Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Vyživné potraviny pre oči

Starnutie zraku do veľkej miery závisí od životosprávy. Čo treba jesť, aby ste dlho dobre videli? 

1. Mrkva

Najznámejšia zelenina pre zdravé oči má vysoký obsah betakaroténu, z ktorého si telo dokáže vyrobiť vitamín A. Chráni pred očnými infekciami a ďalšími ochoreniami oka. Lepšie sa vstrebáva, keď mrkvu postrúhate do šalátu alebo krátko sparíte. A nezabudnite pridať kvapku oleja.

2. Mandle 

Mandle sú bohaté na vitamín E, ktorý chráni tkanivá v oku pred oxidačným stresom a je prevenciou sivého zákalu i degenerácie makuly. Denne by ste mali prijať 15 mg tohto vitamínu. Keď zjete 23 mandlí, máte zabezpečenú polovicu odporúčanej dennej dávky. Pridajte ich do raňajkových cereálií alebo zobkajte večer pri telke.

3. Kučeravý kel

Právom patrí medzi superpotraviny. Nachádzajú sa v ňom všetky živiny, ktoré potrebujú oči. Napríklad stogramová porcia má viac luteínu (11,4 mg), ako je odporúčaná denná dávka (10 mg). Najlepšie ho využijete, keď listy podusíte na olivovom oleji.

4. Ryby

Pre zdravie očí sú ideálne morské ryby, pretože majú vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín omega-3. Tie sú dôležité hlavne pre sietnicu a pomáhajú prechádzať syndrómu suchého oka. Priaznivé účinky rýb sa však prejavia len vtedy, keď ich zaradíte do jedálneho lístka aspoň trikrát do týždňa.

5. Mliečne výrobky

Mlieko a výrobky z mlieka obsahujú veľa vitamínu A a zinku. Táto kombinácia je veľmi dôležitá, pretože zinok pomáha dopraviť vitamín A z pečene až k očiam. Tento dôležitý minerál potrebuje rohovka – priehľadná predná časť oka, i cievovka – vrstva za sietnicou. 

6. Vajcia

Vaječný žĺtok je pre oči priam balzam. Obsahuje vitamín A, luteín, zeaxantín a zinok v koncentrovanej forme. Vitamín A chráni rohovku, antioxidanty luteín a zeaxantín sú výbornou prevenciou sivého zákalu a degenerácie makuly. Zinok je dôležitý pre sietnicu a nočné videnie. Do šalátu si pokrájajte vajce natvrdo alebo si urobte vajíčkový sendvič.

7. Pomaranče

Pomaranče i ostatné citrusy, kivi, ako aj mnohé druhy zeleniny, napríklad paprika, sú výborný zdroj vitamínu C, ktorý udržiava zdravé cievy v oku. V kombinácii s vitamínom E a ďalšími živinami chráni pred sivým zákalom aj pred degeneráciou makuly v dôsledku starnutia.

Katastrofy pre oči

* Mastné a slané snacky, ako sú zemiakové lupienky, zvyšujú riziko degenerácie makuly vo vyššom veku.
* Vysmážané jedlá z reštaurácií rýchleho občerstvenia, nekvalitné margaríny, arašidové maslo.
* Potraviny s vysokým obsahom cukru, napríklad presladené nápoje, cukrovinky, keksy a iné sladkosti.