Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Relax pre oči

Aby toho nebolo málo, na diaľnici sa dívame cez čelné sklo. Všetky vymenované aktivity si vyžadujú koncentráciu. Naše oči sú skúšané, suché a energia klesá. Po šesťdesiatich minútach sa unavia aj tie najzdravšie a najodolnejšie. Odborníci ponúkajú štrnásť jednoduchých cvičení, ktoré naše oči uvoľnia a ciliárny sval si trochu potrénuje.

1. Prestávku!

Doprajte svojim očiam medzi činnosťami, ktoré si vyžadujú sústredenosť (práca na počítači alebo čítanie) každých 15 minút 20 skundovú prestávku. Stačí, keď sa rozhliadnete po miestnosti.

2. Žmurkajte

Žmurkanie a zívanie vlhčia a čistia oči.

3. Do teplých dlaní

„Uložte“ si oči do svojich teplých dlaní. Oči zatvorte a niekoľko minút si tento pôžitok vychutnávajte.

4. Priamka nadol

Nadýchnite sa a s výdychom ťahajte pomyselnú priamku zhora nadol. Toto cvičenie zopakujte desaťkrát a potom ho cvičte s malou obmenou. Pomyselnú čiaru potiahnite pre zmenu sprava doľava.

5. Dlane pred oči

Cvičenie na zlepšenie videnia do blízka a do diaľky. Dlane si dajte pred oči a sústreďte sa, čo to dá. Potom ruky od seba oddeľte a zamerajte sa na obraz, ktorý máte pred sebou.

6. V smere hodinových ručičiek

Trénujte očné svaly: Prezrite si hodiny v smere ručičiek od 12 do 12, potom očami preskakujte z 12 na 3, z 3 na 6, zo 6 na 9 a z 9 na 12. Toto cvičenie si doprajte desaťkrát.

7. Hra s plameňom sviečky

Koncentráciu si zlepšíte týmto cvičením: Zadívajte sa zo vzdialenosti 1–5 metrov do plameňa sviečky. Oči zatvorte a cvičenie ešte 5-krát zopakujte.

8. Pomaznajte sa s viečkami

Unaveným očiam „zdvihnete náladu“, ak sa trochu pomaznáte s viečkami. Ľahnite si a na viečka si na 15 minút uložte vodou napité tampóny. Dobrou alternatívou, ktorá poteší oči sú fenikel, nevädza, skorocel, ruža, med, uhorka, zemiak, čierny čaj alebo mlieko.

9. Jemné klopkanie

Očné svaly sa uvoľnia, ak ich zavriete a ukazovákom si budete jemne klopkat pozdĺž celého obočia asi tridsať sekúnd.

10. Okuliare nech sú pohodlné

Odkaz pre všetkých, čo nosia okuliare: Najvhodnejšie sú titánové rámy. Sú zárukou nízkej hmotnosti a tým pádom vysokého pohodlia.

11. Vzduch a pohyb

Čerstvý vzduch a pohyb dajú očiam novú energiu.

12. Vitamín A a betakarotén

Zaraďte do svojho jedálnička vitamín A a betakarotén. Obsahujú ich mrkva, čučoriedky a orechy.

13. Veľa pite!

Pite veľa vody a nesladeného čaju.

14. Najdôležitejší je spánok

Najlepší relax pre oči prináša aj tak spánok!