Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Vyšetrenie
očného pozadia

Vyšetrenie očného pozadia

Vyšetrenie očného pozadia patrí v ordinácii očného lekára medzi kľúčové spôsoby určovania diagnózy pacientov a je neoddeliteľnou súčasťou pravidelnej starostlivosti o zrak. Množstvo očných ochorení možno spoľahlivo odhaliť len pomocou bezbolestného a dôkladného vyšetrenia očného pozadia.

Pri tomto vyšetrení môže lekár skontrolovať očný nerv, makulu (najostrejší bod videnia), sklovec, sietnicu spolu s jemnými žilkami aj jej vonkajšiu časť. Pri vyšetrení očného pozadia sa aplikovaním špeciálnych kvapiek dočasne rozšíri zrenička, vďaka čomu je možné lepšie vyšetriť aj šošovku oka.

Lekár dokáže týmto vyšetrením odhaliť napríklad vekom podmienenú degeneráciu makuly, zmeny na sietnici spôsobené vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou, glaukómové ochorenia, cievne uzávery, diery a trhliny na sietnici alebo zápalové zmeny, odlúpenie sietnice a tumorové ochorenia v oku.

K dôležitosti vyšetrenia očného pozadia prispieva aj skutočnosť, že ním možno odhaliť mnohé ochorenia v takom štádiu, v ktorom sa ešte neprejavili v ich plnom rozsahu. Väčšina závažných očných ochorení sa totiž dá úspešne liečiť iba v počiatočných štádiách.

Vyšetrenie očného pozadia je súčasťou všetkých typov predoperačných vyšetrení, komplexného vyšetrenia, vyšetrenia OCT, vyšetrenia perimetrom aj niektorých špecializovaných očných vyšetrení.

Ako vyšetrenie očného pozadia prebieha?

Celé vyšetrenie trvá približne hodinu. Aby bolo vyšetrenie očného pozadia účinnejšie a dôkladnejšie, lekár vám najskôr aplikuje do očí špeciálne očné kvapky, ktoré rozšíria zrenice, vďaka čomu môže lepšie nahliadnuť do ich vnútra tzv. rozkvapkanie očí.

Niektoré časti očného pozadia je možné vyšetriť aj bez toho, aby bolo nutné rozkvapkávať zreničku, a to tak, že lekár vyšetrí iba centrálnu časť sietnice oka. Takéto vyšetrenie má však iba čiastkovú výpovednú hodnotu, keďže lekár nedokáže skontrolovať všetky vnútorné časti oka. Preto u väčšiny pacientov vykonávame vyšetrenie očného pozadia pomocou rozkvapkania zreničiek, čo spôsobí ich dočasné rozšírenie.

Vyšetrovacie metódy, po rozkvapkaní zreničiek

1. Pri nepriamej oftalmoskopii pomocou takzvanej štrbinovej lampy a šošovky môže oftalmológ pozorovať veľké časti sietnice. Pomocou špeciálneho prístroja je navyše možné vytvoriť trojdimenzionálny obraz štruktúry očného pozadia.

2. Pomocou metódy vyšetrenia kontaktným sklíčkom lekár dokáže vidieť celú sietnicu, dokonca zväčšene. Vyšetrenie sa vykonáva tiež štrbinovou lampou. Povrch oka sa najskôr znecitlivie očnými kvapkami. Očný lekár následne priloží kontaktné sklíčko priamo na povrch oka bez toho, aby ste mali pritom nepríjemný pocit. Týmto vyšetrením vám lekár dokáže skontrolovať aj komorový uhol predného segmentu oka, čo je zásadné pri diagnostike zeleného zákalu.

3. Očný lekár môže analyzovať a fotograficky dokumentovať sietnicu do hlbších vrstiev aj pomocou OCT vyšetrenia. Toto vyšetrenie mu ukáže detaily makuly a zrakového nervu.

Opatrenia po vyšetrení očí

Rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek pri vyšetrení očného pozadia spôsobuje dočasne zhoršené videnie na blízko a neschopnosť zaostriť. Pacientom preto neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.