Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Operácia
sivého
zákalu

Informácie
Typy operácií
Priebeh
Cena
FAQ

Operácia sivého zákalu

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta a ľudovo šedý zákal, je ochorenie, ktoré skôr či neskôr postihne každého z nás. Tejto diagnózy sa preto netreba vôbec zľaknúť. Ide o bežné degeneratívne ochorenie očnej šošovky, jej zakalenie a stratu priehľadnosti. Do veľkej miery súvisí s vekom, keď sa zhoršuje zraková ostrosť. Neliečený sivý zákal môže viesť až k slepote. Vďaka modernej technológii však máte trvalé a bezbolestné riešenie sivého zákalu na VESELY | Očná Klinika na dosah.

operacia siveho zakalu

Bezbolestne
Bezpečne
Do 15 minút
Prvotriedne

V dnešnej dobe už nemusíte čakať, kým sivý zákal dozrie a trpieť tak zhoršujúcim sa videním. Kvalitu svojho zraku a života si môžete ľahko udržať vďaka bezbolestnému a rýchlemu zákroku, ktorý patrí medzi najčastejšie vykonávané operácie na ľudskom tele. Vďaka použitiu femtosekundového laseru je operácia sivého zákalu ešte bezpečnejšia a menej zaťažujúca pre oči než v minulosti.

Liečba sivého zákalu / katarakty

Na sivý zákal nepomáhajú žiadne očné kvapky, mastičky ani rozmanité očné cviky. Jedinou možnosťou odstránenia sivého zákalu je chirurgický zákrok. Je to však nenáročná operácia, po ktorej sa rýchlo zotavíte a vrátite ku každodenným činnostiam. Vykonáva sa ambulantne (bez hospitalizácie), pri plnom vedomí a v lokálnej anestézii, ale jej priebeh nevnímate ani nepociťujete. V deň operácie sa síce na našej klinike zdržíte približne dve hodiny, ale samotný zákrok trvá približne 10 minút. VESELY | Očná Klinika je zmluvným partnerom všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku (VšZP, Union, Dôvera).

Implantácia vnútroočných šošoviek sa uskutočňuje maličkým rezom. Pri operácii sivého zákalu/ katarakty vám do oka implantujeme umelú šošovku, ktorá nahradí zakalenú šošovku a vráti vám ostrý a jasný zrak.

Kedysi sa sivý zákal riešil operačne až po tom, čo sa najprv nechal „dozrieť” do vyšších štádií. Dnes to už vôbec neplatí. Zákrok môžete podstúpiť kedykoľvek, keď začnete mať pocit, že ochorenie negatívne ovplyvňuje kvalitu vášho videnia.

 

Operácia sivého zákalu dnes patrí medzi najčastejšie vykonávané zákroky na ľudskom tele.

Pokiaľ máte podozrenie na sivý zákal aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.

Magdaléna
Magdaléna spokojná klientka

Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový prístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.

Všetky recenzie

Typy operácií sivého zákalu

A

Klasická operácia sivého zákalu

Fakoemulzifikácia je klasická operácia, pri ktorej sa šošovka musí rozdrviť pomocou ultrazvukovej sondy po tom, ako chirurg najskôr vykoná niekoľko krokov – napríklad urobí vstupné rezy, otvor v pudzre šošovky (kapsulorexa) a podobne. Do uvoľneného priestoru následne vloží umelú vnútroočnú šošovku, ktorá nahradí pôvodnú.

B

Laserová operácia sivého zákalu

Modernejším, šetrnejším a bezpečnejším spôsobom je metóda FLACS – teda operácia sivého zákalu za asistencie femtosekundového laseru (Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery). Vo VESELY | Očná Klinika používame ako jediní na Slovensku laserový prístroj CATALYS, ktorý bol na rozdiel od iných podobných prístrojov už od svojho vzniku navrhnutý špeciálne na operáciu sivého zákalu. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60 % krokov v rámci postupu pri odstraňovaní sivého zákalu. Zakalenú šošovku rozdelí na niekoľko stoviek malých pravidelných fragmentov, ktoré sa už nemusia drviť ultrazvukom, ale stačí ich jednoducho odsať. To robí celý zákrok šetrnejším a bezpečnejším.

Ako bude vaša operácia sivého zákalu prebiehať?

1Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je kontrola zrakovej ostrosti, výšky vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu vypočítať presnú hodnotu najvhodnejších implantátov. Na základe získaných údajov objednáme implantáty na mieru vašim individuálnym potrebám a zdravotnému stavu.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstúpili s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

2Predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie na blízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

3Týždeň pred zákrokom

Týždeň pred zákrokom je potrebné do oka, ktoré bude operované, aplikovať očné kvapky podľa odporúčania lekára. Presné pokyny vám budú odovzdané aj v papierovej forme na záver predoperačného vyšetrenia.

Odporúčame vám týždeň pred operáciou užívať prípravok na ochranu sietnice, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ten od nás môžete získať na záver predoperačného vyšetrenia v rámci balíčka „Ochrana sietnice”.

Pred samotnou operáciou nie je nutné, aby ste absolvovali interné predoperačné vyšetrenie umožňujúce výkon v lokálnej anestézii, ak váš ošetrujúci lekár nestanovil inak.

4Operácia sivého zákalu

Pri operácii sivého zákalu operujeme naraz obe oči vždy, keď je to možné – vo väčšine prípadov áno. V deň operácie sa na našej očnej klinike zdržíte približne dve hodiny. V prvom kroku vám ešte raz vykonáme všetky základné očné vyšetrenia, aby sme vylúčili akékoľvek akútne očné ochorenie. Následne vám rozkvapkáme zrenice. Ak sú všetky výsledky ideálne, pripravíme vás na zákrok. Vykonáva sa v lokálnej anestézii a je bezbolestný. Samotný výkon trvá priemerne 5 až 10 minút.

5Po operácii sme tu pre vás nonstop

Po implantácii šošovky vám cez oko prelepíme ochrannú lepku, ktorá bude chrániť povrch oka až do druhého rána, keď ju budete môcť z oka odlepiť. Výsledok operácie sivého zákalu uvidíte ihneď po zákroku.

Po zákroku dostanete operačný protokol a identifikačnú kartu šošovkového implantátu a tiež S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností. Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať pokojový režim a oddychovať.

6Kontrolné vyšetrenie po operácii

Po každej operácii sivého zákalu je potrebné kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku. Termíny ďalších pooperačných kontrol stanovuje ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby.

7Pooperačná liečba a zotavovanie

Po zákroku je dôležité, aby ste si tri týždne do oka aplikovali pooperačné kvapky podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Neodporúčame vám dvíhať a nosiť ťažké predmety (nad 3 kg) ani sa predkláňať či nadmerne zapierať alebo namáhať. Nevhodný je aj pobyt v bazénoch, vodných nádržiach a saunách. Môžete vykonávať bežnú pracovnú činnosť aj nenáročné pohybové aktivity. Tieto obmedzenia nebudú trvať dlhšie než tri týždne. Následne sa môžete vrátiť k svojmu každodennému životu a záľubám s ešte kvalitnejším zrakom než pred operáciou.

Obmedzenia po operácii sivého zákalu sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára. Všetky dôležité informácie, pokyny a odporúčania nájdete zhrnuté na vnútornej strane papierových dosiek, ktoré od nás dostanete na záver vstupného vyšetrenia.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Často kladené otázky

Môžem prísť na operáciu sivého zákalu bez odporučenia môjho lekára?

Áno, na operáciu sivého zákalu / katarakty môžete prísť aj bez odporučenia vášho očného lekára.

Hradí operačný zákrok sivého zákalu poisťovňa?

Áno, operáciu sivého zákalu prepláca poisťovňa.

Operujú sa obe oči naraz?

Nie, sivý zákal sa odstráni najskôr z jedného oka a o týždeň neskôr z druhého.

Aká je čakacia doba na podstúpenie zákroku?

Priemerná doba čakania na operačný zákrok sivého zákalu je kratšia ako 6 týždňov.

Je operácia sivého zákalu bolestivá?

Nie, nie je. Operácia sivého zákalu sa vykonáva v lokálnej anestézii pri úplnom vedomí pacienta. Vďaka tomuto znecitliveniu oka pacient nepociťuje žiadnu bolesť v priebehu operácie ani po nej.

Ako dlho trvá operačný zákrok?

Samotný operačný výkon trvá približne 7 až 10 minút. Pred ním je však potrebné oko vyšetriť a rozkvapkať. Preto sa pacient v deň operácie sivého zákalu zdrží na klinike približne dve hodiny.

Aká je doba rekonvalescencie po operácii sivého zákalu?

Keďže príde počas zákroku iba k minimálnemu narušeniu rohovky, doba hojenia je veľmi krátka. K väčšine činností, ktoré ste vykonávali pred zákrokom, je možné sa vrátiť už na druhý deň.

Aké obmedzenia ma po operácii sivého zákalu čakajú?

V deň zákroku sa pacientovi odporúča pokojový režim. Nasledujúce tri týždne po operácii by ste sa však mali vyvarovať ťažkej fyzickej činnosti. Nemali by ste nosiť ťažké bremená či z predklonu dvíhať ťažšie predmety. Taktiež sa v tomto období neodporúča venovať sa silovým či kontaktným športom. Plávanie v bazéne, jazere a v mori je po dobu troch týždňov úplne zakázané.

Je možné, že sa mi po operácii sivý zákal znovu vytvorí?

Nie, nie je. Vďaka odstráneniu zakalenej ľudskej šošovky a vloženiu nového umelého implantátu sa sivý zákal v pôvodnej forme nikdy nevráti.

Z čoho je umelá vnútroočná šošovka vyrobená?

Šošovky implantované pri operácii sivého zákalu vo VESELY | Očná Klinika sú vyrobené zo špeciálneho materiálu – výhradne z hydrofóbneho akrylátu, ktorý sa vyznačuje najlepšími vlastnosťami a najmenším množstvom nežiaducich reakcií.

Môže sa stať, že môj organizmus tento implantát nepríjme?

V medicíne je možné úplne všetko, avšak dosiaľ sme sa s odmietnutím umelej šošovky nikdy nestretli.

Ako dlho po operácii katarakty ostávam v sledovaní lekárov z VESELY | Očná Klinika?

V našom sledovaní ostávate po operácii sivého zákalu minimálne jeden týždeň po zákroku. Následne preberie starostlivosť o vás váš obvodný očný lekár. Pokiaľ ste k nám prišli bez odporúčania očného lekára, zostávate v našom sledovaní počas ďalších troch týždňov.

Musím si po operácii katarakty kvapkať do očí nejaké kvapky?

Áno, po operácii sivého zákalu / karatakty je nutné aplikovať do očí antibiotické kvapky minimálne počas troch týždňov.

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.