Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Operácia
šošovky

Nová šošovka vás
oslobodí od okuliarov

Informácie
Typy operácií
Metódy
Priebeh
Cena
FAQ

Operácia šošovky

Po 40. roku života sa u väčšiny ľudí začína prejavovať starecká slabozrakosť, tzv. presbyopia alebo ľudovo povedané choroba krátkych rúk. Pre tento stav podmienený vekom je charakteristické zhoršené videnie na blízko (pri čítaní) a na pracovnú vzdialenosť (pri práci s počítačom).

Ostré videnie na všetky 3 vzdialenosti aj bez okuliarov!

 

Maximálna presnosť zákroku
Plná kontrola nad priebehom zákroku
Najkvalitnejšie šošovkové implantáty
Laserová operácia na mieru vášho oka

Kvalitné a ostré videnie vám vráti refrakčná výmena šošovky

Slabozrakosť, odborne nazývaná presbyopia, sa týka každého z nás po dovŕšení určitého veku. U väčšiny ľudí sa začína prejavovať po prekročení 40. roku života. Má ju na svedomí skutočnosť, že zatiaľ čo v mladšom veku je šošovka oka pružná, s pribúdajúcim vekom stráca svoje vlastnosti, a to znemožňuje oku dobre zaostrovať. Pristihli ste sa niekedy, že držíte jedálny lístok alebo knihu stále vo väčšej vzdialenosti, aby ste boli schopní niečo prečítať? Nutnosť nosiť okuliare na čítanie je známkou presbyopie.

Jedinou možnosťou, ako opäť vidieť ostro, boli v minulosti okuliare s multifokálnymi sklami alebo dvoje okuliare. Dnes však môžete na našej klinike pomocou moderných technológií a materiálov podstúpiť bezbolestný a rýchly laserový operačný zákrok, vďaka ktorému budete kvalitne vidieť na všetky tri vzdialenosti. Ide o tzv. refrakčnú výmenu šošovky zákrokmi PRELEX alebo FemtoPRELEX (skratka pre Presbyopic Lens Exchange).

Vlastnú, už neelastickú šošovku nahradíme novou multifokálnou šošovkou. Uvidíte!

Typy operácií šošovky

A

Implantácia multifokálnej šošovky

Laserová operačná metóda umožňuje precízny profil rezu, šetrné rozdelenie šošovky a perfektné umiestnenie novej multifokálnej šošovky. Cieľom zákroku PRELEX je vrátiť pacientom dokonalú zrakovú ostrosť do diaľky, na strednú vzdialenosť aj na blízko naraz bez nutnosti používania okuliarov. To je možné dosiahnuť implantáciou tzv. multifokálnej šošovky. Pri zákroku PRELEX vám naši skúsení odborníci odstránia pôvodnú, už čiastočne nefunkčnú šošovku a na jej miesto vložia novú, multifokálnu šošovku špičkovej svetovej kvality. Vďaka týmto revolučným šošovkám už nebudete potrebovať okuliare na čítanie ani do diaľky.

Metóda FemtoPRELEX

Donedávna bola výmena šošovky možná iba za pomoci skalpelového rezu na rohovke (PRELEX), dnes však manuálny rez nahrádza najmodernejší laserový prístroj CATALYS. Pri zákroku FemtoPRELEX nahrádza tento femtosekundový laser CATALYS až 50 – 60 % práce operatéra. Použitie femtosekundového laseru skráti trvanie zákroku, zvýši jeho presnosť aj bezpečnosť a zabezpečí vynikajúce výsledky.

Presnosť
Laserová operačná metóda umožňuje precízny profil rezu, šetrné rozdelenie šošovky a perfektné umiestnenie novej multifokálnej šošovky.
Bezpečnosť
Operatér má neustále plnú kontrolu nad priebehom zákroku a dokáže ho lepšie naplánovať. Do oka vniká o vyše 40 % menej ultrazvukovej energie.
Kvalita
Najkvalitnejšie šošovkové implantáty bez vedľajších efektov zaistia perfektné videnie bez okuliarov aj nad 40 rokov – a spokojných pacientov.

Ako bude váš laserový zákrok prebiehať?

1Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Predoperačné vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je kontrola zrakovej ostrosti, výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu vypočítať presnú hodnotu najvhodnejších implantátov. Na základe získaných údajov objednáme implantáty na mieru vašim individuálnym potrebám a zdravotnému stavu.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstúpili s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

2Týždeň pred zákrokom

Týždeň pred zákrokom je potrebné do oka, ktoré bude operované, aplikovať očné kvapky podľa odporúčania lekára. Presné pokyny vám budú odovzdané aj v papierovej forme na záver predoperačného vyšetrenia.

Odporúčame vám týždeň pred operáciou užívať prípravok na ochranu sietnice, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ten od nás získate na záver predoperačného vyšetrenia v rámci balíčka „Ochrana sietnice”.

3Predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

4Pred operáciou

Pred samotnou operáciou nie je nutné, aby ste absolvovali interné predoperačné vyšetrenie umožňujúce výkon v lokálnej anestézii, ak váš ošetrujúci lekár nestanovil inak.

5Operácia

Výkon je bezbolestný a trvá menej než 15 minút. Pobyt na našej očnej klinike v deň zákroku trvá približne 2 hodiny, v rámci ktorých opäť skontrolujeme váš zdravotný stav a vylúčime akékoľvek akútne očné ochorenie. Následne vám rozkvapkáme zrenice. Samotný zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a je bezbolestný.

Samotný zákrok je možné vykonať dvoma spôsobmi:

Metóda fakoemulzifikácie

Fakoemulzifikácia je klasický postup, pri ktorom sa šošovka musí rozdrviť pomocou ultrazvukovej sondy po tom, ako chirurg najskôr vykoná niekoľko krokov – napríklad urobí vstupné rezy, otvor v pudzre šošovky (kapsulorexa) a podobne. Do uvoľneného priestoru následne vloží umelú vnútroočnú šošovku, ktorá nahradí pôvodnú.

Femtosekundovým laserom asistovaná operácia

Modernejším, šetrnejším a bezpečnejším spôsobom je metóda FLACS – teda operácia s asistenciou femtosekundového laseru (Femtosecond Laser Assisted Surgery). VESELY | Očná Klinika používa ako jediná na Slovensku laserový prístroj CATALYS, ktorý bol na rozdiel od iných podobných prístrojov už od svojho vzniku navrhnutý špeciálne na operáciu šošovky. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60 % krokov v rámci postupu pri refrakčnej výmene šošovky. Dysfunkčnú šošovku rozdelí na niekoľko stoviek malých pravidelných fragmentov, ktoré sa už nemusia drviť ultrazvukom, ale stačí ich jednoducho odsať. To robí celý zákrok šetrnejším a bezpečnejším.

6Po operácii sme tu pre vás nonstop

Po operácii vám cez oko prelepíme ochrannú nálepku, ktorá bude chrániť povrch oka až do druhého rána, keď ju budete môcť z oka sňať. Výsledok refrakčnej operácie uvidíte ihneď po zákroku. Po zákroku dostanete operačný protokol a identifikačnú kartu šošovkového implantátu a tiež SOS kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností. Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať pokojový režim a oddychovať.

7Kontrolné vyšetrenie po operácii

Po zákroku a krátkom pozorovacom období vám náš personál opäť vysvetlí a odporučí potrebnú pooperačnú starostlivosť a prepustí vás do domácej liečby. V tomto období je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pokyny týkajúce sa pooperačnej liečby a aby ste v prípade akýchkoľvek nejasností všetko konzultovali s našimi lekármi.

Po každej operácii šošovky je nutné kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku. Termíny ďalších pooperačných kontrol určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby.

8Pooperačná liečba a zotavovanie

Pooperačná liečba nie je náročná. Po zákroku je dôležité, aby ste si tri týždne do oka aplikovali pooperačné kvapky podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Neodporúčame vám dvíhať a nosiť ťažké predmety (nad 3 kg) ani sa prudko predkláňať či nadmerne zapierať alebo namáhať. Nevhodný je aj pobyt v bazénoch, vodných nádržiach a saunách. Môžete vykonávať bežnú pracovnú činnosť aj nenáročné pohybové aktivity. Tieto obmedzenia nebudú trvať dlhšie než tri týždne. Následne sa môžete vrátiť k svojmu každodennému životu a záľubám s ešte kvalitnejším zrakom než pred operáciou.

Obmedzenia po refrakčnej výmene šošoviek sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.