Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Zhoršené videnie? Odhaľte včas sivý a zelený zákal

O sivom a zelenom zákale už počul snáď každý z nás. Nie každý však vie, aký je medzi nimi rozdiel a že tieto očné ochorenia neradno brať na ľahkú váhu. Ako si chrániť zrak aj vo vyššom veku?

Sivý či zelený – ako ich rozlíšiť?

Sivý zákal, odborne katarakta, je zápal postihujúci očnú šošovku. „Šošovka sa s pribúdajúcim vekom zakaľuje, stráca priehľadnosť a človek zas zrakovú ostrosť,“ hovorí očný chirurg MUDr. Pavol Veselý, ktorý sa špecializuje na operácie sivého zákalu.

MUDr Pavol-Vesely pomocou mikroskopu kontroluje zrak pacientky po 40. roku zivota
Pravidelná kontrola zraku u očného lekára pomôže včas odhaliť nástup sivého a zeleného zákalu.

Zelený zákal, nazývaný glaukóm, je očné ochorenie, počas ktorého dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Primárnym dôvodom je vysoký vnútroočný tlak. Ten narúša tkanivo nervu, čoho dôsledkom je nezvratné zhoršenie videnia. Najrizikovejšími faktormi zeleného zákalu sú vek a genetická predispozícia, preto je dôležitá prevencia sivého zákalu a včasná diagnostika ochorenia a následná liečba či operácia glaukómu.

Práve postupný a nenápadný priebeh robí z týchto ochorení veľmi zákerného protivníka. Spozorovať zákal očí môžete až v pokročilejšom štádiu, keď sa začnú prejavovať symptómy ako zahmlené či rozmazané videnie.

Kľúčom k úspešnej liečbe očí je včasná diagnostika

Výskyt oboch ochorení v populácii je podmienený pribúdajúcim vekom. Medzi rizikové faktory patria zápaly oka, fajčenie, cukrovka či problémy s krvným tlakom. Poškodenie zraku, ktoré pri oboch zákaloch nastáva, je, žiaľ, nezvratné a môže viesť až k slepote. Najúčinnejšou prevenciou je preto včasná diagnostika. Vďaka preventívnej kontrole zraku je možné skryté ochorenie odhaliť a predísť komplikáciám. Zelený zákal nie je možné vyliečiť. Obvyklým postupom je aplikácia kvapiek, ktoré znižujú vnútroočný tlak. Krajným riešením je chirurgický zákrok, ktorý umožní odtok vnútroočnej tekutiny cez otvor medzi prednou komorou oka a bielkom, čím dôjde k poklesu tlaku.   Citat ocneho chirurga MUDr Pavla Veseleho o preventivnej prhliadke zraku po 40. roku zivota

Operácia očí už nie je strašiak

Ak sa u vás objaví sivý zákal, nepomôžu kvapky, mastičky ani očné cviky. Jediným riešením je operačný zákrok, pri ktorom sa pôvodná, zakalená šošovka nahradí novou, umelou. V minulosti sa nechával sivý zákal často „dozrieť”, dnes to však už vôbec neplatí. Dobrou správou je, že tento zákrok patrí medzi najbežnejšie a najkomfortnejšie medicínske zákroky. Vykonáva sa ambulantne, bez potreby hospitalizácie a trvá približne 10 minút. Klasická ultrazvuková metóda je navyše plne hradená zo zdravotného poistenia. Modernejším spôsobom je operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového lasera. Na našej klinike používame ako jediní na Slovensku prístroj CATALYS, ktorý bol navrhnutý špeciálne na operáciu sivého zákalu a je maximálne bezpečný,“ uzatvára MUDr. Veselý.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice