Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Starostlivosť o oči v každom veku

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľkokrát zavíta pacient počas života do očnej ambulancie? V ideálnom prípade je návštev len zopár, ale obvykle toľko, koľko je potrebné. V očnej klinike VESELY ponúkame pacientom komplexnú starostlivosť o oči na jednom mieste. Ľudia k nám prichádzajú s rôznymi príbehmi a v rôznych etapách života – od detí až po pacientov v zrelom veku.

Ako sa náš zrak vyvíja v priebehu rokov a ako mu môžete dopriať to najlepšie? Prečítajte si v nasledujúcich riadkoch.

Dbať o zrak je dôležité už v detskom veku

Detský vek je obdobie, v ktorom sa očné ochorenia liečia najlepšie.

Každé dieťa sa narodí so zrakom, ktorý nie je úplne vyvinutý. Väčšina detských očných ochorení sa preto najlepšie lieči práve v tomto veku, ideálne do 7. roku života. Základom starostlivosti o zrak nielen v tomto období je absolvovanie preventívnej prehliadky v detskej očnej ambulancii.

Ak vývin dieťaťa prebieha v poriadku a nevyskytujú sa u neho žiadne prejavy problémov so zrakom, odporúčame zájsť na prvú očnú prehliadku približne v 2. roku života.

V prípade akýchkoľvek ťažkostí však môžete navštíviť očného lekára aj skôr. Ide najmä o prípady, ak u svojich ratolestí spozorujete príznaky ako škúlenie, žmúrenie, nadmerné slzenie alebo sa v očkách vyskytuje hnis, začervenanie či zápal. Zhoršené videnie sa u detí môže prejaviť aj nedostatočnou koncentráciou alebo nemotornosťou.

MUDr. Jaroslav Kolesár, MPH z košickej kliniky VESELY povzbudzuje: „Je dôležité, aby sa rodičia usilovali vytvárať dieťaťu zmysluplný program aj s pohybom a pobytom vonku. Ak dieťa trávi väčšinu času pozeraním na displej, ľahko sa u neho môže rozvinúť krátkozrakosť.“

Súčasťou našej kliniky je aj detská ambulancia VESELÉ Očká. Okrem liečby detských ochorení sa v nej venujeme aj prevencii a poradenstvu. Vieme, aký zásadný vplyv má kvalita zraku na život, preto sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť.

Radi pomôžeme aj vám

Ak hľadáte očnú starostlivosť, sme tu pre vás. Vyplňte formulár a dohodnite si termín.

Dospelosť je ideálnym časom na rozlúčku s okuliarmi

Ocny lekar MUDr. Jaroslav Kolesar z ocnej kliniky VESELY v Kosiciach
MUDr. Jaroslav Kolesár, MPH sprevádza pacientov, ktorí k nám prichádzajú s rôznymi diagnózami. Ku každému jednému pristupujeme ľudsky ako k svojmu partnerovi.

Nie všetky očné neduhy je možné vyriešiť v detskom veku. Medzi najčastejšie, ktoré trápia mladých ľudí, patria krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Aj v týchto situáciách však stojíme pri vás.

Zrak človeka sa štandardne stabilizuje okolo 18. roku života. Obdobie po ňom je vhodné na absolvovanie laserovej operácie, vďaka ktorej je možné zbaviť sa neželaných dioptrií. Na našej klinike vykonávame dosiaľ najpresnejšiu metódu korekcie zraku. Zákrok iLASIK je úplne bezbolestný a umožňuje pacientom vidieť ostro a jasne takmer ihneď po jeho vykonaní. Väčšina pacientov sa k bežným činnostiam vráti už na druhý deň.

„Asi nikto okrem krátkozrakých ľudí si nedokáže predstaviť, aké je to úžasné, že ráno ako prvé už nemusíte siahnuť po okuliaroch na nočnom stolíku či dávať si kontaktné šošovky do čerstvo rozlepených očí,“ opisuje svoju skúsenosť náš spokojný pacient Ronald.

Po štyridsiatke sa zrak mení

Pre ľudský zrak je 40. rok života významný míľnik. Približne v tomto čase sa zrak začína významnejšie meniť. Po štyridsiatke je vhodné absolvovať prehliadku u očného lekára každý rok, vďaka čomu je možné včas odhaliť nástup očných ochorení, ktoré priamo súvisia so zvyšujúcim sa vekom.

Jedným z najčastejších ochorení v tomto období je presbyopia, ľudovo nazývaná choroba krátkych rúk. Ide o prirodzený proces starnutia očí, pri ktorom sa znižuje ich schopnosť zaostrovať na blízke predmety. Aj tu však existuje moderné riešenie v podobe laserovej operácie. FemtoPRELEX predstavuje komfortný a mimoriadne šetrný zákrok, ktorý vracia pacientom schopnosť vidieť ostro na blízko aj do diaľky bez potreby okuliarov.

Aktívni aj vo vyššom veku

MUDr. Jaroslav Kolesar, MPH - skuseny odbornik operacie oci
MUDr. Jaroslav Kolesár, MPH patrí k najskúsenejším očným chirurgom nielen na našej klinike, ale aj na Slovensku.

S vyšším vekom je spojená nástraha zvaná sivý zákal. Ide o obvyklé ochorenie očnej šošovky, ktoré skôr či neskôr postihne každého z nás. Sivý zákal nie je možné liečiť, jedinou cestou je operácia. Moderná medicína nám však aj v tomto prípade poskytuje efektívne riešenie v podobe laserového zákroku. Ten dokonca patrí medzi najčastejšie vykonávané operácie na ľudskom tele.

Po tomto rýchlom, bezbolestnom, ambulantnom zákroku, ktorý u nás hradí zdravotná poisťovňa, je možné viesť aktívny život bez obmedzení aj s pribúdajúcim vekom. Potvrdzujú to slová MUDr. Kolesára: „Schopnosť vidieť nás robí vitálnymi. Je priam zázrak sledovať, ako starší človek po zákroku doslova ožije, lebo začne opäť vnímať podnety, ktoré predtým nevidel.“

Keď chcete pre svoje oči to najlepšie

Návštevy očnej kliniky či ambulancie nemusia byť súčasťou vášho kalendára po celý život. U nás v očnej klinike VESELY však vieme, že chceme pacientom prinášať najkvalitnejšiu starostlivosť o zrak vo všetkých životných situáciách – od narodenia až po pokojné roky v starobe. Napokon, ide o náš najcennejší zmysel, preto pre vás radi spravíme všetko, čo vám na očiach vidíme.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice