Lyžovačka s dioptrickými okuliarmi. Ako si chrániť zrak na svahu?
V lete pri vode nosíme slnečné okuliare alebo pokrývku hlavy takpovediac automaticky, aby sme si chránili zrak pred silným slnečným žiarením. Možno vás však prekvapí, že aj v zime na horách je ochrana zraku minimálne rovnako dôležitá ako teplé oblečenie. Čo nám hrozí, ak ju podceníme? A je vhodné nosiť lyžiarske okuliare na dioptrické okuliare?
Prečo si chrániť zrak v zime
Pri dlhšom pobyte na slnku na zasneženom svahu si treba chrániť zrak, zhodnú sa oční lekári. Prečo? Kvôli takzvanej snežnej slepote. Na horách je UV žiarenie silnejšie, pretože vo vyšších nadmorských výškach vzduch menej filtruje slnečné žiarenie. Od snehu sa odráža až 80% UV žiarenia, čo naše oči zaťažuje. Intenzívne UV žiarenie odrážané od zasneženej plochy môže zapríčiniť nepríjemný stav našich očí, takzvanú snežnú slepotu.
Nejde o slepotu v pravom zmysle slova, ale o dočasné poškodenie rohovky, hoci za určitých okolností môže mať nadmerné a dlhodobé vystavenie očí intenzívnemu UV žiareniu dlhodobejšie následky. Po štyroch až ôsmich hodinách, často v nočných hodinách, môžete pociťovať v očiach akoby cudzie teleso, bolestivé sťahovanie mihalníc sprevádzané začervenaním a slzením. Je to obranný mechanizmus, aby sa rohovka ďalej nepoškodzovala. Bolesť býva pomerne intenzívna a diskomfort zvyčajne trvá 24 až 48 hodín, kým sa poškodené bunky rohovky neobnovia.
Ako si chrániť oči pri lyžovačke
Ak sa chcete vyhnúť zdravotným ťažkostiam, nezabudnite si na lyžovačku vziať aj slnečnú ochranu a počas celého dňa na svahu ju mať na očiach. Máte niekoľko možností.
Lyžiarske okuliare s UV filtrom
Kvalitné lyžiarske okuliare dnes už štandardne obsahujú aj UV filter, ktorý oči chráni pred škodlivým žiarením. Ochránia vaše oči aj pred vetrom, snehom či mechanickými úrazmi.
Slnečné okuliare s UV ochranou
Ak práve nelyžujete, ale vyberiete sa na zimnú turistiku po zasnežených pláňach, postačia vám aj kvalitné slnečné okuliare. Určite si však dajte záležať na ich výbere. Slnečné okuliare z overených obchodov či optík musia v dnešnej dobe spĺňať určité bezpečnostné štandardy, o lacných napodobeninách luxusných značiek z trhu to však neplatí.
Helmy s integrovanými štítmi
Mnohé lyžiarske helmy majú zabudovaný štít, ktorý poskytuje očiam komplexnú ochranu vrátane UV filtra. Po tomto variante často siahajú aj nositelia dioptrických okuliarov, nie je to však vždy najšťastnejšie riešenie, pretože okuliare pod helmou so štítom sa môžu zahmlievať, prípadne zošmyknúť z nosa alebo tlačiť. To isté platí aj pre nosenie lyžiarskych okuliarov pod dioptrické okuliare. Nie je to priveľmi praktické.
Lyžovačka s dioptrickými okuliarmi?
Aké ďalšie možnosti majú nositelia dioptrických okuliarov, ak si chcú v zime zašportovať a zároveň chrániť zrak?
Kontaktné šošovky
„V prvom rade určite neodporúčam ísť na svah len s dioptrickými okuliarmi,“ upozorňuje MUDr. Veronika Combová z VESELY Očná Klinika. Pre nositeľov dioptrických okuliarov sú podľa nej najpraktickejšou voľbou kontaktné šošovky. „Kontaktné šošovky vás na rozdiel od dioptrických okuliarov nebudú obmedzovať, nezahmlievajú sa, nehrozí riziko, že vám počas športovania spadnú a zničia sa. Môžete si na ne pohodlne nasadiť lyžiarske okuliare alebo helmu. Odporúčam vám jednodňové šošovky, ktoré sú hygienickejšie a manipulácia s nimi bezpečnejšia a pohodlnejšia, najmä ak nie ste navyknutí ich pravidelne a často nosiť a manipulovať nimi.“
Dioptrické lyžiarske okuliare alebo slnečné okuliare s dioptriami
Ak vám prekáža nosenie kontaktných šošoviek, alebo ich z určitých dôvodov nosiť nemôžete, ponúka sa možnosť lyžiarskych okuliarov s dioptrickými sklami alebo slnečných okuliarov s dioptriami na mieru. Hoci je tento variant komfortný, je finančne náročnejší. Rovnako treba vziať do úvahy, či máte dioptrie už zastabilizované, alebo či sa vám menia. Ak sa vám menia, finančne a prakticky sa vám viac oplatia kontaktné šošovky.
Operácia očí
Ak vás dioptrie v aktívnom životnom štýle – a nielen v zime na horách – obťažujú a nechce sa vám ustavične riešiť obmedzenia, ktoré ich nosenie obnáša, ponúka sa vám aj ďalšia možnosť – laserová operácia zraku. „V dnešnej dobe ide o šetrný, bezpečný, presný a bezbolestný zákrok, ktorým za pomoci najmodernejšej laserovej technológie dokážeme odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť i astigmatizmus. Ide o pár minútový zákrok vykonávaný ambulantne a v lokálnej anestézii, pri ktorom necítite žiadnu bolesť a nový, ostrý pohľad na svet si užívate prakticky okamžite. Ihneď po operácii môžete v sprievode ďalšej osoby opustiť kliniku a už na druhý deň môžete čítať, pracovať na počítači či šoférovať,“ vysvetľuje MUDr. Veronika Combová.
Objednajte sa k nám na konzultáciu, kde vám odporučíme zákrok na mieru jedinečným potrebám vašich očí a životnému štýlu. Cesta k videniu bez obmedzení je jednoduchšia, než ste si možno mysleli.
Máte podozrenie na očné ochorenie?
Neváhajte a objednajte sa k nám na konzultáciu. Vyplňte jednoduchý formulár a dohodnite si termín.