Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Vyšetrenie
zrakovej ostrosti

Vyšetrenie zrakovej ostrosti

Zraková ostrosť, odborne nazývaná vízus, určuje schopnosť očí vnímať tvary a obrysy okolitého sveta. Meranie tejto schopnosti je neodmysliteľnou súčasťou každého očného vyšetrenia. Je dokonca základom pre všetky ostatné nasledujúce komplexné vyšetrenia a je podstatné pre predpisovanie dioptrií (okuliarov a kontaktných šošoviek). Vo VESELY | Očná Klinika začíname každé vyšetrenie práve meraním zrakovej ostrosti.

Vyšetrenie zrakovej ostrosti nie je samostatným vyšetrením, vždy prebieha ako súčasť komplexného a detailného vyšetrenia. Lekár počas obsiahlejšieho vyšetrenia vyhodnotí stav celého oka, zmeria vnútroočný tlak a skontroluje očné pozadie pomocou štrbinovej lampy. Vďaka tomu často dokážeme odhaliť skryté očné ochorenia alebo nedostatky. Ak u vás zistíme nedostatok zrakovej ostrosti a je potrebná zraková pomôcka, predpíšeme vám dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky.

Ako sa meria zraková ostrosť?

Principiálne rozlišujeme medzi dvoma rôznymi druhmi testovania zrakovej ostrosti:

  1. Vízus do diaľky
  2. Vízus na blízko

Vízus sa najskôr meria na každom oku zvlášť pomocou profesionálnych meracích prístrojov, testovacích tabúľ a projektorov s písmenami, číslami a inými tvarmi.

Čo je vízus na blízko?

Vízus na blízko je zraková ostrosť na blízko, konkrétne na vzdialenosť približne 30 centimetrov. Túto zrakovú ostrosť potrebujeme na čítanie a na manuálne pracovanie.

Čo je vízus do diaľky?

Vízus do diaľky je zraková ostrosť od vzdialenosti jedného metra. Je potrebný napríklad na rozoznávanie tvárí alebo dopravných značiek.

Priebeh vyšetrenia

Pacient najskôr absolvuje vyšetrenie na špecializovanom prístroji, takzvanom autorefraktometri, ktorý zmeria lomivosť oka. Tento prístroj dokáže v priebehu pár sekúnd objektívne zmerať a vyrátať hodnotu dioptrickej chyby s veľkou presnosťou. Jeho výsledok následne slúži ako podklad pre meranie subjektívnej zrakovej ostrosti.

Subjektívna zraková ostrosť sa meria zo vzdialenosti 5 metrov. Ak vidíte znaky na projektore pri určitej veľkosti zobrazenia ostro a jasne, zodpovedá hodnota vášho vízusu 1,0. To znamená, že vaša zraková ostrosť je 100 %. Mladí ľudia dokážu pri optimálnej korekcii svojej zrakovej ostrosti dokonca vidieť ešte lepšie a môžu dosiahnuť zrakovú ostrosť až 120 – 160 %.

Ak je váš vízus nižší než 1,0, lekár vám postupne do skúšobných okuliarov nasadzuje dioptrické sklíčka s rôznymi hodnotami, až kým nedosiahnete plnú zrakovú ostrosť (1,0). Týmto spôsobom dokážeme zistiť potrebnú korekciu v dioptrických hodnotách (dpt) a predpísať vám okuliare alebo kontaktné šošovky podľa individuálnych potrieb.

Zraková ostrosť na blízko sa meria pomocou čítania textov rôznych veľkostí.

Kedy si nechať zmerať zrakovú ostrosť?

Ak pociťujete zhoršené videnie pri šoférovaní, čítaní alebo iných činnostiach, mali by ste si dohodnúť termín na očné vyšetrenie. Pri mnohých očných ochoreniach prichádza k nenápadnému a pomalému zhoršeniu zrakovej ostrosti, čo môže spôsobiť neskoré spozorovanie očného ochorenia. Vďaka preventívnemu očnému vyšetreniu môžete zabrániť vzniku očných ochorení a s nimi spojenému zhoršenému videniu.

Náhle zmeny vo videní

Očného lekára by ste mali vyhľadať aj pri náhlych zmenách vo videní. Očné vyšetrenie by mali podstúpiť aj pacienti, ktorí dlho alebo ešte nikdy predtým na očnom vyšetrení neboli.

Nad 40 rokov

Pacienti so silnou krátkozrakosťou a pacienti starší než 40 rokov by mali očného lekára navštevovať pravidelne (minimálne raz za rok).

Na našej klinike poskytujeme základné, komplexné, ale aj špecializované očné vyšetrenia na najmodernejších technologických zariadeniach.

Každé ľudské oko je unikátne. Môžete nosiť rovnaké dioptrie ako niekto iný, ale drobné nuansy vašich očí, akými sú ich veľkosť, tvar či spôsob reakcie na svetlo sú jedinečné. Detailné informácie o vašich očiach, ktoré získame dôkladným vyšetrením, sú kľúčové pre úspešnú liečbu alebo správny výber operačného zákroku. Preto venujeme vyšetreniu vašich očí toľko pozornosti.

Ak máte záujem o zmeranie zrakovej ostrosti v rámci komplexného vyšetrenia, ste u nás vítaní.

Nová zraková ostrosť – už navždy

Vyšetrenie zrakovej ostrosti je tiež prvým krokom na ceste k ostrému zraku pomocou jednoduchých operačných zákrokov na korekciu dioptrických chýb. Krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj astigmatizmus sa korigujú u osôb mladších ako približne 40 rokov laserovými zákrokmi, napríklad najmodernejšími a celkom bezbolestnými operáciami iLASIK alebo FemtoLASIK s minimálnym časom hojenia a okamžitým efektom.

Pomôcť dokážeme aj pacientom starším než 40 rokov. Zákroky PRELEX a FemtoPRELEX vám jednoducho a bezbolestne vrátia ostrý zrak na čítanie, do diaľky aj na strednú vzdialenosť.

Či už ide o preventívne vyšetrenie alebo vyšetrenie pri dioptrickej chybe, všetky vyšetrenia vo VESELY | Očná Klinika sú bezbolestné, rýchle a vykonávajú sa ambulantne.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice

Pomáhame skvalitňovať život už od roku 1939.

Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.

Veronika Rajek modelka, influencerka Oči sú bránou do duše. Keď však potrebujete operáciu na korekciu zraku, musíte veriť svojmu lekárovi a nahliadnuť do jeho... Čítať viacduše cez jeho vedomosti, zručnosti a odborné znalosti. Očná klinika VESELY, ďakujem za opäť skvelý zrak. #iLASIK
Alexander spokojný klient Na vašej klinike som sa podrobil zákroku na primárny glaukóm v operačnom tíme pod vedením MUDr. Eriky Vodrážkovej. Rád... Čítať viackonštatujem, že aj druhú moju návštevu u vás môžem hodnotiť vysoko pozitívne. Stretol som sa s úplnou ochotou personálu na recepcii, v prostredí kliniky som sa cítil plne komfortne, vstupné vyšetrenie prebehlo v dobrej atmosfére milých sestričiek. Samotný zákrok hodnotím vysoko profesionálne zo strany celého operačného tímu, prostredie na sále bolo perfektné a oceňujem celkový dobrý pocit počas celého pobytu u vás. Veľké poďakovanie z mojej strany patrí MUDr. Vodrážkovej za operačný výkon. Pevne dúfam, že môj problém bol vyriešený aj pre budúce obdobie. Poďakovanie patrí aj vedeniu kliniky, fandím vám všetkým, udržujte si aj naďalej vysoký štandard a dobré meno kliniky k spokojnosti klientov.
Iveta spokojná klientka Veľmi príjemné prostredie, milý personál a naozaj špičkový prístup. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi Veselému. Na klinike... Čítať viac som absolvovala operáciu PRELEX, vďaka ktorej už konečne nepotrebujem žiadne okuliare. 🙂 Ďakujem.
Magdaléna spokojná klientka Veľmi pekne ďakujem celému tímu košickej kliniky a najmä pánovi primárovi Kolesárovi. Veľmi odborný, ľudský, ústretový... Čítať viacprístup všetkých zamestnancov. Operácia sivého zákalu pánom primárom bola dokonalá. Vrelo odporúčam. Ešte raz veľké ďakujem za prinavrátenie zraku.