Pohotovosť – Bratislava +421 901 787 808
Bratislava | Žilina +421 2 3211 4644

Zhoršuje sa vám zrak? Poznáte príčiny a riešenia tohto problému?

Opakujú sa vám bolesti hlavy, máte ťažkosti so sústredením a nevdojak prižmurujete oči, ak sa dívate na vzdialené objekty? Príčinou môže byť aj zhoršenie zraku do diaľky.

Pred desaťročiami sa krátkozrakosť, teda zhoršenie zraku do diaľky, považovala najmä za vrodenú očnú vadu. Dnes však oční lekári bijú na poplach, pretože alarmujúco rýchlo narastá počet pacientov, ktorí myopiu – ako sa krátkozrakosti odborne hovorí – získajú v priebehu života v dôsledku nezdravého životného štýlu.

Príčiny zhoršenia zraku

K zhoršeniu zraku môže prispievať nesprávne osvetlenie, dlhodobý pobyt v prašnom prostredí, nadmerné preťažovanie očí, ale aj príliš časté používanie počítačov, smartfónov či sledovanie televízie. Z týchto zobrazovacích zariadení totiž vyžaruje takzvané modré svetlo, ktoré poškodzuje bunky v očnej sietnici a oči rýchlejšie starnú.

Pričasté pozeranie na displej smartfónov a počítačov je pre oči rizikom aj preto, že ich máme pri očiach ustavične blízko. Naše oči sa tak nemusia „namáhať“, aby dovideli na vzdialené predmety a naopak, musia vynaložiť extra námahu, ak napríklad pracujeme pri nevhodnom osvetlení alebo sa dlhodobo bez patričnej prestávky dívame na neprimerane veľkú či nekvalitnú obrazovku. A to vedie k ich preťaženiu.

Zlé pracovné návyky sa tiež podpisujú pod preťaženie zraku a deformitu očí – ak napríklad pracujeme na počítači neskoro do noci a namiesto oddychu po práci oči opäť namáhame skrolovaním po displeji smartfónu.

„Vo svojej podstate je oko sval, dokáže ochabnúť a preťažiť sa tak, ako každý iný sval v ľudskom tele. Nadmerné pozeranie sa na blízke predmety (teda na displej telefónu či na počítačovú obrazovku) bez kompenzácie pozeraním na vzdialené predmety a pobytom vo vonkajšom prostredí, v prírode, môže vyústiť do akomodačných zmien ich anatómie i funkcií. Iným slovami, oči sa prispôsobia na pozeranie na krátke vzdialenosti a ich schopnosť zaostrovať do diaľky sa následne zhorší,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Veselý.

Príznaky krátkozrakosti

„Krátkozraké oko je dlhšie, než by malo byť. Preto sa lúče z pozorovaného predmetu koncentrujú pred bodom najostrejšieho videnia a vytvárajú neostrý, rozmazaný obraz vzdialených predmetov,“ opisuje anatómiu oka oftalmológ. Krátkozrakosť na sebe spozorujete najmä rozmazaným videním do diaľky, teda na vzdialenosť viac než päť metrov. Sprevádza ju aj potreba prižmúriť oči pri zaostrovaní na vzdialené predmety, časté žmurkanie, pobolievanie hlavy či očí a ťažkosti s koncentráciou.

Máte podozrenie, že sa vám zhoršil zrak do diaľky? Neotáľajte s návštevou očného lekára. Nekorigovaná krátkozrakosť sa totiž zvykne ďalej zhoršovať. Pri najťažších formách sa môže zhoršovať aj o štyri dioptrie za rok a viesť až k celkovej degenerácii oka.

Riešenie zhoršenia zraku

Dobrá správa je tá, že máte na výber viacero možností ako si s krátkozrakosťou poradiť – v závislosti od vašej individuálnej situácie, životného štýlu, potrieb a preferencií. Krátkozrakosť sa koriguje konzervatívne dioptrickými okuliarmi či kontaktnými šošovkami. Tretím – čoraz populárnejším riešením – je laserové odstránenie dioptrií, ktoré vám vráti ostrý zrak bez nutnosti nosiť okuliare či kontaktné šošovky. Slovíčka “operácia” sa však v tomto prípade nemusíte obávať.

Laserové operácie očí sú totiž ambulantne vykonávané zákroky, ktoré sú vďaka najmodernejším technológiám rýchle, precízne, šetrné, bezbolestné a najmä bezpečné. Dokážu si poradiť nielen s krátkozrakosťou, ale aj astigmatizmom a ďalekozrakosťou a to dokonca už od minimálnych po vysoké dioptrie.

„Používame pri nich špičkové lasery a technológiu, ktorá je minimálne invazívna. To znamená minimálna pooperačná rana, žiadna bolesť a extrémne krátka doba hojenia. Laserové operácie očí vykonávame v lokálnej anestézii a ihneď po zákroku idete domov. Na druhý deň sa môžete vrátiť do bežného života, dokonca šoférovať alebo čítať knihu,“ MUDr. Veselý vymenúva benefity najpraktickejšieho riešenia na korekciu zhoršeného zraku do diaľky.

Radi pomôžeme aj vám

Ak máte podozrenie na očné ochorenie, sme tu pre vás. Vyplňte jednoduchý formulár a dohodnite si termín.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice