Sivý zákal – riešením je iba operácia

Sivý zákal – riešením je iba operácia

Ide to vekom. S pribúdajúcimi rokmi sa kvalita zdravotného stavu človeka postupne znižuje a objavujú sa rôzne boľačky a komplikácie, ktoré vám znepríjemňujú život. A tak ako starne naša pokožka, vlasy či orgány, starnú aj naše oči, ktoré sú jedným z najdôležitejších zmyslových orgánov. Sivý zákal je najčastejším očným ochorením, ktoré si skôr či neskôr počká na každého z nás bez rozdielu. Je totiž jedným z prejavov starnutia.  Ak sivý zákal podceníte a neliečite ho, môže sa skončiť až slepotou. Na odstránenie tohto problému je najvhodnejším a zároveň jediným riešením operácia sivého zákalu – a vďaka moderným technológiám to dnes nie je žiadna nočná mora. Toto ochorenie však nepodceňujte a neskúšajte ho liečiť kvapkami či nejakou pochybnou metódou z internetu. Navštívte odborníka.

Čo je sivý zákal a aké sú jeho príznaky?

Ľudovo nazývaný šedý zákal, odborne známy ako katarakta a sivý zákal, je ochorenie očnej šošovky. Toto ochorenie sa prejavuje postupným zakalením a zníženou priehľadnosťou očnej šošovky. Najviac postihuje ľudí vo veku nad 55 rokov, súvisí teda s vekom, ale nemusí to byť vždy tak. Objavuje sa aj v mladšom veku, niekedy dokonca u malých detí či novorodencov. Ako sme spomenuli, jej neliečenie môže viesť až k slepote. Práve zanedbaný sivý zákal je celosvetovo až v 51 % prípadov príčinou slepoty. Keďže lekárska pomoc najviac chýba v rozvojových krajinách, najviac slepoty v dôsledku zákalu je práve tam. Rizikovými faktormi pri zákale sú okrem veku aj rodinný výskyt tohto ochorenia (genetika), užívanie kortikoidov či úraz oka, ktorý môže zákal vyvolať. Spolu so zákalom, pri ktorom sa šošovka zakaľuje na sivú až bielu farbu, prichádza prirodzene aj strata ostrosti zraku a zákal spôsobuje, že postihnutý človek vidí hmlisto, bezfarebne a neostro. Pri strate ostrosti je možné tento problém v počiatočnom štádiu skorigovať okuliarmi, pri progrese zákalu však človek postupne stráca aj schopnosť rozoznávať farby, svet vidí šedý, bezfarebný a nepomôžu už ani dioptrické okuliare na zvýšenie zrakovej ostrosti. Vidí akoby cez mliečne sklo, začína mať nepríjemné problémy pri šoférovaní, je precitlivený na každú zmenu intenzity svetla a najmä na reflektory oproti idúcich áut, ktoré ho môžu ľahko oslepiť a spôsobiť nehodu. Tieto ťažkosti pri šoférovaní sa prejavujú zvlášť za šera a súmraku, keď sa svetlo stráca a okraje predmetov sa pred očami rozmazávajú. Znepríjemňuje však aj bežné každodenné aktivity a výrazne tak znižuje kvalitu života.   Liecba oci - sivy zakal

Ako so sivým zákalom bojovať? Navštívte odborníka, liečba nie je náročná

Žiaľ, žiadne kvapky, cviky ani „osvedčená“ medicína z internetu vám nepomôžu. Nedajte sa zmiasť šarlatánskymi postupmi a receptmi a choďte priamo za odborníkom, aby jasne stanovil diagnózu a liečbu. Dobrou správou pre pacientov so sivým zákalom je, že vďaka moderným technológiám sa vedia zákalu zbaviť za menej ako štvrťhodinu (najmä vďaka femtosekundovému laseru). Je potrebné podstúpiť len dôkladné predoperačné vyšetrenie, operačný zákrok a prejsť rekonvalescenciou. Sivého zákalu sa pritom možno zbaviť už v počiatočných štádiách, na rozdiel od minulosti nie je potrebné čakať na to, kým „dozrie“. Operáciu je teda vhodné absolvovať čo najskôr a vyhnúť sa zníženej kvalite života. Operácii očí musí, samozrejme, predchádzať predoperačné vyšetrenie, aby lekár presne zistil stav vášho oka. Až následne sa pristúpi k operácii. Zákrok je ambulantný a bezprostredne po ňom odchádzate domov, nemusíte na klinike stráviť noc. Navyše, je bezbolestný, keďže sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Slúžia na to špeciálne očné kvapky, vďaka ktorým je oko počas operácie znecitlivené. Necítite tak žiadnu bolesť.

Dva spôsoby operácie na odstránenie sivého zákalu

Pri oboch spôsoboch sa operuje ambulantne a pacientovi sa do oka implantujú nové šošovky. Prvým spôsobom je takzvaná klasická operácia (metódou fakoemulzifikácie), pri ktorej lekár urobí vstupné rezy a pomocou ultrazvukovej sondy rozdrví stvrdnutú šošovku. Následne ju odstráni a vloží do vytvoreného priestoru novú umelú šošovku, ktorá nahradí tú zakalenú a zlepší tak váš zrak. Druhým, modernejším a rýchlejším spôsobom je operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového lasera, takzvanou metódou FLACS. Za touto skratkou sa skrýva dlhý anglický názov Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery – teda operácia katarakty pomocou femtosekundového lasera. Laser dokáže tvrdú šošovku rozbiť na množstvo kúskov, ktoré sa následne jednoducho odsajú. Táto metóda je bezpečnejšia ako zákrok vykonaný ultrazvukom, navyše je aj rýchlejšia a šetrnejšia. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60 % krokov v rámci postupu pri odstraňovaní sivého zákalu a nahradiť tak skalpel či ruku operatéra. Pre pacienta je azda najdôležitejšia správa, že hneď po operačnom zákroku môže ísť pokojne domov. Sivý zákal je minulosťou a kvalita života je opäť vyššia. Výrazne vyššia. Počas rekonvalescencie je len potrebné dodržať aplikáciu predpísaných očných kvapiek. Zároveň je veľmi dôležité dodržiavať odporúčania a pokyny vášho ošetrujúceho lekára. Pooperačné obdobie a obdobie rekonvalescensie, našťastie, trvá iba niekoľko hodín až pár dní a človek sa stopercentne môže vrátiť do každodenného života. Faktom je, že už deň po operácii sa začne zrak opäť zlepšovať a zraková ostrosť sa zvyšuje. Očiam len musíte po operácii sivého zákalu dopriať čas na rekonvalescenciu a nechať mozog zvyknúť si na nové a lepšie videnie.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 52 3211 351 - Poprad
+421 55 2850 636 - Košice