Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Operácia
rohovky

Operácia očnej rohovky

VESELY | Očná Klinika je jediným neštátnym pracoviskom na Slovensku, ktoré poskytuje komplexnú liečbu ochorení rohovky vrátane chirurgických zákrokov v lokálnej aj celkovej anestézii.

Pri liečbe rohovky využívame všetky dostupné terapeutické postupy, operácie očí laserom: excimerovým laserom, femtosekundovým laserom, CXL terapiu, aplikáciu amnionových membrán až po transplantáciu rohovky. V súčasnosti sme neštátnym pracoviskom s najväčším počtom vykonaných transplantácií na Slovensku a najväčším počtom tzv. zadných lamelárnych transplantácií vôbec. Transplantácie rohovky u nás podstupujú pacienti nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Váš zrak je jednoducho v dobrých rukách.

Ochorenia rohovky a ich liečba

Rohovka je číre a priehľadné tkanivo, ktoré chráni vnútorné časti oka. Ako prvé cez neho prenikajú slnečné lúče a pozostáva z piatich rôznych vrstiev. Je takpovediac bránou do oka a pri jej poškodení sa môže svetlo rôzne deformovať, v niektorých prípadoch dokonca do oka preniká veľmi slabo alebo vôbec. Existujú rôzne ochorenia a poškodenia rohovky, od zriedkavého a veľmi vážneho keratokonusu až po mechanické poškodenia rohovky v dôsledku úrazu.

Dnešné možnosti liečby ochorení rohovky závisia od konkrétneho ochorenia a jeho stavu. Toto sú najčastejšie prípady:

1

Degenerácie a dystrofie rohovky

Ide o veľmi širokú skupinu ochorení, ktoré viac alebo menej ovplyvňujú kvalitu zrakovej ostrosti a často ich sprevádza výrazná bolestivosť očí, svetloplachosť a slzenie. Podľa toho, ktorú časť rohovky ochorenie postihuje, zvažujeme aj jej liečbu. Na našej klinike máme komplexné a najmodernejšie vybavenie, vďaka ktorému vieme presne identifikovať typ ochorenia a následne určiť správnu liečbu.

2

Infekčné ochorenia a úrazy rohovky

Poškodenie rohovky v dôsledku úrazu či akútna infekcia vyžadujú okamžitý zásah a liečbu. Naši špecialisti, ktorí sa neustále v problematike vzdelávajú a školia, aplikujú v liečebných postupoch pri liečbe komplikovaných zápalov rohovky tie najmodernejšie poznatky a metódy a s dôverou sa na nich obracajú pacienti aj mnohí kolegovia z celého Slovenska.

3

Transplantácie rohovky

VESELY | Očná Klinika je v súčasnosti neštátnym pracoviskom s najväčším počtom transplantácií na Slovensku a najväčším počtom tzv. zadných lamelárnych transplantácií vôbec. Transplantácie rohovky u nás podstupujú pacienti nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Prvú transplantáciu rohovky (transplantáciu endotelu) sme vykonali v septembri 2008. Odvtedy sme postupne do ambulantnej chirurgie zaviedli aj perforujúcu a prednú lamelárnu transplantáciu rohovky.

Podľa nálezu a miery poškodenej časti rohovky zvolíme najvhodnejší postup tak, aby sme oko zaťažili čo najmenej a transplantovali len tú časť, ktorá je naozaj poškodená. Preto vždy zvažujeme transplantáciu v celej hrúbke, tzv. perforujúcu alebo len čiastočnú, tzv. lamelárnu, ktorá je pre oko pacienta menej zaťažujúca.

Transplantáciu rohovky je priamo na našej klinike možné vykonať buď v lokálnej anestézii, v prípade potreby aj v celkovej anestézii. Transplantáty očnej rohovky pripravujeme v našom Tkanivovom zariadení. Rohovkové lamelové transplantáty pre tzv. metódu DSAEK dovážame prostredníctvom nášho Tkanivového zariadenia z očnej tkanivovej banky očnej kliniky FN Královské Vinohrady v Prahe. Svojou kvalitou spĺňajú najnáročnejšie požiadavky očných chirurgov na celom svete. Čakacia doba na transplantáciu je na našej klinike vo väčšine prípadov kratšia než 8 týždňov.

Ako bude vaša operácia rohovky prebiehať?

1Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Samotné vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je kontrola zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení. Vďaka týmto meraniam naši lekári určia, aký liečebný postup je najbezpečnejší na odstránenie vášho očného ochorenia.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstúpili s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

2Predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasne zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

3Operácia

Pri operácii rohovky sa na našej očnej klinike zdržíte približne dve hodiny. Najprv vám ešte raz vykonáme všetky základné očné vyšetrenia, aby sme vylúčili akékoľvek akútne očné ochorenia. Ak sú všetky výsledky ideálne, podstúpite prípravu na zákrok.

Presný priebeh zákroku závisí od zvolenej liečby (uvedené vyššie).

4Nonstop S.O.S. kontakt

Po zákroku dostanete od nás S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností.

5Kontrolné vyšetrenia po operácii rohovky

Po všetkých očných operáciách je potrebné absolvovať kontrolné vyšetrenie. Termíny pooperačných kontrol stanovuje ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby. Obmedzenia po zákroku sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.