Očami Paulíny

Rozhovor o laserovej operácií očí s mladou úspešnou študentkou

Paulína Vicenová je talentovaná Slovenka s láskou k biomedicíne. Vďaka tvrdej práci sa jej podarilo získať možnosť prestížneho štúdia na Oxfordskej univerzite. Tešíme sa z tohto jej úspechu, a keďže chceme, aby videla Oxford naplno, rozhodli sme sa jej pomôcť upraviť zrak. Okuliare začala nosiť ešte ako dieťa, keď mala 11 rokov. Jej prvé okuliare boli veľmi slabé, ale postupne sa jej videnie do diaľky zhoršovalo, a tak doktorka predpisovala Paulíne čoraz vyššie a vyššie dioptrie. Pred niekoľkými dňami na našej klinike absolvovala zákrok iLASIK, vďaka ktorému už okuliare nosiť nemusí. Opýtali sme sa jej, ako je spokojná, ako si zvykla na život bez okuliarov, ako prebiehal celý proces a či pociťovala bolesť. Ak aj vy zvažujete laserovú operáciu očí, v tomto rozhovore nájdete odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s týmto zákrokom. paulina

Ako vnímate kvalitu života teraz – niekoľko dní bez okuliarov?

Život bez okuliarov je omnoho praktickejší a pohodlnejší ako život s okuliarmi. Veľkú zmenu vnímam napríklad v tom, že sa mi už nezahmlievajú okuliare, keď nosím respirátor. Taktiež už nemusím okuliare každé ráno hľadať a čistiť a môžem nosiť slnečné okuliare. Už teraz sa teším na to, že budem toto leto prvýkrát vidieť dobre aj pod vodou.

Ako reagujú na zmenu ľudia vo vašom okolí?

Sú radi, že som s operáciou spokojná. Viacerí moji kamaráti začali podobný očný zákrok zvažovať tiež.

Máte za sebou zákrok vo VESELY | Očná Klinika. Ako prebiehal operačný deň?

Ráno som prišla na kliniku na presne dohodnutý termín. Pán doktor sa so mnou stretol a vysvetlil mi, ako bude operácia prebiehať a odpovedal na moje otázky. Potom som už išla do predoperačnej čakárne, kde mi sestrička aplikovala lokálnu anestéziu
VESELY Očná Klinika Paulína vyšetrenie
Finálne kontrolné vyšetrenie pred zákrokom.
v podobe očných kvapiek. Po dvadsiatich minútach som prešla do operačnej miestnosti, kde mi pán doktor postupne zoperoval obe oči. Pán doktor bol veľmi milý. Počas operácie mi hovoril, kam sa mám pozerať a čo mám čakať. Operácia trvala menej ako 15 minút. Po ukončení operácie som mohla hneď ísť pešo domov. Doma som si potom kvapkala do očí antibiotické kvapky, umelé slzy a kortikosteroidy. Na ďalší deň som išla na kontrolu a o týždeň som mala ešte jednu kontrolu, počas ktorej som už videla úplne dobre.

Bolo niečo, čo vás na klinike prekvapilo?

Celkom ma prekvapilo, aká je VESELY klinika veľká. Pozostáva z viacerých miestností zariadených veľkým množstvom najrôznejších prístrojov.

Aké otázky ste kládli p. doktorovi Veselému? Čo vás z medicínskeho hľadiska najviac zaujímalo?

Dosť ma zaujímalo, kde sa pán doktor Veselý naučil robiť takéto operácie a ako sa dostal k očnému lekárstvu. Taktiež som rada, že mi pán doktor vysvetlil, čo sa počas operácie bude diať a na akých základných princípoch funguje technológia iLASIK.

Ako ste vnímali celkový prístup personálu a atmosféru na klinike VESELY?

VESELY Očná Klinika operačná sála
Takto to vyzeralo na operačnej sále. Pohodička a profesionalita.
Všetci zamestnanci boli ku mne veľmi milí. Pred operáciou som vnímala, že atmosféra na klinike je pokojná a priateľská. Počas operácie som preto nepociťovala takmer žiadny stres. Myslím si, že to, že som bola pokojná, je jedným z dôvodov, prečo som operáciou prešla takmer bezbolestne.

Aké boli vaše pocity hneď po zákroku? Pociťovali ste bolesť neskôr?

Hneď po operácii som začala vidieť lepšie, ale mala som ešte trochu zahmlené videnie, ktoré do pár dní zmizlo. Bolesť som nepociťovala. Mala som však po operácii ešte nejaký čas suché oči a bola som citlivá na svetlo. To som riešila umelými slzami.

Odporučili by ste takýto zákrok aj iným?

Tento zákrok by som určite odporúčala, najmä tým, ktorí majú silné okuliare. Samozrejme, to, či je operácia vhodná, musí v každom prípade posúdiť priamo lekár.

Ako pokračuje vaša príprava na štúdium v zahraničí?

Čítam knihy súvisiace s biomedicínou, ktoré mi odporučili z Oxfordu a oddychujem. Okrem toho ešte aj doučujem, aby som si zarobila na časť môjho pobytu v Oxforde. Po Brexite je totiž školné v Británii veľmi drahé a neexistujú žiadne štipendiá, o ktoré by som mohla požiadať. Doučovanie pokryje iba časť mojich nákladov. Preto som si v Slovenskej sporiteľni založila verejnú zbierku, ktorá aktuálne stále prebieha. Som nesmierne vďačná za to, že sa veľké množstvo Slovákov rozhodlo podporiť ma počas môjho štúdia v Oxforde. V súčasnosti mi už suma, ktorú som vyzbierala, vystačí na rok a pol štúdia. Viac o Paulíne Vicenovej a možnostiach, ako podporiť jej štúdium: https://paulina-vicenova9.webnode.sk/uvod/
VESELY Očná Klinika Paulínka fotka vyšetrenie
Fotka tesne po zákroku – žiaden problém vstať a usmievať sa – zákrok bol rýchly a bezbolestný.

iLASIK

Ak máte aj vy záujem o svetovo najpresnejší a najbezpečnejší laserový zákrok iLASIK, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať.  

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 52 3211 351 - Poprad
+421 55 2850 636 - Košice