Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644
Informácie
Príznaky
Liečba
Cena

Sivý zákal (katarakta)

Čo je sivý zákal / katarakta oka

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta, je degeneratívne ochorenie očnej šošovky, jej zakalenie a strata priehľadnosti. Do veľkej miery súvisí s vekom, keď sa zhoršuje zraková ostrosť. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí nad 55 rokov, príležitostne však postihuje aj mladších ľudí, dokonca novorodencov. Neliečený sivý zákal môže viesť až k slepote.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je sivý zákal zodpovedný za 51 % slepoty na celom svete, pričom postihuje rovnako ľudí v rozvinutých aj rozvojových krajinách.

Ako vzniká sivý zákal

Vznik sivého zákalu súvisí s hromadením splodín látkovej premeny v ľudskej šošovke, čo spôsobuje jej zakalenie a „tvrdnutie“. V dôsledku toho dochádza k zmenám priehľadnosti šošovky z čírej na kalnú, hnedú, ba niekedy až bielu. Spolu s tým sa zhoršuje zraková ostrosť. V konečnom štádiu postihnuté oko celkom oslepne. Dnes vám však vďaka modernej technológii môžeme pomerne nenáročným laserovým zákrokom vrátiť ostrý a jasný pohľad na svet len za 10 minút!

liecba sivého zákalu - katarakty

Príznaky, priebeh vzniku sivého zákalu

V počiatočných štádiách sa sivý zákal prejavuje len zhoršeným videním, ktoré ešte možno korigovať okuliarmi. Máte pocit, že sa na svet pozeráte akoby cez sklo a vidíte neostro. Ďalšími príznakmi môže byť to, že vám okolitý svet pripadá bezfarebný, pri nočnej jazde autom vás svetlá prichádzajúcich áut môžu oslepovať viac než dovtedy. Následné zakaľovanie zraku sa prejavuje postupným zhoršeným vnímaním farieb, kontrastných prostredí, šoférovanie v šere a v noci je čoraz problematickejšie a pridružujú sa ďalšie nepríjemné symptómy.

Liečba / operácia sivého zákalu

Ak sa u vás sivý zákal objaví, nedá sa vyliečiť žiadnymi kvapkami, očnými cvikmi ani tabletkami. Jedinou možnosťou je operácia – teda odstránenie zakalenej šošovky. Nie je bezodkladne nevyhnutné podstúpiť operáciu sivého zákalu /katarakty hneď, v počiatočnom štádiu ochorenia, ak neovplyvňuje kvalitu vášho videnia. Na druhej strane, operácie sivého zákalu vo veľmi pokročilom štádiu sú chirurgicky náročnejšie.

V minulosti sa nechával sivý zákal „dozrieť”, dnes to však už vôbec neplatí. Cieľom liečby sivého zákalu je zlepšiť zrakovú ostrosť a vrátiť vám pestrejší pohľad na svet. Správny čas na zákrok teda určíte vy sami podľa toho, ako ste spokojní s kvalitou svojho zraku a s farebnosťou okolitého sveta.

Cena liečby od 20 €

Pokiaľ máte podozrenie na sivý zákal aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice