Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Svetový týždeň boja proti zelenému zákalu

Svetový týždeň boja proti zelenému zákalu

Príďte na bezplatné meranie vnútroočného tlaku.

Zelený zákal – zákerný zlodej zraku. Týka sa aj vás?

Zelený zákal je zákerné ochorenie, ktoré spôsobuje nenávratné poškodenie zrakového nervu vplyvom zvýšeného vnútroočného tlaku. Žije s ním neuveriteľných 60 miliónov ľudí na celomsvetový týždeň boja proti zelenému zákalu. S týmto zákerným očným ochorením žijú desiatky miliónov ľudí na celom svete, až polovica z nich pritom netuší, že ním trpí a pomaly prichádza o svoj zrak. Dá sa mu pritom predchádzať včasnou prevenciou. svete, až polovica z nich pritom ani len netuší, že zeleným zákalom trpí. Toto ochorenie prichádza nenápadne, no ak sa včas neodhalí a nelieči, môže mať tragické následky v podobe nezvratnej slepoty. Počet ľudí, ktorí oslepli v dôsledku neliečeného zeleného zákalu, dnes dosahuje až 8,4 milióna. „Toto ochorenie je typické predovšetkým pre ľudí po štyridsiatke. Môže sa však vyskytovať aj u mladších ľudí. Vo zvýšenej miere postihuje ľudí s cukrovkou, vysokým krvným tlakom či srdcovými ochoreniami a tiež ľudí, ktorí majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý, špecialista z kliniky VESELY | Očná Klinika, ktorá patrí medzi špičkové neštátne oftalmologické pracoviská na Slovensku.

Ako sa prejavuje zelený zákal

MUDr. Veselý zdôrazňuje, že nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v jeho nenápadnom a bezbolestnom nástupe. „Spočiatku sa môže prejavovať zúžením zorného poľa zvonku smerom dnu, zvýšenou svetloplachosťou a vnímaním farebných kruhov okolo svetla. Pri niektorých formách zeleného zákalu dochádza k strate zrakovej ostrosti a kontrastu. U niektorých ľudí sa prejavuje aj náhlou a dočasnou stratou zraku, takzvaným glaukómovým infarktom. Symptómy tohto ochorenia však vznikajú postupne, takže mnohí ľudia si ich najskôr vôbec neuvedomujú. Až postupom času sa zhoršujú, neraz je však už neskoro,“ upozorňuje lekár. Najrizikovejšími faktormi pre vznik zeleného zákalu sú vek a genetická predispozícia, preto je dôležitá prevencia a včasná diagnostika tohto ochorenia. „Zelený zákal pomáha odhaliť meranie vnútroočného tlaku, odporúčame ho vykonávať počas preventívnych prehliadok od 40. roku života,“ hovorí MUDr. Veselý.

Liečba zeleného zákalu

Ak sa zelený zákal vďaka preventívnym prehliadkam odhalí včas, možno ho liečiť. „Cieľom liečby je ochrániť zrakový nerv a zachovať zrakové pole nepoškodené. Najväčším rizikovým faktorom pri vzniku a progrese zeleného zákalu je zvýšený vnútroočný tlak, preto je základným krokom pri liečbe jeho znižovanie,“ vysvetľuje MUDr. Veselý. Typ liečby závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie nachádza. Možno ho liečiť pomocou očných kvapiek, ktoré znižujú vnútroočný tlak. „Úspech tejto terapie v značnej miere závisí od presného dodržiavania užívania predpísaných liekov a odporúčaní ošetrujúceho lekára. Platí to predovšetkým pri tzv. kombinovanej terapii, pri ktorej si musíte aplikovať rôzne nakombinované očné kvapky,“ hovorí odborník. Ak lokálna liečba zeleného zákalu pomocou aplikácie očných kvapiek nie je úspešná, na rad prichádza mikroinvazívny zákrok,  s cieľom znížiť vnútroočný tlak v oku. „Princípom tohto zákroku, tzv. trabekulektómie, je vytvoriť malý kanálik na rozhraní očného bielka (skléra) a rohovky, ktorým môže odtekať vnútroočná tekutina do spojovkového vaku,“ vysvetľuje MUDr. Veselý. Pre úspešnú liečbu je však potrebné, aby sa ochorenie odhalilo včas. Viete tomu pomôcť tak, že budete pravidelne absolvovať preventívne prehliadky, ktorých súčasťou je aj meranie vnútroočného tlaku, najmä ak máte viac než 40 rokov a patríte medzi rizikové skupiny.

Prevencia proti glaukomu – zelenému zákalu

Práve preto sa VESELY | Očná Klinika aj tento rok opäť zapojila do boja proti zelenému zákalu v rámci Svetového týždňa proti glaukómu (od 11. 3. do 18. 3. 2018), ktorého cieľom je šíriť osvetu o tomto nie tak známom ochorení a upozorniť na potrebu prevencie. Každý deň od pondelka 12. marca do piatka 16. marca v čase od 14.30 do 15.30 si môžu všetci záujemcovia nechať na pracoviskách VESELY | Očná Klinika v Bratislave a Poprade BEZPLATNE zmerať vnútroočný tlak. Na meranie vnútroočného tlaku sa nemusíte objednávať, stačí prísť na naše pracovisko v Bratislave alebo v Poprade. „Ľudský zrak je naším najdôležitejším zmyslom, vekom však na svojej kvalite stráca. Nielenže sa na ňom podpisuje starnutie, ale pridružuje sa aj množstvo rôznych ochorení. Zdravý zrak si však môžeme zachovať aj v staršom veku, ak mu budeme venovať dostatok pozornosti,“ zdôrazňuje MUDr. Veselý.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice