Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Laserové
operácie očí

Zmeňte svoj pohľad na svet

Informácie
Typy operácií
Laserové metódy
Priebeh
Cena
FAQ

Laserové operácie očí

Laserová operácia očí alebo očný laserový zákrok je spôsob, vďaka ktorému môžete žiť spokojne a plnohodnotne bez okuliarov. VESELY | Očná Klinika je jediné pracovisko na Slovensku, ktoré na odstránenie dioptrických chýb používa prístroje certifikované vesmírnou agentúrou NASA, čo znamená, že spĺňajú aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritériá.

Presnosť a precíznosť našich laserových zákrokov a najmodernejších operácií očí vám umožní už pár minút po operácii pozerať sa na svet bez okuliarov, pričom väčšina zákrokov je úplne bezbolestná. Tímu našich špecialistov s bohatými skúsenosťami už zverilo svoj zrak do rúk množstvo kolegov lekárov, športovcov, umelcov či vedcov.

Prečo sa rozhodnúť pre operáciu očí laserom vo VESELY | Očná Klinika?

Maximálna presnosť zákroku
Riešenie pre každého
Unikátna 3D mapa oka
Certifikát NASA
Najmodernejšie laserové prístroje
Šetrnosť zákroku
Široká ponuka zákrokov
Laserová operácia na mieru pre vás

Herečka a speváčka Nela Pocisková sa na našej klinike zbavila dioptrií a okuliarov vďaka mimoriadne precíznemu zákroku iLASIK. Aj vy s nami uvidíte!

Ak aj vy máte záujem o laserovú operáciu očí, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Kontaktujte nás.

Typy laserových operácií očí

A

Povrchové laserové operácie očí

Medzi povrchové laserové operácie patria staršie zákroky LASEK a PRK. Používa sa pri nich iba excimerový laser a vyžadujú si rekonvalescenciu 4 až 5 dní, ktorá je spojená s určitou bolestivosťou, svetloplachosťou a slzením očí.

Metódy LASEK a PRK vykonávame len na odporúčanie lekára, ak nie je vhodná iná alternatíva. Na našich klinikách ponúkame modernejšie, presnejšie a bezbolestné zákroky – podpovrchové laserové operácie.

B

Podpovrchové laserové operácie očí

Medzi podpovrchové laserové zákroky zaraďujeme úplne bezbolestné femtolaserové operačné metódy SILK, iLASIK a FemtoLASIK. Vykonávajú sa na základe súčinnosti dvoch laserov – femtosekundového a excimerového.

Ide o metódy s najrýchlejším obdobím hojenia. Vďaka ich presnosti a precíznosti môžete už pár minút po operačnom výkone pozorovať svet úplne bez potreby dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

Martin „Pyco“ Rausch
Martin „Pyco“ Rausch moderátor

Nový, ostrý život bez šošoviek a okuliarov som začal v roku 2012 vo VESELY | Očná Klinika. Za skvelý priebeh, prístup a fantastický výsledok budem navždy vďačný všetkým na klinike na čele s MUDr. Veselým. Ďakujem. Prišiel som, videl som a vidím ešte lepšie!

Všetky recenzie

Laserové metódy

SILK
najmodernejší laserový zákrok
Viac o zákroku
iLASIK
mimoriadne presný zákrok certifikovaný NASA
Viac o zákroku
FemtoLASIK
obľúbený laserový zákrok
Viac o zákroku
PRK
historicky prvý laserový zákrok
Viac o zákroku
LASEK
medzistupeň medzi PRK a LASIK
Viac o zákroku

Laserový zákrok je pravdepodobne vhodný aj pre vás

Bez ohľadu na to, či ste krátkozrakí, ďalekozrakí alebo máte astigmatizmus (cylinder), je veľmi pravdepodobné, že aj vy môžete podstúpiť refrakčný zákrok/laserovú operáciu očí a zbaviť sa tak závislosti od okuliarov či kontaktných šošoviek. Každý pacient prichádza s inou diagnózou a anamnézou, preto je veľmi dôležitý individuálny prístup.

V očnej klinike VESELY poskytujeme široké spektrum operačných zákrokov, vďaka ktorým dokážeme pacientov zbaviť neželaných dioptrií. Dôkladné a detailné predoperačné vyšetrenie nám odhalí, ktorý zo spektra zákrokov je vhodný práve pre vás.

Vo všeobecnosti platí, že vhodný pacient na laserovú operáciu očí by mal mať minimálne 18 rokov. Do dovŕšenia tohto veku je ľudské oko stále vo vývoji a zrak sa ešte môže meniť. Refrakčný laserový zákrok môžete podstúpiť, až keď je zrak stabilizovaný.

Po 40. – 45. roku života odporúčame našim pacientom refrakčnú výmenu šošovky metódou PRELEX alebo FemtoPRELEX, ktorá odstraňuje prejav starnutia očí, tzv. stareckú slabozrakosť alebo syndróm krátkych rúk. Týmto zákrokom dokážeme pacienta zbaviť nielen okuliarov na čítanie, ale zároveň aj do diaľky. Laserový zákrok priamo na rohovke by už v strednom a vyššom veku nemusel priniesť optimálny výsledok.

Operácia očí laserom je vhodná, ak:

• máte aspoň 18 rokov,
• ste v dobrom zdravotnom stave,
• máte stabilné výsledky zrakovej ostrosti,
• nemáte žiadne očné ochorenie.

Ako bude prebiehať vaša operácia vašich očí laserom?

114 dní pred laserovou operáciou

Chceli by sme vás dôrazne upozorniť, že minimálne dva týždne pred vyšetrením v laserovom centre našej očnej kliniky nesmiete nosiť kontaktné šošovky, aby nedošlo k skresleniu veľmi detailných a precíznych meraní, ktoré sú kľúčové pre úspešný výsledok laserového zákroku.

2Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné predoperačné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je skúška zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a zadného segmentu oka spolu s očným pozadím. Zároveň absolvujete niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu určiť presnú výšku vašej dioptrickej chyby.

Vďaka týmto meraniam naši špecialisti posúdia, či je vo vašom konkrétnom prípade laserový zákrok naozaj najbezpečnejšou voľbou na odstránenie dioptrickej chyby. V opačnom prípade vám odporučia iný zákrok.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstúpili s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

3Opatrenia po vyšetrení

Rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Prečo predoperačné vyšetrenie neprebieha v deň operácie?

Pacienti sa nás často pýtajú, či je možné, aby podstúpili predoperačné vyšetrenia v ten istý deň ako samotný zákrok. V záujme vašej bezpečnosti to však odmietame. Ak má byť zákrok vykonaný precízne, bezpečne, kvalitne a so želanými výsledkami, je z medicínskeho, fyziognomického aj morálneho hľadiska nekorektné snažiť sa ušetriť čas a veci urýchliť. Pri vstupných vyšetreniach je nevyhnutné kvapkami rozšíriť zrenice, aby mohol lekár dôkladne vyšetriť aj očné pozadie. Oko sa však po rozkvapkaní ocitne v neprirodzenom stave, ktorý môže trvať až niekoľko hodín, kým sa znovu vráti do svojho pôvodného, prirodzene zúženého stavu. Laserový zákrok na oku je možné vykonať len vtedy, keď sa zrenica oka nachádza v prirodzenom, zmenšenom stave, inak operácia očí nebude mať želaný stopercentný výsledok.

Záleží nám na tom, aby sme operačnými zákrokmi u všetkých našich pacientov dosiahli vždy najlepší možný výsledok. Preto považujeme za bezpodmienečne nevyhnutné, aby ste našu kliniku navštívili viac než len raz.

4Laserová operácia očí

Pri laserových zákrokoch operujeme v jeden deň obe oči. V deň operácie sa na našej očnej klinike zdržíte približne dve hodiny. V rámci tohto času najprv ešte raz absolvujete všetky základné očné vyšetrenia, aby sme pred samotným zákrokom vylúčili akékoľvek akútne očné ochorenia alebo zmeny. Ak sú všetky výsledky ideálne, následne vás pripravíme na laserový zákrok / laserovú operáciu očí.

Samotná operácia očí trvá zvyčajne menej než 15 minút. Vykonáva sa v lokálnej anestézii, pri vašom plnom vedomí. Všetky zákroky sú viac-menej bezbolestné, no v prípade zákrokov PRK a LASEK sa môžete stretnúť s nepríjemnými pocitmi, akými sú rezanie a pálenie očí, svetloplachosť či zvýšené slzenie, ktoré môžu trvať približne päť dní. Zákroky FemtoLASIK a iLASIK sú úplne bezbolestné a umožnia vám návrat do každodenného života už o 12 hodín.

5Po operácii sme tu pre vás nonstop

Po laserovej operácii vám vložíme do očí ochranné šošovky, ktoré poslúžia ako priesvitný obväz a budú chrániť povrch očí až do nasledujúceho rána. Po zvyšok dňa vám odporúčame dodržiavať pokojový režim a oddychovať.

Každému pacientovi dávame S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorí sú k dispozícii na bezprostrednú telefonickú konzultáciu pre prípad otázok alebo pochybností.

Pozrite si viac informácií o priebehu jednotlivých laserových zákrokov.

6Kontrolné vyšetrenie po operácii

Po všetkých laserových operáciách je potrebné podstúpiť kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku.

Termíny ďalších pooperačných kontrol vám určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a absolvovanej liečby. Štandardne sa tieto kontroly vykonávajú na našej klinike, no ak bývate ďaleko od niektorého z našich pracovísk, môžete kontrolné vyšetrenie absolvovať u svojho obvodného očného lekára a o výsledkoch nás bezodkladne informovať.

7Pooperačná liečba a zotavovanie očí

Ak po laserovej operácii pociťujete jemnú bolesť alebo pálenie očí, tieto symptómy môžete zmierniť bežne dostupnými liekmi proti bolesti.

Pooperačná liečba nie je náročná. V podstate pozostáva z toho, že si do očí pravidelne aplikujete špeciálne pooperačné kvapky. Dobu užívania kvapiek vám určí váš ošetrujúci lekár.

Obmedzenia po zákroku závisia od toho, aký zákrok ste absolvovali. V prípade akéhokoľvek zákroku však platí, že by ste vzhľadom na riziko vzniku infekcie mali počas minimálne dvoch týždňov úplne obmedziť plávanie, kúpanie a pobyt v saune. Na rovnako dlhé obdobie by ste mali vynechať aktivity, pri ktorých hrozí riziko kontaktu a nárazu, teda kontaktné športy – box, džudo, karate, basketbal, hádzaná a podobne. Extrémnym športom sa môžete opäť venovať po 4 týždňoch odo dňa operácie. Tieto obmedzenia a ich dĺžka sa môžu individuálne meniť v závislosti od odporúčania a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Často kladené otázky

Hradí laserový operačný zákrok poisťovňa?

Laserové operácie patria do skupiny tzv. kozmetických zákrokov, preto sa poisťovňa na ich úhrade vo väčšine prípadov nepodieľa. Poisťovňa čiastočne zákrok uhrádza v prípade, že je rozdiel vo výške dioptrií medzi jedným a druhým okom väčší ako 3.5 dioptrie.

Ako viem, ktorý zákrok je pre mňa najvhodnejší?

Po dôkladných vstupných vyšetreniach a získaní informácií o výške vašej dioptrickej chyby a ostatných potrebných údajoch o vašom zraku a očiach, vám bude po konzultácii s ošetrujúcim lekárom navrhnutá najvhodnejšia metóda odstránenia vašej dioptrickej chyby.

Je laserové odstránenie dioptrií vekovo ohraničené?

Dioptrickú chybu je možné odstrániť laserom v akomkoľvek veku. Podmienkou je však fyziologický nález v ostatných očných štruktúrach. Preto takýto zákrok môžu v niektorých prípadoch podstúpiť aj záujemcovia starší ako 40 rokov. Zákroky však nevykonávame pacientom mladším ako 18 rokov, a to z dôvodu neukončeného rastu a vývoja organizmu.

Je laserové odstránenie dioptrií ohraničené výškou dioptrií?

Prístrojové vybavenie VESELY | Očná Klinika umožňuje odstrániť dioptrické chyby v rozpätí od +5.0 dioptrie do -12.0 dioptrie, a to aj v kombinácii s tzv. astigmatizmom. Vo väčšine prípadov však nepristupujeme ku korekcii extrémnych dioptrických chýb laserom, nakoľko takéto riešenie nepovažujeme za správne a bezpečné. Laserovú korekciu obvykle vykonávame pri ďalekozrakosti do výšky +4.5 dioptrie a pri krátkozrakosti do výšky -7.5 dioptrie. Odstránenie vyšších dioptrických chýb laserom považujeme za bezpečné a vhodné len v prípade vyhovujúcich anatomických pomerov v oku. Korekciu vyšších dioptrických chýb vykonávame pomocou tzv. fakických šošoviek, ktoré považujeme v tomto prípade za vhodnejšie, šetrnejšie a bezpečnejšie riešenie.

Je možné operovať aj tupozraké oči?

Pomocou laserového zákroku je možné odstrániť aj dioptrickú chybu tupozrakého oka a zabezpečiť mu tak po operácii zrakovú ostrosť aj bez okuliarov. Tupozrakosť ako takú však nie sme schopní odstrániť. Pravdou však je, že každý náš klient s tupozrakým okom, ktorý podstúpil zákrok iLASIK, mal po tomto zákroku zrakovú ostrosť bez okuliarov dokonca lepšiu než pred zákrokom s okuliarmi.

Operujú sa obe oči naraz?

Áno, laserová korekcia sa vykonáva na oboch očiach naraz.

Je tento operačný zákrok bolestivý?

Nie, laserový zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, vďaka čomu je priebeh zákroku úplne bezbolestný. V závislosti od zákroku sa však môžete v pooperačnom období stretnúť s nepríjemnými pocitmi (rezanie a pálenie očí, svetloplachosť, či zvýšené slzenie) trvajúcimi niekoľko dní. Tieto príznaky sú charakteristické pre PRK a LASEK. V prípade zákrokov vykonaných pomocou femtosekundového laseru – FemtoLASIK a iLASIK – je aj pooperačné obdobie bezbolestné a už na druhý deň sa môžete vrátiť do bežného života.

Ako dlho trvá operačný zákrok?

Pobyt na klinike trvá približne dve hodiny, počas ktorých sa opäť skontrolujú všetky výsledky, do očí sú aplikované kvapky s anestetickým účinkom a až následne sa vykoná zákrok. Laserový zákrok trvá obvykle menej ako 15 minút.

Aký je rozdiel medzi zákrokmi PRK alebo LASEK a LASIK?

Všetky tri patria do skupiny laserových zákrokov na korekciu dioptrickej chyby. Zákroky PRK a LASEK sú tzv. povrchové. To znamená, že laserový lúč pôsobí už na povrchové vrstvy rohovky – epitel alebo Bowmanovu membránu. Až po ich odstránení je účinný v stróme rohovky, čiže časti, ktorá je najvhodnejšia na laserovú korekciu. Tým, že pri týchto zákrokoch dochádza k nenávratnému odstráneniu Bowmanovej membrány, je anatómia rohovky úplne zmenená. Počas zákrokov PRK alebo LASEK dochádza k podráždeniu a poškodeniu nervových zakončení na rohovke, preto je rekonvalescencia po týchto zákrokoch veľmi bolestivá a nepríjemná. Zákrok LASIK vykonaný pomocou femtosekundového laseru je zaradený do skupiny podpovrchových zákrokov. Je charakteristický tým, že sa na povrchu oka vytvorí veľmi jemná a tenká príklopka, tzv. flap. Pod týmto flap-om, ktorý obsahuje epitel, Bowmanovu membránu a aj veľmi jemnú časť strómy, sa vykoná samotné odstránenie dioptrickej chyby excimerovým laserom. Práve vďaka zachovaniu celistvosti povrchových vrstiev rohovky je rekonvalescencia bezbolestná a rýchla, nakoľko nedochádza k masívnemu podráždeniu nervových zakončení v rohovke.

Ako dlho trvá obdobie rekonvalescencie po zákroku?

Dĺžka rekonvalescencie je rôzna podľa typu zákroku, ktorý si vyberiete. V prípade zákrokov PRK a LASEK je celková doba rekonvalescencie približne pol roka. Skorá pooperačná rekonvalescencia trvá približne 5 – 7 dní. Toto obdobie je spojené s rezaním a pálením očí, výraznou svetloplachosťou a slzením, a preto sa odporúča pokojový režim v domácom prostredí. Po celý čas sú v očiach vložené krycie kontaktné šošovky, ktoré sa vyberú až po piatich dňoch. Od operačného dňa až po ukončenie liečby je potrebné si do očí denne aplikovať kvapky. Liečba je ukončená 6 mesiacov po zákroku. V prípade zákrokov FemtoLASIK alebo iLASIK je celkové obdobie rekonvalescencie približne 2 týždne. Skorá pooperačná rekonvalescencia trvá menej ako 24 hodín, po ktorých sa môžete vrátiť do práce, školy či k svojim koníčkom. Pooperačná liečba trvá iba týždeň.

Aké obmedzenia ma po zákroku čakajú?

Opäť to závisí od toho, pre ktorý zákrok sa rozhodnete. V každom prípade však platí, že by ste sa mali vyhýbať plávaniu v bazénoch, jazerách či v mori počas minimálne dvoch týždňov. Taktiež je správne obmedziť aktivity v oblasti kontaktných športov – box, džudo, karate, basketbal, hádzaná,… na rovnako dlhý čas. Extrémne športy je možné vykonávať približne 4 týždne po zákroku. Zásadný rozdiel je v dĺžke pooperačnej liečby, ktorá sa líši v závislosti od zákroku, ako je uvedené vyššie. Počas trvania liečby sa neodporúča otehotnieť, čiže v prípade zákrokov PRK či LASEK až nasledujúcich 6 mesiacov. Je to z dôvodu dlhodobej liečby, i keď veľmi jemnými, kortikoidnými kvapkami. V prípade zákrokov FemtoLASIK či iLASIK je táto otázka bezpredmetná, keďže liečba trvá iba týždeň. Obmedzenia sa však môžu individuálne meniť podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Je možné, že sa mi po laserovej operácii vráti zraková vada?

Všetky vyšetrovacie postupy smerujú k tomu, aby bola výsledná korekcia najstabilnejšia a najtrvalejšia. V niektorých prípadoch sa však stane, že dôjde k samovoľnej regenerácii tkaniva, ktorú nie je možné ovplyvniť vôľou pacienta ani snahou lekára. Pravdepodobnosť návratu dioptrickej chyby po laserovom zákroku je menšia než 0,1 %. V takom prípade je možným riešením bezplatné laserové dokorigovanie. Takáto korekcia je poskytovaná v rámci „Garancie spokojnosti“, ktorú VESELY | Očná Klinika ponúka každému klientovi úplne bezplatne.

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.