Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Operácia
krátkozrakosti

Zažite slobodu bez
okuliarov a kontaktných
šošoviek

Informácie
Typy operácií
Laserové metódy
Priebeh
Cena
FAQ

Operácia krátkozrakosti

Krátkozrakosť sa dá natrvalo a bezbolestne odstrániť. Vďaka rôznorodej ponuke našich operačných metód vám vieme odporučiť taký zákrok na odstránenie vašej krátkozrakosti, ktorý bude na mieru šitý vašim individuálnym potrebám, požiadavkám a štádiu krátkozrakosti.

Prečo vidíte zle do diaľky?

Zdravé oko dokáže zobrazovať obrazy na sietnici ostro a jasne. Lúče z pozorovaného predmetu sa pri vniknutí do oka cez rohovku a šošovku viackrát lámu a koncentrujú sa presne v ohnisku najostrejšieho videnia v strede sietnice.

Krátkozraké oko je dlhšie než by malo byť. Lúče z pozorovaného predmetu sa koncentrujú ešte pred sietnicou, pred bodom najostrejšieho videnia a vytvárajú tak neostrý obraz. Krátkozrakí ľudia nevidia dobre do diaľky, predmety vzdialenejšie než 5 metrov vnímajú nejasne a pri pohľade sa snažia zaostriť, napríklad prižmúrením očí.

Operačné metódy na odstránenie krátkozrakosti

Tak ako pri ďalekozrakosti, aj v prípade krátkozrakosti sa jej liečba odvíja od výšky dioptrickej chyby. Krátkozrakosť sa dá odstrániť tzv. refrakčnými zákrokmi, ktoré dokážu zmeniť celkový lom dopadajúcich lúčov v oku a nahradiť potrebnú dioptrickú pomôcku (okuliare, kontaktné šošovky). Delia sa na refrakčné laserové operácie (chirurgický zákrok prebieha na rohovke), refrakčné výmeny šošovky (pôvodnú šošovku v oku nahradí umelá) alebo implantácie fakickej šošovky (šošovka sa chirurgicky implantuje do oka).

Vďaka nášmu širokému spektru operačných zákrokov vám vo VESELY | Očná klinika vieme poskytnúť zákrok presne na mieru podľa vašej dioptrickej chyby.

Ak aj vy máte záujem o odstránenie dioptrií, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Kontaktujte nás.

Typy operácií krátkozrakosti

A

Laserová operácia krátkozrakosti

Vďaka refrakčnej laserovej chirurgii sa dnes dá krátkozrakosť jednoducho, rýchlo a zväčša bezbolestne liečiť. Cieľom laserových zákrokov iLASIK či FemtoLASIK je pomocou najmodernejších prístrojov zmeniť zakrivenie rohovky, vďaka čomu budete vidieť vzdialené predmety opäť jasne a ostro.

B

Chirurgický zákrok pomocou implantácie fakickej šošovky

Bezbolestne, rýchlo a natrvalo vás krátkozrakosti dokáže zbaviť aj chirurgický zákrok, pri ktorom sa do oka implantuje umelá vnútroočná šošovka. Tento operačný postup volíme u pacientov, ktorých trápi vysoká dioptrická chyba. Pri implantácii šošovky sa k vašej prirodzenej šošovke jednoducho vloží nová umelá šošovka. Obe šošovky ostanú vložené v oku. V takomto prípade hovoríme o implantácii fakických šošoviek.

C

Pre pacientov starších ako 45 rokov

Zákroky PRELEX a FemtoPRELEX odporúčame u pacientov starších než približne 45 rokov, ktorých trápi krátkozrakosť spolu so stareckou slabozrakosťou (presbyopiou). Pri týchto zákrokoch sa pôvodná vnútroočná šošovka odstráni a vymení za novú umelú multifokálnu šošovku. Okuliare na čítanie ani do diaľky tak vďaka novej prémiovej šošovke už nebudete potrebovať.

Ktorý zákrok je vhodný pre vás?

iLASIK / FemtoLASIK
Krátkozrakosť:

do cca -8 dioptrií*

Astigmatizmus:

do cca 5 dioptrií

* v závislosti od hrúbky rohovky, do 40 - 45 rokov
Viac o zákroku
LASEK / PRK
Krátkozrakosť:

do cca -6
dioptrií

Astigmatizmus:

do cca 3 dioptrií

*pri príliš tenkej rohovke, do 40 - 45 rokov.
Viac o zákroku
Fakické šošovky
Krátkozrakosť:

nad cca -8 dioptrií

Astigmatizmus:

do cca 6 dioptrií

*pri vysokej krátkozrakosti, do 40 - 45 rokov.
Viac o zákroku
PRELEX / FemtoPRELEX
Krátkozrakosť:

bez
obmedzenia

Astigmatizmus:

do cca 12 dioptrií

*pri krátkozrakosti s ďalekozrakosťou, nad 45 rokov.
Viac o zákroku

* Prehľad dostupných zákrokov je informatívny. Každá korekcia zraku si vyžaduje individuálne posúdenie lekárom. Až dôkladné očné vyšetrenie na našej klinike určí, ktorá operačná metóda je pre vás najlepšia a najbezpečnejšia.

Ako bude vaša operácia krátkozrakosti prebiehať?

1Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku. Na základe zhromaždených výsledkov vám naši špecialisti odporučia najvhodnejšie a najbezpečnejšie riešenie vašej krátkozrakosti a ďalší postup.

Chceli by sme vás dôrazne upozorniť, že minimálne dva týždne pred vyšetrením v laserovom centre našej očnej kliniky nesmiete nosiť kontaktné šošovky, aby nedošlo ku skresleniu veľmi detailných a precíznych meraní, ktoré sú kľúčové pre úspešný výsledok zákroku.

Vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je skúška zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu určiť presnú výšku vašej dioptrickej chyby.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstupovali s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

2Opatrenia po vyšetrení

Rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Prečo predoperačné vyšetrenie neprebieha v deň operácie?

Pacienti sa nás často pýtajú, či je možné, aby podstúpili predoperačné vyšetrenia v ten istý deň ako samotný zákrok. V záujme vašej bezpečnosti to však odmietame. Pokiaľ má byť zákrok vykonaný precízne, bezpečne, kvalitne a so želanými výsledkami, je z medicínskeho, fyziognomického aj morálneho hľadiska nekorektné snažiť sa ušetriť čas a veci urýchliť. Pri vstupných vyšetreniach je nevyhnutné kvapkami rozšíriť zrenice, aby lekár mohol dôkladne vyšetriť aj očné pozadie. Oko sa však po rozkvapkaní ocitne v neprirodzenom stave, ktorý môže trvať až niekoľko hodín, kým sa znovu vráti do svojho pôvodného, prirodzene zúženého stavu. Laserový zákrok na oku je možné vykonať len vtedy, keď sa zrenica oka nachádza v prirodzenom, zmenšenom stave, inak zákrok nebude mať želaný stopercentný výsledok.

Záleží nám na tom, aby sme operačnými zákrokmi u všetkých našich pacientov dosiahli vždy najlepší možný výsledok. Preto považujeme za bezpodmienečne nevyhnutné, aby ste našu kliniku navštívili viac než len raz.

3Operácia

Pri laserových operáciach operujeme v jeden deň obe oči. Pri zákrokoch PRELEX, FemtoPRELEX alebo implantácii fakických šošoviek sa najskôr operuje jedno oko a o týždeň neskôr druhé. V deň operácie sa klient zdrží na našej očnej klinike približne dve hodiny. Počas tohto pobytu vám budú najskôr vykonané ešte raz všetky základné očné vyšetrenia a vylúčime akékoľvek akútne očné ochorenia. Ak sú všetky výsledky ideálne, pripravíme vás na zákrok. Priebeh operácie sa mení podľa konkrétnej operačnej metódy.

Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať pokojový režim a oddychovať.

Každému pacientovi dávame S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorí sú k dispozícii na bezprostrednú telefonickú konzultáciu pre prípad otázok alebo pochybností.

4Kontrola po zákroku

Po všetkých refrakčných operáciách je potrebné podstúpiť kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku. Termíny ďalších pooperačných kontrol vám určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a liečby.

5Pooperačná liečba a zotavovanie

Pooperačná liečba nie je náročná. Pozostáva z toho, že si do očí pravidelne aplikujete špeciálne pooperačné kvapky. Dobu užívania kvapiek vám určí váš ošetrujúci lekár.

Obmedzenia po zákroku závisia od toho, aký zákrok ste absolvovali. Tieto obmedzenia a ich dĺžka sa môžu individuálne meniť v závislosti od odporúčania a pokynov vášho ošetrujúceho lekára. Konkrétnu pooperačnú starostlivosť a obmedzenia si môžete prečítať v sekcii laserové operácie očí a operácie šošovky.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.