Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Mýty o laserových operáciách očí

Ak človek premýšľa nad riešením svojho zdravotného problému, natrafí na množstvo informácií, ktoré však nemusia byť pravdivé. Pripravili sme pre vás vysvetlenie siedmich obvyklých mýtov týkajúcich sa laserových operácií očí, ktoré sú stále viac vyhľadávané.

1. Laserový zákrok je bolestivý

Na internete sa môžete dočítať, že laserová operácia očí veľmi bolí. Skutočnosť je však, našťastie, iná. Moderné technológie bleskovo napredujú aj v oblasti očnej mikrochirurgie. Ani v minulosti laserové zákroky neboleli, pacient sa však musel po zákroku zotavovať niekoľko dní, ktoré boli spojené s bolestivosťou. Dnes sa môže už na druhý deň pohodlne zaradiť späť do každodenného života – môže šoférovať, pracovať, ísť do kina a podobne. Vďaka moderným femtosekundovým laserom sú dnes operácie očí na odstránenie dioptrií bezbolestné počas samotného zákroku a aj počas naozaj krátkeho obdobia hojenia. Celkovo sú operácie očí vykonávané femtosekundovým laserom považované za jedny z najkomfortnejších operačných zákrokov vôbec. Samozrejme, na trhu stále nájdete aj staršie laserové zákroky s bolestivým obdobím hojenia po zákroku.

2. Je to len dočasné riešenie

Je iba minimálna šanca, že by sa vám problémy so zrakom, ktoré ste mali pred operáciou, vrátili niekoľko mesiacov po nej. Zmeny získané operáciou sú trvalé. Ľudské oko sa však vekom mení a vyvíja, a to vplýva na zrak. Ak sa vplyvom týchto zmien opäť objavia zrakové problémy, je možné ich opäť jednoducho vyriešiť. Vo všeobecnosti však platí, že laserová operácia je riešením problémov so zrakom na dlhé obdobie.

3. Ak sa operácia nepodarí, hrozí oslepnutie

Strata zraku je veľmi nepravdepodobná. Napríklad, tzv. operácia iLASIK je dosiaľ najbezpečnejší a najpresnejší laserový zákrok na trhu. Na celom svete bolo laserových zákrokov úspešne vykonaných už vyše 31,4 milióna. Je to unikátna technológia certifikovaná vesmírnou agentúrou NASA, čo znamená, že spĺňa aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritériá. „A keďže práve austronauti sú tí, ktorí musia mať svoj zrak úplne bezchybný, môžete si byť istí, že so zákrokom iLASIK absolvujete to najlepšie riešenie, aké je momentálne celosvetovo dostupné,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Veselý z VESELY | Očná Klinika, ktorá ako jediná na Slovensku túto technológiu používa.

4. Operácia rieši len krátkozrakosť

Laserová operácia očí pomôže pacientom trpiacim krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom. Diagnóza a anamnéza každého pacienta je špecifická, čo si vyžaduje individuálny prístup. Je dôležité vybrať si očnú kliniku poskytujúcu naozaj široké spektrum operačných zákrokov, aby vám odborníci poskytli najlepšie riešenie vášho individuálneho problému so zrakom. Ešte pred samotným vyšetrením môžete absolvovať konzultáciu priamo s lekárom, aby ste sa dozvedeli základné informácie o nasledujúcom priebehu. Počas predoperačného vyšetrenia vám následne lekár odporučí konkrétny zákrok, ktorý vás zbaví okuliarov.

5. Môžu si ju dovoliť len bohatí

Medicína napreduje a aj moderné zákroky sú čoraz dostupnejšie, preto na ne už dnes nemusíte šetriť celé roky. Je len potrebné vedieť, na koho sa obrátiť. „Na našej klinike zastávame názor, že zdravý zrak by mal byť dostupný pre každého. Preto sa našim pacientom snažíme vyjsť maximálne v ústrety,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Veselý z VESELY | Očná Klinika filozofiu ich pracovísk. Ak ste v rodine alebo medzi priateľmi viacerí, ktorí chcete podstúpiť laserový zákrok, môžete využiť skupinovú zľavu, vďaka ktorej dokážete ušetriť až 727 € z toho najlepšieho poskytovaného zákroku iLASIK. Alebo chcete radšej zákrok splácať postupne? Nie je to problém. Dnes už máte možnosť uhradiť laserovú operáciu očí dokonca aj na splátky s nulovým úrokom. Pacienti sa tiež môžu na zákrok odviezť zadarmo alebo si môžu nechať uhradiť cestu na zákrok.

6. Zotavovanie zo zákroku trvá dlhý čas

„Celková dĺžka rekonvalescencie závisí od konkrétneho laserového zákroku,“ objasňuje odborník na laserové operácie MUDr. Pavol Veselý. Zatiaľ čo pri starších metódach musel pacient zostať doma aj niekoľko dní, pri moderných metódach to tak nie je. Pri takzvaných podpovrchových zákrokoch, akými sú FemtoLASIK a iLASIK, sa oko hojí kratšie a už niekoľko minút po zákroku ste schopní pozorovať svet bez okuliarov či kontaktných šošoviek. Vďaka moderným technológiám nebudete pociťovať bolesť ani v pooperačnom období a obdobie hojenia je kratšie než 24 hodín. Môžete sa tak veľmi rýchlo pokojne vrátiť do práce a ostaným obvyklým záľubám a užívať si všetko ako predtým, ale konečne bez okuliarov.

7. Laserová operácia očí je len pre mladých

Ideálny vek na podstúpenie laserového zákroku je medzi 18. a 42. rokom života. Do veku 18 rokov je oko stále vo vývoji a zrak sa môže ešte meniť, preto sa operácia odporúča až vtedy, keď je zrak stabilizovaný. Na druhej strane, v strednom veku by laserový zákrok už nepriniesol optimálny výsledok. Ak ste starší než 45 rokov, neznamená to, že vaše problémy už nie je možné vyriešiť. Odborníci v tomto prípade odporúčajú podstúpiť refrakčnú výmenu šošovky metódou PRELEX alebo FemtoPRELEX, ktorá odstraňuje prejav starnutia očí nazývaný tzv. starecká slabozrakosť alebo ľudovo syndróm krátkych rúk. Týmto bezbolestným zákrokom sa pacient dokáže zbaviť nielen okuliarov na čítanie, ale zároveň aj okuliarov na strednú vzdialenosť a do diaľky. Ak ste niekedy uvažovali o laserovej operácii očí, najdôležitejšie je nebáť sa a veľa sa pýtať. Vtedy si urobíte najlepší obraz o tom, čo laserová operácia so sebou prináša. Ktovie, možno budete prekvapení a mnohé nové informácie vám takpovediac „otvoria oči“.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice