Máte podozrenie, že vaše dieťa je krátkozraké?
Prečo je v dnešnej dobe toľko krátkozrakých detí, ako krátkozrakosť u detí rozpoznať a ako sa lieči?
Nemotornosť, vrážanie do nábytku a neskôr nos zaborený do knižky či do papiera pri kreslení, ale aj časté trenie či šúchanie očí, slzenie, nadmerné žmurkanie či škúlenie. To sú prvé varovné príznaky, pri ktorých by ste mali spozornieť. Signalizujú, že so zrakom vášho dieťaťa zrejme nie je niečo v poriadku. Veľkým problémom je najmä krátkozrakosť, ktorú je napríklad na rozdiel od škúlenia v útlom veku ťažké odhaliť.
Ako sa u detí prejavuje krátkozrakosť?
„Krátkozrakosť je porucha zraku, pri ktorej človek vidí nejasne predmety vzdialenejšie než 5 metrov a snaží sa na ne zaostriť, napríklad prižmurovaním očí. Deti s vysokým stupňom krátkozrakosti však často vidia perfektne doblízka, ich jemná motorika je výborná a na horšie videnie do diaľky si zvyknú a považujú ho za “normálne”, takže sa nesťažujú a rodič neraz netuší, že dieťa dobre nevidí. Poruchu neraz odhalí až nástup do školy. Krátkozraké dieťa nedovidí na tabuľu, ale hanbí sa to priznať, a tak namiesto toho vyrušuje alebo nechce sedávať v zadných laviciach, prípadne pociťuje kvôli zhoršenému zraku nechuť do učenia. Často sa krátkozraké deti sťažujú aj na bolesti hlavy. Príznakmi krátkozrakosti sú často nevhodné správanie či porucha sústredenia, ktoré ju v skutočnosti maskujú,“ vymenúva očná lekárka MUDr. Veronika Combová z VESELY I Očná Klinika.
Kedy ísť k očnému lekárovi
Odborníci sa zhodnú, že ak si vaše dieťa pred televíznu obrazovku sadá príliš blízko, nemá význam odháňať ho ďalej s tým, že si pokazí oči. Pravdepodobne už totiž je krátkozraké, preto s ním treba čo najskôr navštíviť očného lekára. „Osobne odporúčam rodičom nečakať až do nástupu do školy, ale vziať dieťa už v jeho troch rokoch iniciatívne na prvú očnú prehliadku, hoci nie je hradená poisťovňou a bežná očná kontrola sa absolvuje až v piatich rokoch u pediatra. A to aj vtedy, ak na prvý pohľad nemá s videním žiadne problémy. Čím skôr sa totiž prípadná porucha zraku zachytí, tým je lepšia prognóza. Platí to o všetkých očných ochoreniach,“ hovorí MUDr. Combová.
Aká je príčina výrazného nárastu krátkozrakosti u detí?
S krátkozrakosťou u detí sa v posledných rokoch doslova roztrhlo vrece. Odborníci dokonca hovoria o epidémii krátkozrakosti. Postihuje najmä deti a dospievajúcich od 10 do 20 rokov, teda tie vekové kategórie, ktoré sú už aktívnejšími používateľmi smartfónov, tabletov či počítačov. A zároveň sa u nich dá menej kontrolovať, či trávia dostatok času vonku na prirodzenom dennom svetle. Práve nadmerné používanie zobrazovacích zariadení bez kompenzácie v podobe pobytu vonku je totiž hlavný dôvod prudkého nárastu krátkozrakosti u detí.
Ako krátkozrakosť liečiť?
„Korekcia krátkozrakosti vyžaduje nosenie dioptrických okuliarov s mínusovými sklami, prípadne kontaktnými šošovkami, tie však odporúčame nosiť len výnimočne, napríklad pri športovaní,” hovorí MUDr. Combová. „Krátkozrakosť sa podobne ako ďalšie dioptrické chyby ako je astigmatizmus či ďalekozrakosť dá odstrániť laserovou operáciou očí, ale až po prekročení 18. roku života, keď sa ustáli výška dioptrií a už nerastie. Vďaka moderným laserovým technológiám ide o rýchly, minimálne invazívny, bezpečný a bezbolestný zákrok v lokálnej anestézii. Vykonáva sa ambulantne a hneď na druhý deň sa pacient môže vrátiť do bežného života,“ dopĺňa očná lekárka.
Napriek tomu, že zbaviť sa dioptrických okuliarov je dnes jednoduché a komfortné, ešte lepšie je krátkozrakosti predchádzať úplne. „A to tak, že dieťa bude tráviť dostatok času vonku na čerstvom vzduchu, kde má možnosť zaostrovať aj na vzdialené objekty a tak trénovať “pohľad do diaľky”. A naopak, bude minimalizovať pozeranie do televízora, tabletu či smartfónu. Zdravý zrak detí však majú v konečnom dôsledku v rukách rodičia,“ prízvukuje očná lekárka.
Radi pomôžeme aj vám
Ak máte podozrenie na očné ochorenie, sme tu pre vás. Vyplňte jednoduchý formulár a dohodnite si termín.