Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Moja skúsenosť s operáciou očí

Rozhodnúť sa pre operáciu očí nie je ľahké ani rýchle rozhodnutie. Zrak je pre nás taký cenný, že ak zvažujeme operačný zákrok, preštudujeme si akúkoľvek hodnotnú a cennú informáciu. Táto detailne opísaná osobná skúsenosť od našej spokojnej pacientky Aďky Gundovej bude možno práve to, čo vám pomôže rozhodnúť sa.

Prečo som sa rozhodla pre operáciu očí?

Volám sa Adriána, ale všetci ma volajú Aďka. Mám 25 rokov a vo svojom živote som už stihla niekoľko dôležitých okamihov – okrem iného doštudovať viacero vysokých škôl a zamestnať sa v mojej prvej práci, kde momentálne stále zotrvávam. Som terénny sociálny pracovník v Centre pre deti a rodiny. Celý môj život nebol iba o okuliaroch. Mala som krásne, farebné a jasné detstvo, no keď prišla stredná škola, viacero vecí sa zmenilo. Začala som nosiť okuliare. Nemala som vysoké dioptrie, ale astigmatizmus, a to s veľkým rozdielom medzi očami. Na jednom oku som mala -4,50 a na druhom „iba“ -1,50. Samozrejme, mala som aj drobné dioptrie, tie však boli zanedbateľné pri takýchto číslach astigmatizmu. vesely-ocna-klinika-operacia-oci-astigmatizmus_odstranenie dioptrii

Život s okuliarmi

Som človek, ktorý si rýchlo zvykne na nové veci, a tak som si zvykla aj na okuliare. Občas to však boli trampoty. Predovšetkým v zime, keď sa mi okuliare rosili, taktiež, keď mi neustále padali a ja som si ich musela stále opravovať. Malo to však aj výhodu – dnes sú okuliare módnym doplnkom a dá sa s nimi naozaj vyhrať. Ako mi však pribúdali roky, pochopila som, že to pre mňa nie je vôbec praktické. Predovšetkým som neustále potrebovala iné okuliare a prekážali mi aj pri šoférovaní, ktoré je v mojej práci nevyhnutné. Padlo teda rozhodnutie, že musím ísť do toho a zbaviť sa okuliarov aj keď som sa naozaj bála.

Vízia lepšieho zraku

Dôvodov, prečo som sa rozhodla pre operáciu očí, bolo viacero. Medzi prvé dôvody určite patrí práve to šoférovanie a teraz už aj rúška. Taktiež to, že som si zvážila jednu podstatnú vec. Mám 25 rokov a život pred sebou. Mám akčný život, veľa cestujem a snažím sa zbierať zážitky. Chcela som sa na svet pozerať jasnejšie, ostrejšie a vidieť všetky detaily a krásu maličkostí. Táto túžba bola ten bod, ktorý ma presvedčil o tom, že treba ísť do toho. Samozrejme, zvažovala som pre a proti. Zvažovala som možné riziká a aj to, že sa to nemusí podariť. Mala som strach, veď ide predsa o oči. Moja sestra bola tiež na operácii očí a podarilo sa jej to na jednotku, takže to bol ďalší dôvod, prečo áno. Taktiež som začala premýšľať, prečo a aká klinika, aký zákrok, keďže je ich viac.

Výber očnej kliniky

vesely-ocna-klinika-laserova operacia oci_odstranenie dioptriiLen čo som sa rozhodla, že idem do toho, začala som hľadať. Našla som si kliniku, na ktorej bola sestra. Verila som im, keďže moja sestra bola spokojná a na iné som našla zlé recenzie a najmä, že sa tie osoby následne dlho zotavujú. Vedela som, že u mňa to nemôže dlho trvať. A tak som si našla VESELY | Očná Klinika. Pre mňa bolo dôležité najmä to, ako rýchlo sa dokážem vrátiť do bežného života, ako rýchlo bude trvať operácia a, samozrejme, reakcie ľudí, ktorí niečo podobné absolvovali. Okrem rýchlosti bola pre mňa dôležitá aj komunita lekárov. Našla som si teda všetky očné kliniky, ktoré sa tomuto venujú a dala som si ich na sociálnych sieťach sledovať. Čakala som, čo budú pridávať, aký budú mať prístup – jednoducho, ako na mňa budú pôsobiť. Napokon som si povedala, že skúsim VESELY | Očná Klinika v Bratislave. A prečo? Bola tu moja sestra a dopadlo to na výbornú. Taktiež sa mi páčilo, ako na mňa pôsobia cez sociálne siete a v neposlednom rade, prečítala som si ich web, na ktorom majú všetko krásne a jednoducho vysvetlené. Veľkú rolu zohralo aj to, že sľúbili naozaj rýchle hojenie.

Deň osobnej konzultácie

Po rozhodnutí som kontaktovala kliniku cez kontaktný formulár, keďže to bolo cez víkend, a čakala som. Rátala som s tým, že sa ozvú v priebehu niekoľkých dní. Ozvali sa však hneď na druhý deň, v pondelok skoro ráno. V momente som bola objednaná a dostala som termín na osobné stretnutie v najbližších dňoch. Prišla som na kliniku, ktorá na mňa okamžite pôsobila milo. Hneď na začiatku ma odchytili milé slečny na recepcii, ktorým som povedala, prečo som prišla a poslali ma sadnúť si do čakárne. Následne si ma prevzal pán Ivan a zobral ma na vyšetrenia. Absolvovala som vyšetrenia na rôznych prístrojoch, počas ktorých mi merali konkrétne čísla, ale aj očný tlak a podobne. Nič ma nebolelo, iba som sedela pri stroji, sem-tam som nemala žmurkať. Inak to však prebehlo veľmi rýchlo, aj keď to vlastne trvalo hodinu. Ušlo mi to extrémnou rýchlosťou, lebo človek je fascinovaný prístrojmi aj modernými postupmi. Následne ma poslali do čakárne s tým, že si ma prevezme pani doktorka. Po pár minútach prišla pani doktorka, ktorá ma opäť vzala do jej ambulancie. Tam mi vysvetlila moju diagnózu a taktiež možné riziká. Ešte raz sa mi pozrela na oči a povedala mi o možných zákrokoch, ktoré sú špecializované na môj problém. Spoločne sme vyplnili údaje a dohodli sme termín – laserovej operácie očí. Všetci boli skutočne veľmi milí, každý sa usmieval a snažil sa pomôcť. Bolo to skvelé a cítila som sa tam príjemne.

Prečo som si vybrala práve zákrok iLASIK?

S ohľadom na môj problém som mala niekoľko možností. Už doma som si však laicky povedala, že by som chcela práve zákrok iLASIK. Je to metóda, ktorá ma zaujala najviac. Nie som žiadny odborník, takže vám tu nebudem hovoriť odborné veci. Mňa zaujal, lebo po ňom nasleduje rýchle hojenie, operácia trvá krátko a bol mi aj odporúčaný ako najpresnejší pri astigmatizme. A tak som do toho išla. Je pravda, že je trošku drahší ako iné stroje, ale zdravie máme iba jedno a tu to za to jednoznačne stálo.

Predoperačné očné vyšetrenia a deň pred operáciou

Predoperačné vyšetrenia u mňa prebiehali približne dva týždne pred samotnou operáciou. Opäť som prešla cez viaceré prístroje, ktoré sú zamerané na rôzne veci. Nie som odborník, popravde, ani neviem, na čo bol každý prístroj, ale viem, že všetci z VESELY | Očná Klinika spravili maximum pre to, aby sa moja operácia podarila. Po vyšetreniach si ma opäť prevzala pani doktorka. Tento postup sa zopakoval aj deň pred operáciou. V ten deň sa už objavil aj stres a zrazu sa vo mne objavil strach, ktorý bol silnejší ako moje doterajšie odhodlanie. Bála som sa, veď ide predsa o oči. Necúvla som však.

Operácia očí

Laserove odstranenie dioptrii Samotná operácia, resp. celý deň netrval vôbec dlho. Bola som objednaná hneď o siedmej ráno, takže som ani nemala čas veľmi premýšľať, aj keď uznávam, že som takmer vôbec nespala. Čakala ma dlhá cesta – tri hodiny v aute. Prišla som na kliniku. Keďže boli vtedy v platnosti rôzne opatrenia, dnu som musela ísť sama a moju podporu som nechala predo dvermi. Prišla som na recepciu a po pár minútach prišiel lekár, ktorý ma ešte preventívne zobral k niekoľkým prístrojom a následne som už len čakala. Po chvíli za mnou prišla iná pani doktorka a zobrala ma do špeciálnej časti kliniky, kde sa to začalo.

Lokálne predoperačné umŕtvenie

Najskôr mi nakvapkali kvapky na lokálne umŕtvenie očí a dostala som aj tabletku na upokojenie. Po chvíli som sa dotkla očí a nič som necítila. Bol to zvláštny pocit. Následne ma zavolali na operačnú sálu. Keď som tam prišla, pani doktorka mi vysvetlila, čo ma bude čakať. Odporučila mi, ako si mám ľahnúť, že sa nemám hýbať a nemám mať prekrížené nohy. V tejto chvíli mi nebolo všetko jedno a mala som sto chutí ísť preč. Hlavou mi vírilo veľa myšlienok, lomcoval mnou strach. Myslela som na moje zážitky z výletov, na kamarátov, na rodinu. Myslela som na všetkých a všetko. Chcela som vidieť viac, ale bála som sa, aby som nestratila aj to málo. Po chvíľke začali. Ešte mi kvapli kvapky a išlo sa na to.

Komfort počas laserového zákroku

Počas celej operácie so mnou komunikovali naozaj krásne. Samotná operácia netrvala dlho, možno 20 minút, keďže mi operovali obe oči naraz. Najnepríjemnejšia časť je asi tá, keď vám dávajú oči do takých klieští, aby ste nežmurkali. Inak to bolo všetko v poriadku a nič som necítila. Ani nevidela, keďže pacienti majú sledovať jedno svetlo, a to vás tak ožiari, že vlastne ani nevidíte. Po operácii som sa posadila, všetci sa na mňa pozreli a uistili, či som poriadku. Videla som veľmi rozmazane. Zavolala som sestre, nech mi ide oproti, zaplatila som a išla som domov s tým, že som mala prísť na druhý deň na kontrolu. Nebudem klamať, po operácii, keď mi začalo ožívať oko, to bolelo. Veľmi. Mala som však kvapky aj umelé slzy, ktoré to zjemňovali. Postarali sa o mňa. Určite však odporúčam zobrať so sebou niekoho, kto vám bude tie kvapky kvapkať, lebo ja som spočiatku nebola schopná si to aplikovať sama. Potom sa to zmiernilo.

Kontroly očí po operácii

Hlavná kontrola je deň po operácii, keď vám vytiahnu šošovku, ktorá vám kryla oko. Následne musíte čítať tie klasické písmenka na tabuli. Ďalšia kontrola je o dva týždne, potom po mesiaci. Dokopy som bola na piatich kontrolách a na rôznych prístrojoch. Na každej kontrole som prešla cez niekoľko prístrojov, taktiež sa mi vždy usilovali všetko vysvetliť, dať nejaké tipy.

Cena za operáciu očí laserom

Ceny za operácie očí sú veľmi individuálne, ja som platila celkovo 1 940 eur za obe oči. Záleží však na konkrétnom probléme a na konkrétnej operácii. Kontroly ani kvapky som neplatila vôbec. Umelé slzy si kupujem dodnes, stoja 10 eur, no už si ich nekvapkám tak často, takže je to v poriadku.

Moje rady pre všetkých, ktorí zvažujú operáciu

Môžete si prečítať tisíc článkov, aj tak to rozhodnutie bude na vás. Ja to však neľutujem. Obohatilo mi to život, zlepšilo jeho úroveň. Ten pocit, keď som absolvovala svoju prvú turistiku po operácii a videla som široko-ďaleko, bol na nezaplatenie; konečne som pochopila, čo vlastne znamená široko-ďaleko. Tiež to, keď sa len tak pozriete a vidíte viac ako iní ľudia vo vašom okolí. To, keď idem šoférovať a nemusím riešiť okuliare a teraz v lete aj potenie pod nimi. Tie pocity vám želám zažiť. odstranenie dioptrii-astigmatizmus-laserova operacia oci Ak premýšľate nad operáciou očí, zvážte, prečo to robíte. A choďte do toho. Niekedy to, čoho sa najviac bojíme, skrýva to, čo potrebujeme. Sem-tam je potrebné urobiť aj niečo šialené, aby sme získali niečo lepšie. Zahoďte strach a spravte niečo pre seba. Ak sa bojíte – aj ja som sa bála. Zvládla som to však a podľa mňa to zvládnete aj vy. Samozrejme, všetko konzultujte s lekárom, ktorý sa vyzná vo vašom probléme. Vybrala som si VESELY | Očná Klinika a poďľa mňa som si vybrala najlepšiu možnosť. Čas hojenia bol naozaj rýchly a viac-menej som na druhý deň mohla fungovať v obvyklom režime. Touto cestou by som sa chcela poďakovať VESELY | Očná Klinika za profesionálny prístup na ľudskej úrovni. Ďakujem za nové oči, za nový svet. 🙂

Laserová operácia očí – zákrok iLASIK

Ak máte aj vy záujem o svetovo najpresnejší a najbezpečnejší laserový zákrok iLASIK, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice