Zelený zákal, odborne nazývaný glaukóm, je ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému a nenávratnému poškodzovaniu zrakového nervu vplyvom zvýšeného vnútroočného tlaku, a tým k výpadkom v zornom poli. Môže viesť až k slepote.
Zelený zákal je typický pre ľudí vo vyššom veku, no môže sa vyskytovať aj u mladých ľudí. Vo zvýšenej miere postihuje chorých na cukrovku a ľudí, ktorí majú toto ochorenie v rodinnej anamnéze. Nebezpečenstvo tohto ochorenia spočíva v jeho nenápadnom, bezbolestnom nástupe, postupom času sa však môže výrazne zhoršovať. Počet ľudí, ktorí oslepli v dôsledku neliečeného zeleného zákalu, dnes dosahuje až 8,4 milióna.
• primárny glaukóm s otvoreným uhlom
• primárny glaukóm so zatvoreným uhlom
• sekundárny glaukóm – vzniká vplyvom iných očných alebo celkových ochorení (napríklad očné zápaly, tumory, trombóza alebo embólia sietnicových ciev či diabetes) alebo pod vplyvom užívania liekov (napríklad kortikosteroidov)
• vrodený (juvenilný) glaukóm – vzniká skoro po narodení, viac sa vyskytuje v rozvojových krajinách
Normálny očný tlak sa pohybuje od 10 do 21 mmHg a v priebehu dňa kolíše aj o 5 mmHg, pričom ráno býva najvyšší. Pri stanovení diagnózy glaukómového ochorenia lekár posudzuje viacero parametrov, napr. hrúbku rohovky, exkaváciu zrakového nervu a jeho vitalitu, výsledky vyšetrenia OCT a perimetra. Dôvodom je fakt, že k poškodeniu zrakového nervu môže dôjsť aj pri normálnych hodnotách očného tlaku – to nazývame normotenzný glaukóm.
Poškodenie spôsobené zeleným zákalom je vo väčšine prípadov nenapraviteľné a v následnom priebehu ochorenia sú symptómy oveľa citeľnejšie.
• zúžením zorného poľa zvonku smerom dnu
• stratou zrakovej ostrosti a kontrastu (pri niektorých formách zeleného zákalu)
• zvýšenou svetloplachosťou a vnímaním farebných kruhov okolo svetla
• náhlou a dočasnou stratou zraku (glaukómový infarkt)
Najrizikovejšími faktormi zeleného zákalu sú vek a genetická predispozícia, preto je dôležitá prevencia a včasná diagnostika ochorenia. Bez odbornej liečby môže zelený zákal viesť až k úplnej a trvalej strate zraku. Zelený zákal pomáha odhaliť meranie vnútroočného tlaku, odporúčame ho vykonávať počas preventívnych prehliadok od 40. roku života.
Presná príčina vzniku glaukómového ochorenia nie je dosiaľ úplne známa a toto ochorenie nie je možné vyliečiť. Stratený zrak v dôsledku zeleného zákalu, žiaľ, nie je možné prinavrátiť. Práve preto je včasná diagnostika a nasadenie správnej liečby, ktorá dokáže oddialiť progresiu zeleného zákalu, veľmi dôležitá pre každého z nás.
Pokiaľ máte podozrenie na zelený zákal aj vy, kontaktujte nás. Odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.
Váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.