Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

V Bratislave sme úspešne vykonali svetovo unikátnu operáciu

Naša klinika sa teší z ďalšieho úspechu svetového významu. Zaslúžil sa oň MUDr. Pavol Veselý, ktorý v Bratislave ako piaty lekár na svete a prvý na Slovensku vykonal úspešnú operáciu očnej rohovky novou metódou. Táto operácia očí bola unikátna vďaka použitiu nových, pokrokových implantátov.

Očný chirurg, člen tretej generácie očných lekárov v rodine Veselých, sa špecializuje na liečbu ochorenia keratokonus. Práve pacientovi s týmto ochorením pomohla jedinečná operácia ku krajšiemu pohľadu na svet.

Krok vpred vďaka novým implantátom

Ocny chirug MUDr Pavol Vesely na klinike v Bratislave - unikatna operacia oci
Skúsený očný chirurg MUDr. Pavol Veselý má na svojom konte viacero unikátnych operačných postupov, ktoré priniesol na Slovensko ako prvý.

Keratokonus je zriedkavý typ ochorenia očnej rohovky, pri ktorom dochádza k jej vyklenutiu. Cez rohovku prenikajú do oka svetelné lúče, a preto zmena jej zakrivenia spôsobuje u pacienta rozostrené videnie.

V pokročilejšom štádiu ochorenia je nutná operácia očnej rohovky, počas ktorej sa do rohovky implantujú špeciálne polkruhové segmenty. Tie majú za úlohu natiahnuť rohovku do požadovaného tvaru.

„Unikátnosť novej metódy spočíva v tom, že sme počas operácie nepoužili implantáty starého typu vyrobené z plexiskla, ale pokrokové implantáty vyrobené priamo z tkaniva rohovky. Vďaka tomu sú stopercentne biokompatibilné a nehrozí pri nich vznik nežiaducich reakcií na cudzí materiál,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.

Ďalšou výhodou nových implantátov je, že na rozdiel od umelých nespôsobujú nepríjemnosti spojené s lomom svetla. „Pacienti s umelými krúžkami mohli pri pohľade na zdroj svetla vidieť v zornom poli žiaru, ktorá ich oslepovala. Pri novej metóde to tak už nie je,“ dodáva.

Nositeľkou myšlienky tohto inovatívneho chirurgického postupu je svetovo uznávaná špecialistka Aylin Kilic z Turecka, s ktorou MUDr. Veselý intenzívne spolupracuje.

Spokojný pacient – spokojný lekár

Unikátnu operáciu vykonal náš tím 14. septembra 2022. Podľa slov MUDr. Veselého mala hladký priebeh. „Pacient bol počas operácie v lokálnej anestézii. Pomocou femtosekundového lasera sme v rohovke vytvorili kanáliky, do ktorých sme vložili polkruhové implantáty. Vďaka nim sa podarilo upraviť zakrivenie rohovky aj astigmatizmus,“ približuje skúsený operatér, ktorého rukami prešli už mnohí pacienti.

Napriek rokom stráveným na operačnej sále aj on prežíval určitú nervozitu, ktorá je pri zavádzaní nového postupu prirodzená. O to je radšej, že operácia priniesla želaný výsledok, čo potvrdzujú aj pooperačné kontroly.

„Pár týždňov od operácie je na hodnotenie ešte príliš skoro, no už teraz môžeme povedať, že pacient vidí bezproblémovo aj bez okuliarov. Videnie je výrazne lepšie než pred operáciou, čo robí spokojného pacienta a, samozrejme, aj mňa,“ uzatvára s úsmevom MUDr. Veselý, ktorý si želá, aby si novú metódu čo najskôr osvojili aj ďalší oční lekári.

Nie je to po prvý raz, čo VESELY | Očná Klinika priniesla na Slovensko najnovšie metódy v liečbe očných ochorení. Za posledné desaťročie ide už o piatu takúto operačnú techniku, vďaka ktorej majú naši pacienti prístup k najmodernejšej dostupnej liečbe.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice