Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Nepodceňujte výber kozmetiky. Vaše oči sa vám poďakujú

Aj pre vás sú líčenie a kozmetika každodennou rutinou? Vedeli ste, že podráždené oči, ich rezanie alebo svrbenie môže byť prejav nevhodného mejkapu? Pozrime sa bližšie na to, čoho by sme sa mali pri líčení očí vyvarovať.

Očné tiene, korektor, maskara, mejkap, glitre, 3D mihalnice, highlighter, odličovacia voda, peeling, maska, fixátor či kontúrovacia ceruzka – mnohé z týchto produktov sú dnes súčasťou kozmetickej taštičky každej milovníčky mejkapu.

VESELY Očná Klinika Licenie zdravie oči
Dbajte na to, aby ste kozmetické prípravky nanášali správne.

Skrášľovanie však okrem radosti môže spôsobiť aj zdravotné ťažkosti. Tri najčastejšie príčiny, kedy k tomu dochádza, sú: používanie produktu, ktorý nevyhovuje vašej pleti, jeho skladovanie v nevhodnom prostredí alebo zlá manipulácia.

Produkt nevyhovuje vašej pleti

Pri očnom mejkape je dôležité dať si pozor na alergény. Nepoužívajte kozmetiku, ktorá obsahuje škodlivé chemikálie alebo zložky, ktoré ešte neboli testované. Takisto sa vyhnite očnému mejkapu, ak máte očnú infekciu alebo je pokožka okolo oka červená. Alergická reakcia sa zvyčajne prejavuje podráždením, začervenaním, opuchom až infekciou.

Mejkap máte odložený v nevhodných podmienkach

V kozmetických prípravkoch sa môžu nachádzať prvky, ktoré sa pri teplote nad 30 stupňov stávajú toxickými. Pri kozmetike uloženej dlhšiu dobu na vyhriatych miestach existuje väčšie riziko výskytu infekcie v dôsledku oslabenia konzervačnej látky. V lete im môže uškodiť napríklad rozpálený interiér auta, v zime zas odloženie v blízkosti radiátora.

VESELY Očná Klinika MUDr Pavol Veselý zdravie oči mejkap
MUDr. Pavol Veselý pri vyšetrení pacientky.

„Následkom použitia nevhodného mejkapu môže vzniknúť zápal očných viečok, nazývaný blefaritída. Toto ochorenie sa prejavuje stratou mihalníc, svrbením či pocitom cudzieho predmetu v oku. Návšteva lekára je v tomto štádiu nevyhnutná,“ upozorňuje MUDr. Pavol Veselý. Zápal sa následne lieči masťou a antibiotikami.

Kozmetiku si nanášate nesprávne

Obzvlášť nebezpečné môže byť pichnutie tyčinkou maskary do oka. To môže zanechať v oku malé čiastočky suchého mejkapu, ktoré ho dráždia a v horších prípadoch môžu aj trvalo poškodiť zrak. Preto sa odporúča dať prednosť krémovej konzistencii pred produktmi na báze prášku.

Aké sú ďalšie rady pre zdravé oči?

  • Pred aplikáciou očnej kozmetiky si umyte ruky, aby vám na nich nezostali baktérie.
  • Nezabudnite sa pred spaním dôsledne odlíčiť.
  • Očnú linku si nanášajte na vnútornú líniu očného viečka len pri špeciálnych príležitostiach.
  • Vyhnite sa produktom po exspirácii. Ak prípravok zmení farbu, vôňu či konzistenciu, nepoužívajte ho. Neoplatí sa riskovať svoje zdravie.
  • Ak ste po operácii očí, je najlepšie pár dní nenosiť žiadny mejkap. Určite sa poraďte so svojím oftalmológom.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice