hovorí skúsený očný chirurg MUDr. Pavol Veselý.

Mladosť, zvlášť letné mesiace plné oddychu, zábavy a spoznávania nových miest, si predsa chcú všetci užívať naplno a bez obmedzení. Svoje o tom vie aj herečka Nela Pocisková. „Dnes neviem pochopiť, ako som tak dlho mohla nosiť okuliare a kontaktné šošovky a neodhodlala sa na laserový zákrok oveľa skôr,“ spomína na príjemné chvíle strávené na klinike VESELY.

Možno si zvyknem na okuliare alebo šošovky

Ak po predoperačnom vyšetrení nie ste vhodným adeptom na zákrok, je to skutočne jediná alternatíva. V opačnom prípade vám však môže 15-minútový zákrok zmeniť život doslova o 180 stupňov.

Komfort a nový pohľad na svet po operácii iLASIK pocítila aj mladá študentka Paulína: „Život bez okuliarov je omnoho praktickejší a pohodlnejší ako život s okuliarmi. Viacerí moji kamaráti preto začali podobný zákrok zvažovať tiež.“

Pre mnohých sú alternatívou k okuliarom kontaktné šošovky. Treba však povedať, že aj keď dokážu poskytnúť o niečo väčší komfort, sú len čiastočným riešením problému s videním – nemôžete ich mať nasadené neustále, nie sú vhodné do vody, nie sú najpohodlnejšou a ani najlacnejšou možnosťou. Navyše, pri nedodržaní hygienických zásad vám hrozia rôzne zápaly a ďalšie komplikácie, ktoré môžu mať za následok aj stratu videnia.

Rodina či práca nepočkajú. Odložím to na neskôr

Mnohých od operácie očí odrádza predstava dlhého zotavovania či niekoľkodňovej absencie v práci. To však pri moderných zákrokoch ako iLASIK neplatí. Väčšina pacientov sa vráti do bežného života už na druhý deň.

„Po 24 hodinách už môžete pokojne šoférovať, pracovať na počítači či ísť do kina. Celkovo sú operácie očí vykonávané femtosekundovým laserom považované za jedny z najkomfortnejších zákrokov vôbec,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.

Ďalším dôvodom, prečo laserový zákrok na odstránenie dioptrií neodkladať, je fakt, že je vhodné ho absolvovať len približne do veku 40 – 43 rokov. Neskôr už zákroky na rohovke oka nemusia dosiahnuť optimálne výsledky a na korekciu zraku je potrebné zvoliť iné metódy.

Na zákrok si najskôr našetrím

Je pravda, že moderné bezbolestné laserové operácie očí náš rozpočet pocíti. Z dlhodobého hľadiska je však jednorazová investícia do operácie výrazne výhodnejšia ako pravidelné výdavky spojené s výmenou okuliarov či šošoviek a týmto spôsobom je možné ušetriť stovky až tisícky eur. Očná klinika VESELY ponúka pacientom aj možnosť vziať si zákrok na splátky. Navyše, investícia do zdravia a kvality života nepochybne patrí k tým najlepším.

Ak sa aj vy chcete zbaviť okuliarov a užívať si život bez obmedzení, zverte sa do rúk našich odborníkov na klinike VESELY s najdlhšou tradíciou v odbore. Radi pre vás urobíme všetko, čo vám na očiach vidíme.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice