Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Operácia a liečba
zeleného zákalu
(glaukóm)

Operácia zeleného zákalu

Zelený zákal (glaukóm) patrí do skupiny očných ochorení spojených so zvýšeným očným tlakom a bez správnej a včasnej liečby môže viesť až k úplnej slepote. Následkom neliečeného glaukómu je postupné a nenávratné poškodzovanie očného nervu a s tým spojená stratu zraku.

60,000,000
ľudí žije so zeleným zákalom. Až polovica z nich nevie,
že týmto ochorením trpí a pomaly prichádza o svoj zrak.

Zelený zákal je typický pre ľudí v staršom veku, no môže sa vyskytovať aj v mladosti. Vo zvýšenej miere postihuje chorých na cukrovku a ľudí, ktorí majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze. Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v jeho nenápadnom nástupe a bezbolestných zmenách, ktoré si spočiatku nemusíte vôbec všimnúť, alebo si ich všimnete až v neskoršom štádiu, keď sa prejavia už aj s nimi spojené poškodenia. Práve kvôli tomu vám odporúčame od 40. roku života absolvovať pravidelné očné prehliadky spojené s meraním vnútroočného tlaku.

Liečebné metódy

Glaukóm je možné liečiť, pričom cieľom liečby je ochrániť zrakový nerv a zachovať zrakové pole nepoškodené. Zvýšený vnútroočný tlak je stále najväčším rizikovým faktorom pri vzniku a progrese zeleného zákalu, preto je jeho znižovanie základným krokom pri liečbe. Typ liečby volia naši lekári podľa štádia, v ktorom sa ochorenie nachádza, posledným je operácia zeleného zákalu.

A

Liečba podávaním liekov

Pomocou očných kvapiek, ktoré znižujú očný tlak, sa zasahuje do systému komorovej tekutiny a ovplyvňuje sa jej prívod a odvod. Úspech tejto terapie závisí v značnej miere od presného dodržiavania užívania predpísaných liekov a odporúčaní ošetrujúceho lekára. O to viac to platí pri tzv. kombinovanej terapii, pri ktorej si musíte aplikovať rôzne nakombinované očné kvapky. Dôležitá je aj pravidelná kontrola účinnosti a eventuálna úprava užívaných liekov.

B

Operačný zákrok trabekulektómia

Ak lokálna liečba zeleného zákalu pomocou aplikácie očných kvapiek nie je úspešná, na rad prichádza mikroinvazívny zákrok s cieľom znížiť vnútroočný tlak v oku. Princípom trabekulektómie je vytvoriť malý kanálik na rozhraní očného bielka (skléra) a rohovky, ktorým môže odtekať vnútroočná tekutina do spojovkového vaku. Cieľom zákroku je znížiť vnútroočný tlak.

Ako bude vaša liečba zeleného zákalu prebiehať?

1Predvyšetrenie

 

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku liečby.

2Vstupné vyšetrenie

 

Kompletné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Samotné vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je kontrola zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení. Vďaka týmto meraniam naši lekári určia, aký liečebný postup je najbezpečnejší na odstránenie vášho glukómu.

3Liečba

 

Operačný zákrok trabekulektómia alebo liečba podávaním liekov. Jej presný priebeh závisí od zvolenej liečby.

4Kontrola

 

Počas kompletnej liečby je potrebné absolvovať pravidelné kontrolné vyšetrenia. Termíny kontrol stanovuje ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby. Obmedzenia počas liečby sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.