Trápia vás suché oči? Môžete byť vďaka tomu náchylnejší na infekcie a horšie vidieť po operácii

Vedeli ste, že slzný film je pre imunitu našich očí nesmierne dôležitý? Ochraňuje nás pred infekciami a zápalmi a nielen to. Málo sĺz dokáže ovplyvniť výsledok očnej operácie, napríklad operácie šedého zraku alebo laserové odstránenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti či astigmatizmu. Očná lekárka, MUDr. Veronika Combová z VESELY Očná Klinika odpovedá na najčastejšie otázky o syndróme suchého oka.

Čo sa mi môže stať, ak mám pocit suchých očí, ale neriešim to?

Oči vás po čase začnú bolieť, budú unavené, začervenané. Môžu vás rezať, páliť, štípať a môžete mať pocit cudzieho telieska v nich. Môžete mať problémy so zaostrením, teda vidieť rozmazane. Suché oči sú oslabené oči a ak ich oslabenie trvá dlho, sú náchylnejšie na vznik rôznych infekcií a zápalov. Môžu sa objavovať bolesti hlavy a očí a vyústiť to do celkovej únavy a nepohody človeka, pretože keď máme unavené oči, aj my sa cítime unavene.

Má syndróm suchého oka nejaký vplyv na výsledok operácie očí?

Syndróm suchého oka môže mať vplyv na výsledok operácie očí, ktorej cieľom je skvalitniť videnie. To znamená na výsledok operácie sivého zákalu či operácie na odstránenie dioptrických chýb. Ak ste po laserovej operácii krátkozrakosti, ďalekozrakosti a trpíte veľmi suchými očami, môže sa vám skôr vrátiť dioptria alebo sa u vás môže objaviť astigmatizmus.

Pacienti, ktorí podstúpili zákrok PRELEX, teda zbavili sa okuliarov po prekročení 45-tky alebo majú po operácii šedého zákalu, si kvôli syndrómu suchého oka nemusia až tak užívať prémiové šošovkové implantáty. Môže sa im cez ne horšie pozerať, pretože majú nedokonalý slzný film, zodpovedný za kvalitu videnia. V prípade šošovkového implantátu je prítomnosť dostatočnej vrstvy sĺz veľmi dôležitá, slzný film by mal optimálne fungovať.

Stáva sa, že pooperačné vyšetrenie nám ukazuje výbornú zrakovú ostrosť pacienta, no on sám to tak necíti a nie je až taký spokojný, pretože ho trápia suché oči. Preto štandardne odporúčame pacientom pred akoukoľvek operáciou kvapkať si umelé slzy, aby si oči pripravili.

Môžem si na umelé slzy vytvoriť návyk, ak oku “slzy” dodávam zvonku v podobe kvapiek?

Pacienti sa ma na to často pýtajú, ale odpoveď znie nie. Diagnostikovaný syndróm suchého oka sa celkom vyliečiť nedá, dá sa len zmierňovať jeho príznaky. Pacienti so syndrómom suchého oka si musia oči kvapkať, aby neboli suché, no nie sú závislí na danej chemickej látke, ktorú kvapky obsahujú. Prirovnávam to k nanášaniu krému na suchú tvár. Keď si krémujete tvár, vaša tvár je vyživenejšia, vláčnejšia, hydratovaná, je to príjemný pocit. Zvyknete si na to, že sa po nakrémovaní lepšie cítite, ale nevytvoríte si návyk na konkrétny krém, na jeho zloženie.

Rovnako pri umelých slzách budú oči zvlhčené a bude im lepšie. Tak, ako treba posilniť kožnú bariéru, lebo má určitú kvalitu, tak aj kvalita oka pacienta so syndrómom suchého oka je taká, že neprodukuje dostatočný slzný film a treba mu v tom pomáhať.

Dá sa tvorba slzného filmu nejako ovplyvniť? Alebo je to otázka napríklad genetiky?

Vieme ho ovplyvniť vo veľkej miere, napríklad našim životným štýlom. Jeho produkciu zvyšuje žmurkanie a naopak, ak sa na niečo príliš sústredene pozeráme (napríklad pracujeme na počítači), zabúdame žmurkať a slzného filmu sa tvorí oveľa menej. Očná sliznica potom vysychá. A naopak, k jeho tvorbe okrem pravidelného žmurkania a prestávok od počítača, tabletu či smartfónu pomáha dostatočná hydratácia – pitný režim, zvlhčovanie vzduchu a umelé slzy.

Na suché oči sa odporúča aj užívanie omega-3 mastných kyselín, ktoré obsahujú tučné ryby, rôzne orechy či semiačka. Prípadne existuje aj rybí olej alebo výživové doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín. V poslednej dobe sa ukazuje aj možný súvis syndrómu suchého oka s črevným mikrobiómom. Musíme si ešte počkať na výsledky štúdií ale vyzerá to, že probiotiká a zdravá vyvážená životospráva by tiež mohli mať pozitívny vplyv na syndróm suchého oka.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice
Chcem sa objednať Chcem sa otestovať