Premýšľate o laserovej operácii očí a neviete si vybrať kliniku? Dajte na rady odborníka
Laserovú operáciu očí u nás vykonáva hneď niekoľko kliník, ktoré sa líšia rôznymi technológiami a metódami. Zrak je náš najdôležitejší zmysel, a preto treba výber pracoviska poriadne zvážiť. Ako si ale vybrať naozaj kvalitnú očnú kliniku, v ktorej nebudete len číslom a kde sa budete môcť spoľahnúť na stopercentnú starostlivosť a odbornosť? Nechajte si poradiť od očného lekára.Zodpovedný lekár vám možno zákrok neodporučí

„Dôležitý je napríklad vek. Trváme na tom, aby mal pacient minimálne 19, ideálne až 20 rokov, pretože dovtedy je oko vo vývoji.“ Mnohokrát nedovolia uskutočniť zákrok ani anatomické pomery oka. O takýchto stavoch musí lekár pacienta informovať.
Laserová operácia sa nevykonáva ani počas tehotenstva alebo dojčenia. Kontraindikáciou je kardiostimulátor, autoimunitné ochorenia, vážny ekzém a rôzne nálezy na očiach, ku ktorým patrí napríklad syndróm suchého oka, keratokonus či jazvy na rohovke.
Precízne predoperačné vyšetrenie trvá minimálne dve hodiny
Najskôr treba absolvovať test zrakovej ostrosti, meranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie prednej a zadnej časti oka a ďalšie špeciálne vyšetrenia. Dôležitý je tiež rozhovor s lekárom, ktorý by sa mal zaujímať o požiadavky a predstavy pacienta. Zároveň by mal vysvetliť jednotlivé časti vyšetrenia, priebeh zákroku a možné riziká. Toto všetko je zahrnuté v informovanom súhlase, pričom na preštudovanie by mal mať pacient dostatok času.Po rozkvapkaní očí a rozšírení zreníc nasledujú ďalšie vyšetrenia, pri ktorých sa kontrolujú najjemnejšie detaily očného pozadia – sietnice. Nakoniec sa po dohode s pacientom určí najvhodnejší postup korekcie dioptrickej chyby. Predoperačné vyšetrenie je prvým dôležitým krokom k tomu, aby bol výsledok zákroku optimálny a spĺňal očakávania pacienta. Ak trvá krátko alebo pri ňom kvapkami nerozširujú zrenice, treba spozornieť.
Zákrok v deň predoperačného vyšetrenia? Ani náhodou
